VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Základní škola v Šanově nabízí rodinnou atmosféru

Šanov – Ke spojení ročníků na prvním stupni museli přistoupit v Základní a Mateřské škole Šanov.

21.2.2014
SDÍLEJ:

Nahlédnutí do školy v ŠanověFoto: Jana Elznicová

Ředitelka Milena Titlbachová vysvětlila: „Tak jako v mnoha jiných základních školách máme i my trošku hraniční počet dětí." Šanovskou základku letos konkrétně navštěvuje 121 dětí. Spojenu mají dle jejích slov třetí a čtvrtou třídu. „Já sama mám vnučku ve třetí třídě a musím říci, že jim dle mého názoru spojení neškodí. Naopak. Ledacos odposlouchají z výuky starších spolužáků, takže třeba už loni uměla vyjmenovaná slova," smála se Milena Titlbachová.
Oproti tomu dvě třídy v mateřské škole, kde je kapacita 34 dětí, jsou zcela zaplněny.

Aprobaci mají všichni šanovští učitelé. „Jediné, co nás trápí, že jsme tu samé ženy. O učitele muže je prostě nouze," konstatovala Milena Titlbachová.
Ke zkráceným pracovním úvazkům se nemuselo ve škole přistupovat, ten mají jen učitelky v mateřské škole.

Vyučování se snaží přizpůsobit tak, aby děti stihly autobusová a vlaková spojení. „Skončí vyučování a odjíždí. Ráno začínáme za pět půl osmé, protože v tu dobu už tady jsou všichni. Sjíždějí se k nám školáci z Pšovlk, Řeřich, Václav, Zavidova, Petrovic a od páté třídy ze Senomat. Ti k nám takto chodili po celá desetiletí, jenže teď už tolik ne a začíná to být trochu problém. Do Senomat zajíždí městská doprava,a tak Senomatští posílají své děti raději do rakovnických škol. Nebo mají Rakovničané v Senomatech postavený dům a ani už své děti nedávají od první třídy do senomatské školy. Nyní je rovnou vozí do Rakovníka už od první třídy," popsala ředitelka Titlbachová.

Přitom v šanovské škole vládne rodinné prostředí. Dělá to i ten fakt, že průměr počtu dětí na jednu třídu je malý. Zhruba kolem patnácti dětí i méně. A za léta její existence se tu už vystřídalo mnoho generací dětí. Takže sem chodili třeba i prarodiče dnešních školáků.
K dispozici je tu i několik kroužků. Největší úspěch má kroužek tvořivosti. Ve škole mají děti dokonce k dispozici keramickou pec. Je tu také kroužek country tanců. „Mrzí mě malý zájem o kroužek angličtiny pro sedmou až devátou třídu. Chodí na něj jen šest dětí. Zatímco jinde možná budou za lekce angličtiny tvrdě platit, tady se mohou učit prakticky zdarma," upozornila Titlbachová.

Každý pátek zde učitelka ZUŠ Rakovník Zdeňka Kapounová učí zájemce hře na klávesy.

Ke škole patří i školní jídelna, družina mládeže, kam dochází padesátka dětí, a již zmiňovaná mateřská škola.
„Naše děti se pravidelně zúčastňují sportovních i vědomostních soutěží. V těch sportovních je naším pilířem Jakub Šiler, a mimo jiné zmíním pěkný úspěch, kterého dosáhl žák z devátého ročníku naší školy, Michael Macháček. Umístil se na krásném čtvrtém místě v okresní olympiádě z českého jazyka," upozornila Milena Titlbachová.

Zároveň ale upozornila na další problém, který zdaleka netrápí jen školní zařízení v Šanově. „Jsou to peníze. Někteří rodiče bohužel nemají dostatek peněz na to, aby mohli zaplatit dětem některé pozitivní aktivity. Poslední dobou je třeba problém zaplnit autobus, když pořádáme zájezd v rámci Klubu mladého diváka do pražského divadla, nebo když mají děti absolvovat lyžařský výcvik. Léta s nimi jezdíme do krajiny ke Špindlerovu mlýnu. A myslím si, že kurz není vůbec drahý. Za zhruba dva tisíce sedm set korun pro jedno dítě je zaplacen týdenní pobyt na horách. Tedy ubytování, doprava, celodenní strava. A zdarma jim půjčujeme vybavení na běžky," vyjmenovala Milena Titlbachová s tím, že je to moc škoda, když děti podobné aktivity nemají. „Stmeluje se kolektiv a ze zážitků se pak dá čerpat ve vyučovacích hodinách. Na výletech se vždy vynoří mnoho zajímavých témat k pozdějšímu zpracování," upozornila Titlbachová.
Letos si lyžařský kurz šanovští školáci opět užili. „Jezdili jsme z Labské nahoru do Horních Míseček. Letos nebylo moc sněhu, ale musím říci, že je poprvé běžky začaly více bavit," dodala ještě ředitelka šanovské školy Milena Titlbachová.

Autor: Jana Elznicová

21.2.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žáci z 2.ZŠ Rakovník si alespoň na chvíli zahráli na slavné hvězdy hudebního nebe.
48

OBRAZEM: Adele i Rihanna. Školáci se předvedli jako slavní zpěváci

Starostka Hvožďan Markéta Balková.
56

Vesnicí Středočeského kraje roku 2017 je obec Hvožďany

Z obchodní akademie odchází další učitel

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Ani po týdnu od protestního pochodu městem, kterým studenti Masarykovy obchodní akademie (MOA) ale i veřejnost chtěli vyjádřit nesouhlas se současným vedením školy a zároveň podporu učitelům, se situace na škole nelepší. Včera navíc potvrdil svůj odchod další vyučující, Marek Pavlík.

Vařit můžete i pod širým nebem

Nemusíte vařit jen v domě. Můžete si pořídit kuchyň, která bude stát pod oblohou, nebo alespoň pod krytým přístřeškem na zahradě. A není to ani tak složité.

Pavlíček: Tréninkovou morálku nám můžou závidět

Rakovnicko – Souboj o krále okresního přeboru, jenž letos nabídl nebývalé drama, vygradoval v posledním kole duelem o všechno v Lužné. Ta nakonec z trojlístku klubů, kteří si dělaly zálusk na celkové prvenství, vyšla vítězně, když před zraky 400 fanoušků rozhodla proti Kněževsi pět minut před koncem! Luženští na rozdíl od loňského vítěze – Olympie, akceptují postup do I. B třídy, kde by rozhodně nechtěli být za otloukánka.

Knihovnu možná využijí děti s handicapem

Jesenice - V budově, kterou užívá Základní škola, Mateřská škola speciální a škola Praktická jsou žáci namačkáni a využívají doslova každý kout. Situaci by mohl vyřešit uvolněný objekt po městské knihovně. Ta je totiž už v moderních prostorách zrekonstruovaného kulturního centra. Město i z toho důvodu hledá pro bývalou knihovnu využití.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies