VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínky na povodně. Všechno jim zničila voda

Rakovnicko - V chatě za pilou v Kostelíku u Berounky prožili manželé Danuše a Luděk Macourkovi z Rakovníka celý společný život. Luděk ji má po svých rodičích. Stojí tu od roku 1958.  

18.8.2017
SDÍLEJ:

Manželé Luděk a Danuše Macourkovi před svou chatou.Foto: Deník / Hoblíková Šárka

Dvanáctého srpna roku 2002 křičel jejich vnuk: „Na louce je voda!“ Zpráva obyvatele zanechala v klidu, protože zde bývala voda i zjara, když tály ledy. Jenže o den později časně ráno byla už voda o hodně výše, na poli lesní školky. Macourkovi i jejich sousedé si odvezli auta do bezpečí, aby s nimi mohli případně odjet.

„Večer tu projížděli policisté a hasiči a ptali se, kolik nás tu je, jestli tu zůstaneme, nebo odjedeme. Řekli jsme, že tu budeme. Ráno byla voda tak vysoko, že jsme odjeli. V poledne jsme se vrátili. Voda se dostala až k chatě. Bylo neuvěřitelné, jaký tu tekl proud. Vlezli jsme ještě dovnitř a některé věci jsme dali na stůl. Nikdo nevěřil, že hladina stoupne tak vysoko,“ vypráví Danuše Macourková.

Pak všichni chataři seděli na stráni a pozorovali, co bude dál. Asi v 18 hodin voda dosahovala do půli oken rekreačních objektů. Čtyři chaty uplavaly, jedna se zasekla o druhou, a to ji asi zachránilo, vydržela. V tu dobu Macourkovi odjeli domů.

Druhý den voda rychle opadla. Zůstalo plno nepořádku. „Všude leželo mazlavé bahno a písek. Koberec v chatě jsme nemohli ani unést, nábytek byl zpřeházený, dvířka vysazená. Vše jsme vynášeli ven, aby to vyschlo. Jenže nábytek praskal, tak jsme ho vyhodili. S úklidem nám pomáhaly děti. Snažili jsme se vše, co zvládneme udělat sami, i když nám hasiči několikrát nabízeli pomoc,“ říká Luděk Macourek.

Museli odstranit celou podlahu i dřevěné obložení, protože ve spárách byl písek.

Voda zaplavila zahrádku i studnu. V té rozházela skruže. Macourkovi z ní vyčerpali dva a půl kubíku bahna.

„Ještě v říjnu jsem uklízel chatu i prostranství. Veškeré křoví jsme museli vyřezat. Z chaty zbyl holý základ. Rok jsme ji vysoušeli. Pak jsme spolu s rodinou udělali novou podlahu, obklady a pořizovali nábytek. Nějaké peníze jsme dostali od pojišťovny. Nejprve zálohu, ale to zdaleka nepokrylo náklady,“ popisuje vývoj situace Luděk Macourek.

Že by Macourkovi chatu kvůli vodě opustili natrvalo, je ani nenapadlo. Luděk jsem už od deseti let jezdil s rodiči na původní starou chatu. Tu novou si od základu postavil sám. Jezdí sem s manželkou rád, stejně jako jejich děti, vnoučata i pravnoučata. Stejně tak tu zůstala většina sousedů.

„Nám voda poničila jen chatu. Byla to škoda, ale stále jsme měli kam jít. Hůře na tom byli lidé, kterým vzala voda domovy,“ konstatují manželé Macourkovi.

Povodeň v roce 2002 v chatařské oblasti za pilou Kostelík .

Autor: Šárka Hoblíková

18.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Středočechů přibývá. Může jich být víc o statisíce

Starší dorostenci SK Rakovník v 6. kole divize nestačili na Spartak Příbram, kterému podlehli 1:2.
19

Starší dorost SK padl s lídrem

Zdravotnictví čeká velký třesk. Síť nemocnic prořídne

Nic podobného se prozatím žádnému z českých ministrů nepodařilo, přestože si to všichni přáli: koncentrovat lékařskou péči do velkých nemocnic. Zrušit část malých špitálů nebo je změnit na léčebny dlouhodobě nemocných je totiž politická sebevražda.

K vrcholům turistické sezony bude patřit příjezd harleyářů

Střední Čechy – Jaký symbol by bylo ideální použít pro turistickou nabídku Středočeského kraje? Nemusí to být zrovna silueta Karlštejna, což by asi leckoho napadlo v prvním plánu. Možností se může nabízet víc. Což třeba jedinečná podoba chrámu svaté Barbory? Nebo snad stylizovaný skanzen? A pokud bychom chtěli být aktuální a připomenout si chystané akce k stému výročí ukončení první světové války a vzniku samostatného Československa, nabízelo by se i Konopiště – vždyť smrtí tamějšího pána v Sarajevu hrůzy Velké války vlastně začaly…

Šanov zvládl derby s přehledem

Rakovník – Hned v úvodním kole III. ligy stolních tenistů svedlo derby okresní celky KST Rakovník a TJ Šanov. Hosté potvrdili i v Jandačově sále rakovnické sokolovny roli favorita a své ambice postoupit o jedno ligové patro výše.

Rakovník je opět Heroldův. Mezinárodní festival přináší hudbu i výtvarné umění

Rakovník /FOTOGALRIE/ – Mezinárodní festival komorní hudby a výtvarného umění, který je v Rakovníku zavedenou každoroční akcí, letos trvá od 10. září do 8. října. První festivalový den si svoji vernisáž odbyla Členská výstava Středočeského sdružení výtvarníků, která do Nové síně pod Vysokou bránou přilákala desítky obdivovatelů skladbou i barvami pestrého umění. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení