Konkrétně od soboty, kdy šéf diplomacie Tomáš Petříček a jeho předchůdci Lubomír Zaorálek (oba ČSSD) a Karel Schwarzenberg (TOP 09) zveřejnili v Právu „výslovně kritické“ stanovisko k plánované izraelské anexi části palestinských území.

Izraelsko-americký plán by totiž prakticky znemožnil vytvoření palestinského státu. Ačkoli jde o postoj sdílený mnoha státy EU a z hlediska mezinárodního práva je naprosto opodstatněný, v tuzemsku je to cosi nevídaného.

ČR je těsným spojencem Izraele, Miloš Zeman opakovaně vyzývá k přesunu naší ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, vlády obou zemí společně zasedají.

Zeman dokonce promluvil v Knessetu, což je výjimečná pocta. Petříčkovu sólo akci tudíž vnímá jako ránu pod pás. Také proto, že Hamáček prezidentovi údajně slíbil, že článek nevyjde.

Noční tajné schůzky Tomáše Petříčka s bývalým adeptem na toto místo Miroslavem Pochem evidentně nejsou jen potlachem u sklenky vína, ale určuje se na nich směr české zahraniční politiky. Prezident zuří a žádá Petříčkovo odvolání. I premiér Babiš jeho iniciativu striktně odsoudil. Na další drama je zaděláno. Jako by nestačily trable ve vztazích s Čínou a Ruskem.