Mostecký autodrom si pro fanoušky motorsportu přichystal na sezonu 2024 opět pestrou směsici podniků, které nabídnou světovou show, rodinnou zábavu i aktivní propojení fanoušků autodromu a klasických automobilů. „Největší českou událostí příštího léta v oblasti motorsportu bude již počtvrté za sebou seriál mistrovství světa superbiků WorldSBK, které letos přilákalo 54 tisíc návštěvníků, což bylo skoro o třetinu více než loni,“ nechal se slyšet mluvčí Autodromu Most Radek Laube. Podle něj obliba závodu motocyklového šampionátu plyne nejen z atraktivního konceptu celé série založené na velké interakci s diváky, ale i z nebývale vyrovnaného startovního pole a dramatických soubojů. 

close Série WorldSBK na okruhu v Mostě. info Zdroj: Se svolením Autodromu Most zoom_in Série WorldSBK na okruhu v Mostě.

„Už minulý rok jsme rozdělili vstupné na divácký svah a závodní paddock, což nám umožnilo zpřístupnit superbiky ještě širšímu publiku. Zhruba 40 procent diváků využilo dostupnějších vstupenek a sledovalo WorldSBK z diváckého svahu. Výši i systém vstupného na příští rok zachováme ve stejném režimu a prodej spouštíme již nyní, aby mohli fanoušci využít vstupenky i jako vánoční dárek pro své blízké,“ uvedl Josef Zajíček, předseda představenstva společnosti Autodrom Most.

Závody superbiků 2023 v Mostě:

| Video: Youtube

S mosteckým šampionátem superbiků se pro příští rok kvůli Olympijským hrám pojí posun termínu, který byl stanoven na 19. – 21. července. 

„Díky Olympiádě vznikne v areálu Mosteckého jezera Olympijský park, jehož zázemí a kapacity včetně parkoviště budou moct využít i návštěvníci WorldSBK. Měli bychom tak být maximálně připraveni na očekávaný velký nápor fanoušků,“ popsal probíhající jednání s městem o synergii obou podniků Josef Zajíček.

Technické parametry Autodromu Most
Délka – 4,219 kilometru. Šířka 12 – 14 metrů. Počet zatáček 21 (9 levých a 12 pravých). Převýšení 12,04 metru.

Šéf WorldSBK očekává další fantastický ročník

„Připravujeme se na WorldSBK Czech Round 2024 a jsme opravdu nadšeni, že se můžeme opět vrátit na mostecký autodrom,“ prohlásil Gregorio Lavilla, výkonný ředitel WorldSBK s tím, že tento kultovní okruh se rok, co rok osvědčuje jako skvělý hostitel série WorldSBK.

Z mosteckého autodromu:

„Přináší napínavé závody a nezapomenutelné okamžiky. Jedinečné uspořádání mosteckého autodromu a jeho snaha o neustálé zlepšení zážitků fanoušků z něj udělaly povinnou zastávku v kalendáři seriálu mistrovství světa. Lavilla také poznamenal, že červencové načasování tohoto podniku, zasazeného do srdce léta, nabízí ideální příležitost pro skvělou dovolenou, která fanouškům umožní užít si jak špičkové závody, tak i okolí místa konání.

„Očekáváme další fantastický ročník, který bude i nadále podmaňovat fanoušky i jezdce,“ uzavřel.

Tradiční tahače a evropská série NASCAR

Druhý nejnavštěvovanější mostecký podnik, mistrovství Evropy okruhových tahačů – Czech Truck Prix & NASCAR se pojede opět ve svém tradičním termínu, kterým je poslední prázdninový víkend 30. srpna – 1. září. Na závodní dráze se utkají okruhové trucky, ale i vozy evropské série NASCAR a další doprovodné série.

Akce si také podle Lubeho klade za cíl nabídnout zábavu celé rodině a tomu se nově přizpůsobilo i vstupné. V rámci rodinné vstupenky je dítě zdarma.

close Evropská série NASCAR se v Mostě pojede i v příštím roce. info Zdroj: Se svolením Autodromu Most zoom_in Evropská série NASCAR se v Mostě pojede i v příštím roce.

Doprovodný program nabídne množství atrakcí. „Chceme přilákat rodiny a Czech Truck Prix bylo vždycky spjaté s bohatým doprovodným programem. Máme Truck Fest, letos diváci viděli například vystoupení Libora Podmola a pro příští rok chceme nabídnout další rodinné atrakce, které budou v rámci vstupného zdarma,“ láká na tradiční podnik mluvčí okruhu Radek Laube.

Deset tisíc návštěvníků na The Most CLASSIC

Mezi nepřehlédnutelné stálice mosteckého kalendáře se v letos zařadil automobilový festival The Most CLASSIC, který kombinuje závody, výstavu a setkání historických automobilů. V letošním roce mohlo bezmála 10 tisíc návštěvníků obdivovat k pěti stovkám historických vozidel všech kategorií.

V roce 2024 se v kalendáři tato velice zajímavá akce přesouvá na dřívější termín, a to 27. – 29. září. Organizátoři plánují pro účastníky z řad široké veřejnosti nabídnout více času k jízdám na velkém okruhu.

The Most CLASSIC jako velký svátek

Nebudou však chybět ani závodní vozy a soutěžní jízdy. „Pracujeme na tom, aby se The Most CLASSIC postupně rozvinul v opravdu velký automobilový svátek, kde se budou setkávat jak majitelé, sběratelé a kluby historických automobilů, tak fanoušci a veřejnost. Jsme přední český závodní okruh a chceme všem nabídnout možnosti, které celý areál nabízí,“ popisuje Josef Zajíček, který sám vlastní několik veteránů. 

Rychlostní rekordy Autodromu Most:
Rekordy na okruhu v Mostě mezi automobily drží Bernd Herndlhofer s monopostem F1 Arrows A22, který v srpnu 2020 zajel čas 1:22,981 minuty.
Motocyklům kraluje Jonathan Rea na Superbiku Kawasaki ZX-10RR), který v srpnu 2021 zajel čas 1:31,996 minuty. Mezi těžkými trucky stále platí rekord Davida Vršeckého z roku 2009, který s Freightlinerem Buggyra dosáhl času 2:01,340 minuty na jedno kolo.

V mosteckém kalendáři na příští sezonu lze najít také řadu dalších sportovních akcí jako například automobilový FIA CEZ a ESET Cup, mezinárodní mistrovství Německa motocyklů IDM, nebo Autoshow s Dnem bezpečnosti, které tradičně uzavírají sezonu autodromu.

close Závodní kruh Autodrom Most. info Zdroj: Se svolením Autodromu Most zoom_in Závodní kruh Autodrom Most.

Zimní přestávka přinese další bezpečnostní vylepšení

Během zimy pak budou na autodromu probíhat další práce. Vedle běžné údržby to budou především o bezpečnostní vylepšení.

„V zásadě jde o rekonstrukci a úpravu únikových zón v zatáčkách T16 a T17. Dále plánujeme úpravu nájezdu v zatáčce T1 pro zvýšení bezpečnosti při brzdění motorek. Úpravu obrubníků v zatáčce T3, odvodnění a zahájíme první fázi výstavby svodidel v zadní části okruhu," vyjmenoval nejdůležitější úpravy Jindřich Hrneček, sportovní ředitel okruhu.

Dále proběhnou úpravy na řídící věži i rozšíření radiových frekvencí. „A neustále vylepšujeme i námi navržený dohledový systém kamer. V neposlední řadě se rozběhly projekční práce na novém medical centru,“ doplnil Jindřich Hrneček.

Hlavní podniky Autodromu Most pro sezonu 2024

  • 19. - 21. 4.  Histo Cup
  • 21. - 23. 6.  IDM – Mistrovství Německa silničních motocyklů
  • 19. - 21 . 7. WorldSBK, Mistrovství světa superbiků
  • 2. - 4. 8. FIA CEZ a ESET Cup, Mistrovství ČR a střední Evropy v závodech automobilů (GT, TCR, F4)
  • 4. - 11. 8. Formula Student
  • 30. 8. - 1. 9. Czech Truck Prix & NASCAR
  • 27. - 29. 9. The Most CLASSIC
  • 3. - 6. 10. Porsche Sprint Challenge Central Europe
  • 27. 10. AUTOSHOW & Den Bezpečnosti