RAKOVNICKO

Knižní radosti

Kdy: pátek 9. a sobota 10. června od 9.00
Kde: Rakovník, Dům osvěty
Za kolik: neuvedeno

Prodejní veletrh knih s bohatým programem, pohádky, divadlo, besedy s autory, workshopy, autorská čtení.

Pohádkový les

Kdy: sobota 10. června od 14.00Kde: Jesenice, autokempZa kolik: 50 korun

Akce pro děti. Začátek trasy na hrázi Fikačů, cíl v autokempu. Vstup na trasu mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou. Parkování v místě startu není možné.

Zahrada duše umění

Kdy: sobota 10. a neděle 11. června od 10.00
Kde: Ruda u Rakovníka, mlýn
Za kolik: zdarma

Sedmý ročník prodejní výstavy výtvarníků Rakovnicka, tentokrát v areálu mlýna v Rudě, v bezbariérové zahradě. Nebude chybět ani doprovodný program a možnost parkování. Psi pouze na vodítku.

Aerobik show

Kdy: neděle 11. června od 16.00Kde: Rakovník, Tylovo divadloZa kolik: 150 korun

Aerobik show - Diamond Angels Academy, slovem provází Marcela Tomčíková.

Ornitologická vycházka

Kdy: neděle 11. června od 6.30
Kde: Jesenice, sraz na vlakovém nádraží
Za kolik: neuvedeno

Cesta vlakem na kosobodskou zastávku, odkud se účastníci vrátí zhruba pět kilometrů dlouhou trasou do Jesenice. Poslouchání a poznávání ptačího zpěvu, určování jejich druhů, vyprávění o jejich životě i o okolní přírodě, kontrola ptačích budek. S sebou pevnou obuv, dalekohled, atlas ptáků.

BEROUNSKO

Hrnčířské trhy

Kdy: sobota 10. června od 8.00 a neděle 11. června od 9.00
Kde: Beroun
Za kolik: neuvedeno

Druhý letošní víkend Hrnčířských trhů v Berouně. Keramika a porcelán v mnoha stáncích, letošní ročník navíc ve znamení řemesla dřevořezba, hudba, občerstvení. Mimořádné parkoviště na louce na Závodí u řeky zdarma.

Tradiční staročeské máje

Kdy: sobota 10. června od 14.00
Kde: Králův Dvůr, Popovice
Za kolik: neuvedeno

Dvě hodiny po poledni začátek průvodu na dětském hřišti v Popovicích, v 19.00 následuje staročeská beseda a od 20.00 májová zábava.

BENEŠOVSKO

Slavnost Božího těla na Konopišti

Kdy: neděle 11. června od 15.00
Kde: Konopiště, zámek
Za kolik: neuvedeno

Akce, která má tradici z dob arcivévody Františka Ferdinanda d´Este, bude zahájena na jižní terase zámku bohoslužbou. Průvod pak bude pokračovat parkem ke kapličkám u Křížové cesty a u zámku na východní terase bude ukončen. Slavnost celebrují emeritní opat Michael Pojezdný a farář Marcel Timko.

Výstava Vladimíra Cidlinského

Kdy: do 11. června
Kde: Benešov, muzeum umění a designu
Za kolik: 60 korun/základní

Tento víkend je posledním, kdy je možné v Šímově síni zhlédnout výstavu Vladimíra Cidlinského. Ta představuje tvorbu tohoto benešovského rodáka neje prostřednictvím prací zachycujících krajinu, město a blízké vesnice, ale i dobové materiály.

BOLESLAVSKO

Boleslavský Food Festival

Kdy: sobota 10. června
Kde: Mladá Boleslav, městský stadion
Za kolik: neuvedeno

Stylové food trucky, domácí i mezinárodní kuchyně, lokální restaurace. Nebudou chybět rovněž soutěže a program pro děti.

Bělské balónové hemžení

Kdy: od čtvrtka 8. do neděle 11. června
Kde: Bělá pod Bezdězem
Za kolik: zdarma

Nad Bělou pod Bezdězem se budou vznášet horkovzdušné balóny. Na čtvrtek od 19 hodin a pátek od 5.30 hodin jsou v plánu volné lety balónů. V pátek od 19 hodin na hřišti U háječku přijde na řadu první soutěžní let. Hlavní program je připraven na sobotu: program na náměstí, druhý soutěžení let i velké ohnivá show. V neděli dojde na ranní volný let. Letošní ročník akce je navíc spojen se setkáním zástupci měst a obcí, které mají ve svém názvu slovo Bělá.

KLADENSKO

Lunchmeat x Bukolika: Till The Last

Kdy: pátek 9. června od 20.00
Kde: Kladno, areál bývalé Poldi
Za kolik: 490 korun

Lunchmeat se potřetí vrací do postindustriálního areálu bývalé Poldi Kladno, tentokrát chystá audiovizuální událost společně s kolektivem Bukolika. Na dvou scénách se představí 13 hudebníků, video projekce a světelný design doprovázející většinu hudebních vystoupení obstará umělecký kolektiv sdružený pod Lunchmeat studiem. Možnost nahlédnout do běžně nepřístupných prostor opuštěné nitridační haly.

Den dětí s myslivostí

Kdy: sobota 10. června od 10.00
Kde: Kladno, Čabárna
Za kolik: neuvedeno

Herní stanoviště v okolí ekologického centra na Čabárně, například střelba ze vzduchovky a z luku, dále sokolnické ukázky nebo ukázky práce se psy. Během akce možnost opéct si špekáčky, které zajistí pořadatel.

KOLÍNSKO

Kmochova 50

Kdy: sobota 10. června, prezentace od 6.00 hodin
Kde: Kolín, sokolovna
Za kolik: neuvedeno

TJ Sokol Kolín pořádá tradiční turistickou a cyklistickou akci Kmochova 50. Je možné si vybrat z několika turistických nebo cyklistických tras. Přesný popis tras a mapu obdrží každý účastník u prezence v kolínské sokolovně, která probíhá až do 10.00 hodin.

Kmochův Kolín

Kdy: pátek 9. až neděle 11. května
Kde: Kolín
Za kolik: neuvedeno

58. ročník festivalu Kmochův Kolín, pořádaný na počest skladatele a kapelníka Františka Kmocha narozeného v Zásmukách u Kolína. Několikadenní program přinese koncerty dechových orchestrů, vystoupení mažoretek, tradiční průvod městem, ale také koncerty známých interpretů, jako je Richard Müller, Čechomor nebo Monstrkoncert s hosty Annou Julií Slováčkovou a Felixem Slováčkem ml.

| Video: Youtube

KUTNOHORSKO

Víkend otevřených zahrad na Kačině a Makačíno

Kdy: sobota 10. a neděle 11. června
Kde: Svatý Mikuláš, zámek Kačina
Za kolik: neuvedeno

Víkend otevřených zahrad, akce bude stejně jako v loňském roce spojena s festivalem zámeckého divadla pro malé i velké diváky, Makačíno. Návštěvníci areálu budou moci spojit kulturní zážitek s komentovanými procházkami kačinským parkem a okolím a přednáškami odborníků.

Literární večer věnovaný polské opoziční literatuře 80. let

Kdy: sobota 10. června od 16.00
Kde: Kutná Hora, GASK
Vstupné: 80 korun

Literární večer věnovaný polské opoziční literatuře 80. let a prezentaci českého vydání básnické sbírky Jana Polkowského Hlasy (Głosy), básnické reflexe krvavého potlačení stávek v Gdaňsku a Gdyni v roce 1970. Vedle autora se besedy zúčastní literární historik a ředitel Institutu literatury Józef Maria Ruszar a překladatelka Lucie Szymanowská.

MĚLNICKO

Mělnický vrkoč

Kdy: pátek 9. června od 10.00, sobota 10. června od 8.00 a neděle 11. června od 11.00
Kde: Mělník
Za kolik: neuvedeno

V pátek dopolední koncert pro školy a podvečerní zahajovací koncert v kulturním domě, odpolední program pro děti a divadlo v přilehlém parku. V sobotu Svatoantonínský jarmark na náměstí Míru, krojovaný průvod městem, festivalový program na náměstí, večerní hraní a učení lidových tanců. V neděli folklorní matiné na radničním dvoře.

Slavnost růží

Kdy: sobota 10. a neděle 11. června od 10.00
Kde: Veltrusy, zámek
Za kolik: neuvedeno

Soutěžní výstava růží se uskuteční v prostorách zámecké oranžerie, kde budou návštěvníci a odborná porota hlasovat o nejkrásnější květinu. Doprovodný program v podobě odborných přednášek v Rudolfově sále a u sušárny ovoce (Královna květin a její manýry, Chotkové v roli zahradníků) komentovaná prohlídka výstavy růží. Speciální hrané prohlídky Severozápadního křídla zámku. Zde nám průvodci v kostýmech odehrají příběh dvou hraběnek milujících květiny.

NYMBURSKO

Zkrátka animace

Kdy: sobota 10. června od 14.00
Kde: Nymburk, kino Sokol
Za kolik: neuvedeno

Pátý ročník festivalu animovaných filmů Zkrátka animace. Odpolední pásmo bude pro pro děti, večerní projekce pro starší diváky. Součástí festivalu jsou workshopy a další doprovodné akce.

Dragonfest Nymburk

Kdy: pátek 9. a sobota 10. června
Kde: Nymburk, přístaviště pod hradbami
Za kolik: vstup volný

Devatenáctý ročník kultovních závodů malých i velkých dračích lodí na labi. Diváci se mohou těšit na sprinty na délku nymburského přístaviště, tedy 158,32 metru. Dále bude připravena i dlouhá trať na 850 metrů. V sobotu zahraje kapela Stíny.

PŘÍBRAMSKO

Festival Alkafest

Kdy: sobota 10. června od 10.00
Kde: Příbram, Nový rybník
Za kolik: zdarma

Hudební program - Ladies & Gentlemen, písničkář Jiří Smrž s kytaristou Jiřím Kovářem, Bára Hrzánová & Condurango, šansoniérka Naďa Válová s kapelou, která pro festival, připravila i program s klienty Alky. Zdravotní klauni z Cirkusu Paciento, stánky a prezentace terapií, pomůcek, odborné poradenství Alky i dalších organizací, které se věnují potřebám lidí s postižením. Soutěže o ceny, tvorba společné mandaly Jsem součástí celku, program pro děti.

| Video: Youtube

Vracíme vlaky na trať

Kdy: sobota 10. června od 9.00
Kde: Rožmitál pod Třemšínem, vlakové nádraží
Za kolik: v historickém vlaku zvláštní tarif, v Regionově tarif ČD a PID, autobus Robur zdarma

Akce nazvaná Vracíme vlaky na trať se zahájením letní osobní dopravy na trati č. 204 a připomenutí124. výročí místní dráhy. Jízdy zvláštního vlaku M131.1228 z roku 1950 s pamětními lepenkovými jízdenkami, jízdy do centra města autobusem Robur, jízdy historickou drezínou, prohlídky motorové jednotky řady 814 Regionova, vystoupení skupiny Robert Jíša Band, výstava o historii a současnosti místní dráhy, výstava historické silniční a vojenské techniky a mnoho dalšího.