Banány jsou navíc po bavlně druhou chemicky nejvíce ošetřovanou plodinou světa. Kvůli jejich pěstování je tak zamořená nejen půda, ale i místní zdroje vody. „To je cena za levné banány. Musí se pěstovat monokulturně s velkým využití nebezpečných agrochemikálií. Zároveň se musí tlačit na nejslabší článek v dodavatelském řetězci, na zaměstnance plantáží," říká Stanislav Komínek z Blanska.

Nedávno se vrátil z Kostariky, kde mapoval pěstování zmíněného ovoce. Exotickou zemi navštívil už před čtyřmi lety. Nyní ho zajímalo, zda se změnily pracovní podmínky dělníků na tamních plantážích. „Na místě jsme se setkali se s šéfem odborové organizace Sitrap Didierem Leitonem. Byl zklamaný a říkal, že se situace na banánových plantážích zhoršila. Zaměstnance tam ždímají ještě víc. Pandemie koronaviru byla jen další výmluvou ovocnářských firem, proč zaměstnancům neplatit slušně. Nutí je do přesčasů a potírají odbory,” vysvětluje třiačtyřicetiletý muž.

Správa jeskyní Moravského krasu má nového vedoucího. Na začátku ledna vystřídal Jiřího Hebelku jeho dosavadní zástupce šestatřicetiletý Jakub Gabriš z Blanska (na snímku). Speleolog, který posledních několik let pracoval na oddělení péče o jeskyně.
Správa jeskyní Moravského krasu: Hebelku střídá v čele jeho zástupce Gabriš

Pěstování banánů na velkých plochách má podle něj zásadní dopady nejen na životy zaměstnanců plantáží. Ale i na okolní přírodu. „Na desítky kilometrů dlouhé plantáže banánovníků se hromadně letecky rozprašují fungicidy a ze země aplikují herbicidy. Monokulturní plantáže jsou tak mrtvou krajinou bez zvířat a s otrávenou vodou v okolních řekách,“ líčí tristní stav těchto lokalit Komínek, který pracuje pro organizaci Fairtrade Česko a Slovensko jako vedoucí kampaní a dokumentarista.

S respektem k lidem a přírodě

V Kostarice při své poslední návštěvě navštívil i menší farmáře, kteří pěstují banány na vývoz pro evropské trhy. Tam ho čekalo příjemné překvapení. „Na těchto políčkách plavaly v potocích ryby, okolo poskakovaly žáby, ve stromech mezi banánovníky si na papáji pochutnávali tukani. Mezi banánovníky jsem pak viděl nory pásovců. Pěstitelé zapojení do systému Fairtrade zde okolo svých malých políček nechávají růst lesíky a remízky, aby tam mohli žít ptáci a opice. Popravdě jsem nečekal, že je zde možné ovoce pro export pěstovat i jinak, s respektem k lidem a přírodě,“ dodává.

Televize. Ilustrační foto
Vzhůru na střechy. Boskovičtí musí přeladit televizory a společné antény

Díky systému Fairtrade se podle něj pěstitelé důstojně uživí svou prací a hospodaří šetrně k životnímu prostředí. Banány s touto certifikací jsou dostupné i na našem území a sousedním Slovensku. Spotřebitelé jich zde v roce 2020 nakoupili 508 tun.

Blanenský rodák už v minulosti dokumentoval pracovní podmínky v továrnách a sweatshopech na výrobu obuvi v Indii. Navštívil také kakaové plantáže v Pobřeží slonoviny. Jeho snímek Ve stínu kakaovníku získal mezinárodní ocenění na filmových festivalech Agrofilm v Nitře a na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, českou premiéru bude mít na televizních obrazovkách ve čtvrtek 27. ledna.