VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdražování se dotkne i rakovnického hřbitova

Rakovník - Rakovničtí občané jsou naštvaní a již jen kroutí bezmocně hlavou. A to nejen z důvodu, že budou muset sáhnout hlouběji do kapes při platbě některých poplatků na městském hřbitově, ale především proto, že o hřbitov se má starat město, ale i přesto je zde cedule „Vstup na vlastní nebezpečí“.

18.1.2010 1
SDÍLEJ:

Oznámení na bráně hlavního hřbitova v LounechFoto: Deník/Mirka Strnadová

Vedení rakovnické radnice dalo na svém posledním zasedání zdražování zelenou. Nový sazebník cen a poplatků začne platit od počátku února letošního roku.

Rostou ceny služeb jako vodné a stočné

„Důvodem pro zvýšení poplatků jsou rostoucí ceny služeb, jako jsou údržba, vodné, stočné a odpady. Město Rakovník platí za údržbu městských pohřebišť, to jest hřbitova a urnového háje, částku převyšující jeden milion korun za rok. Na poplatcích se však nevybere zdaleka ani polovina této částky. Stanovené ceny odpovídají cenovému věstníku, kterým se vydává seznam zboží s regulovanými cenami,“ odůvodnil rozhodnutí vedení města tiskový mluvčí rakovnické radnice Jan Polák.

Rakovničané by zdražení o několik korun tolerovali, ale nelíbí se jim, že v době vánočních svátků je zde umístěna cedule „Vstup na vlastní nebezpečí“.

„Myslím si, že pokud město vynakládá peníze na údržbu hřbitova, pak by měl být hřbitov přístupný i starším a méně pohyblivým občanům,“ sdělil rozhořčeně Rakovničan Petr H.

Správce hřbitova z Údržby městských komunikací Rakovník Petra Hůrková vše uvedla na pravou míru a následně vysvětlila: „I když se cestičky na hřbitově a v urnovém háji udržují, nejsou všechny cesty úplně schůdné. Ani posypová sůl veškerý led nerozpustí. Ceduli jsem zde umístila proto, aby lidé věděli, že i přes veškerou údržbu zde hrozí určitá nebezpečí pádu.“

Zdraží se:
• poplatek při výběru za nájem hrobových míst byl stanoven na částku 20,- Kč/m2/rok z původních 12,- Kč m2/rok
• ceny za hřbitovní služby byla stanovena na částku 140,- Kč za rok bez rozdílu hrobového místa z původních 126,- Kč (cena stanovena před 2 lety)
Na městských pohřebištích je celkem 4088 hrobových míst z toho:
• 35 hrobových zařízení je placeno každoročně
• 515 hrobových míst je volných
• 3049 je uzavřených smluv do roku 2009
• 67 je památečních hrobů, které nejsou placeny
• 17 hrobových míst jsou vojenské hroby
• 155 hrobových míst je ve výpovědi, ale nelze vypovědět, protože dle hydrogeologického průzkumu neuplynula tlecí doba
• 25 hrobových zařízení prodává město
• 25 hrobových míst není uzavřená smlouva, protože adresáta nelze zjistit
• 200 je neplatičů od roku 2005 do roku 2009

Autor: Miroslav Elsnic

18.1.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Horka lákají k vodě. Na Barboře je hezky...
18

Silné bouřky dorazí po poledni do Čech, později na Moravu

Olympijský vítěz a mistr světa Lukáš Krpálek vedl v Jesenici ukázkové tréninky.
34

V Jesenici vedl ukázkové tréninky olympijský vítěz Lukáš Krpálek

AUTOMIX.CZ

10 dostupných aut, ve kterých budete vypadat bohatší, než ve skutečnosti jste

Ruku na srdce, každý z nás chce tu a tam vypadat před ostatními dobře – a dobře v tomto případě znamená „zámožně“. Samozřejmě jen málokterý movitý majetek poukazuje na stav konta tak, jako luxusní auto.

Sgrafit na Samsonově domě se ujímá restaurátor

Rakovník /FOTOGALERIE/ – Jednu z nejstarších dochovaných staveb v Rakovníku, renesanční dům U Samsona, který dnes slouží jako galerie a kavárna, čeká v těchto dnech alespoň částečná oprava. Sgrafitovou omítku si vzal na starosti akad. sochař a zkušený restaurátor Jan Turský. Město se do opravy cenné výzdoby domu rozhodlo investovat celkem 195 a půl tisíce korun.

Jesenický Kvak pohár získala rokycanská LDNka

Jesenice /FOTOGALERIE/ - V areálu ZŠ v Jesenici se uskutečnil další ročník volejbalového turnaje smíšených družstev "O KVAK pohár". Tento již tradiční podnik pro volejbalové příznivce letos přilákal celkem 19 týmů.

Memoriál Ladislava Čemeze nejlépe sedl Lešanům

Lišany - Třetí červencovou sobotu se uskutečnil 32. ročník tradičního Memoriálu Ladislava Čemeze. Zápasy se hrály systémem 2 x 30 minut a řídila je trojice arbitrů Vodrážka, Titlbach a Šipoš. Celá pětice přislíbených týmů dostála svým slibům a dorazila.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení