Restaurace, bary, ale i kina, divadla či většina obchodů byla zavřená. Vláda vyhlásila nouzový stav a omezila pohyb lidí – ven směli vycházet jen při cestách do práce, na nákup nebo krátkou osamělou procházku. Využili Češi nedobrovolně získaného volného času k početí dětí?

Český statistický úřad (ČSÚ) vydal tento týden čísla, která na koronavirový babyboom poukazují.

Zeleň v obcích. Ilustrační foto.
Mladé lidi láká okolí velkých měst. Vesnice na periferii vymírají, ukazují data

Vyplývá z nich, že bezprostředně po vyhlášení první celostátní karantény se rodiče do pořizování potomků nehrnuli. Změnilo se to, když se přísná pravidla začala uvolňovat.

Rodí se víc dětí než loni

„V Česku se během prvních tří měsíců letošního roku živě narodilo 27,2 tisíce dětí. Bylo to o pět set více než ve stejném období roku 2020,“ uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. V předchozích dvou letech přitom počty narozených dětí v prvních čtvrtletích meziročně klesaly.

Když se odečte devítiměsíční těhotenství, v prvním kvartálu letošního roku se rodily děti počaté během loňského dubna až června. Jen pro připomenutí – v polovině března tehdy vláda vyhlásila první nouzový stav a uzavřela restaurace, obchody, galerie i vnitřní sportoviště. K jejich postupnému znovuotevírání docházelo od konce dubna, do vnitřních prostor restaurací se mohlo od 25. května loňského roku.

Milované rozvolnění

Během loňského dubna, kdy byla přísná opatření stále ještě relativně čerstvou záležitostí, se Češi k rozmnožování příliš neměli. Počet dětí narozených letos v lednu tak byl meziročně dokonce nižší.

Situace se ale začala měnit během loňského května. Počet dětí narozených letos v únoru už byl totiž vyšší než během stejného měsíce v předchozích letech.

Ještě s vyšší intenzitou se do rozmnožování pustili Češi se znovunabytou svobodou po otevření většiny obchodů a služeb, tedy během června, jak ukazují data o letošních březnových novorozencích.

Všichni zemřelí s koronavirem. Ilustrační foto.
Poslední den, kdy nikdo nezemřel s covidem? Už před devíti měsíci

Zejména druhorození

O nárůst v letošním prvním čtvrtletí se podle ČSÚ zasloužil především vyšší počet druhorozených. Tedy o děti se během pandemie více snažili rodiče, kteří už doma jednoho potomka měli.

V přepočtu na obyvatele se nejvíc dětí letos zatím narodilo na Mělnicku, nejméně pak na Českokrumlovsku.