Zatímco z pohledu celé České republiky se situace kolem koronaviru vyvíjí velmi příznivě, v některých regionech doutnají nebezpečná ohniska nákazy. Problémy panují především v okrese Cheb. Z tamní nemocnice hlásí 87 případů a třicet kilometrů vzdálená mariánskolázeňská 58 nakažených.

„Chebsko se pohybuje na nežádoucí křivce směrem nahoru. Je to signál, aby došlo k cílené akci a zásahu,“ komentuje aktuální data Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

close info Zdroj: Deník Data zoom_in

Cílený velký test

V mariánskolázeňské nemocnici proto již byla nasazena armáda. V té chebské zase stát přistoupil k rozsáhlému testování veškerých zaměstnanců – včetně jejich rodinných příslušníků.

„Máme signály, že se onemocnění začíná šířit do komunity,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Věří, že díky rozsáhlému testování se podaří vyřešit lokální problém, který by jinak mohl vést k výraznému nárůstu onemocnění v celém regionu.

Žádné plošné zákazy

Ostatně obdobně by měl podle ministerstva a epidemiologů vypadat boj s koronavirem v následujících týdnech a měsících v celé zemi.

„Vidíme, že už nemáme plošný problém, neroste počet pozitivně vyšetřených pacientů v rámci celé populace. Nyní se jedná o lokální ohniska, a ta musíme řešit,“ poznamenává ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

„Správná a efektivní strategie je cílit na řešení v těchto místech, nikoli mít plošná opatření, která brzdí celou společnost a rozvoj ekonomiky,“ dodává ministr.

Zasáhni co nejdříve

Pomáhat státu v nové taktice mají jak chytrá karanténa , tak informační systém, který kombinuje data z laboratoří, krajských hygienických stanic i nemocnic a zároveň hlídá kapacity zdravotnického systému.

„Jsme schopni v reálném čase vidět, kde nám narůstá počet nově diagnostikovaných. Budoucnost je v časném záchytu změn,“ podotýká Dušek z ÚZIS.

Koronavirus je totiž nyní v útlumu a nijak výrazně se nešíří. Takzvané reprodukční číslo se pohybuje kolem hodnoty 0,7. To znamená, že každý odhalený nemocný s covid-19 nakazí méně než jednoho dalšího člověka.