Konstrukčně jde o plovoucí zařízení s železným dnem a boardem a dřevostavbou na palubě. Stavba nad vodou má parametry normálního bydlení včetně kompletní infrastruktury. Tedy nechybí podlahové topení, čistička odpadu a samozřejmě i přípojka elektřiny a vody.
„Fasáda byla obložena obrazy mé sestry - dvojčete s našimi osobními příběhy,“ přiblížila Anna Šlapetová - dáma, která velmi zajímavý houseboat stvořila.
Doplnila, že půdorysně se jedná o plochu 12x5,6 metru. Světlá výška je jako u rodinných domů, tedy 2,7 metru. Střecha je rovná. Terasy jsou pak kryty pergolami železné konstrukce s membránou. „Branka terasy na vodu je posunovací a do vody vedou schůdky pro koupání a nalodění se na loďku,“ doplnila. Umístěno je na břehu slepého ramene Vltavy.
Bydlením na vodě se před časem zabýval například web faei.cz. Ten připomenul, že při stavbě plovoucího domu se obejdete bez zakoupení pozemku, stavebního povolení a kolaudace. Jde totiž o plavidlo, které posuzuje Státní plavební správa. Pokud budete respektovat pravidla kotvení hausbótů, získáte souhlas ke kotvení a budete platit nájem a další poplatky. Ty budou ve většině případů o poznání levnější než například pronájem pozemku. A jelikož je houseboat movitá věc, vyhnete se dani z nemovitosti. Na druhou stranu si však v něm nemůžete zapsat trvalé bydliště.