RAKOVNICKO

Multižánrový hudební festival Jesfest

Kdy: 15. července
Kde: areál letního kina Jesenice
Za kolik: 300 Kč

V areálu letního kina v Jesenici se 15. července uskuteční již 11. ročník multižánrového hudebního festivalu JesFest 2023, který bude letos opět doplněn o uměleckou výstavou ve farní zahradě a v prostoru bývalé knihovny. Vystoupí česká hudební skupina Skyline, kapely Jamaron, Decode, Chuť, Černý čaj a řada dalších.

JesFest 2022:

Multižánrový festival JesFest v Jesenici

Memoriál Vladimíra Šrytra

Kdy: 15. července 2023, 9:00
Za kolik: neuvedeno
Kde: Fotbalové hřiště - Lícha aréna, Řevničov

Máte rádi fotbal? V Řevničově se v sobotu uskuteční 10. ročník fotbalového turnaje memoriál Vladimíra Šrytra. Zúčastní se: SK Mšecké Žehrovice, SK Pavlíkov, TJ Tatran Rakovník a domácí SK Sparta Řevničov. Občerstvení je zajištěno.

BEROUNSKO

První zastávka festivalu Hrady.cz

Kdy: od pátku 14. července do soboty 15. července
Kde: areál pod hradem Točník
Za kolik: od 1000 až 4600 korun

První zastávka festivalu Hrady.cz. Návštěvníci se mohou těšit na známé české kapely, nebude chybět Michal Hrůza, Majk Spirit, Gaia Mesiah, Kryštof či Anna K. V sobotu zahraje například Tomáš Klus, No Name, Skyline, Mirai, Wanastowi Vjecy a Kabát.

Revivalový festival na letní scéně

Kdy: sobota 15. července od 19 hodin
Kde: Zámek Králův Dvůr
Za kolik: 100 korun

Letos vystoupí kapely: Karel Gott Cover Band, Ozzy Osbourne and Black Sabbath revival a Jiří Schelinger revival. Akce se koná za každého počasí.

První ročník největšího pohádkového festivalu v Berouně

Kdy: sobota 15. července od 10 hodin
Kde: Letní kino Beroun
Za kolik: neuvedeno

Celodenní animační program se spoustou zpívání a hlavně tancování s jejich dětskými oblíbenci z Ledového Království, Tlapkové Patroly, Mimoňů, Šmoulů, Mickey a Minnie, Tom & Jerry a dalších. Malí návštěvníci se budou moci vyfotit u fotostěny a vysoutěžit si sladkou odměnu. Nebudou chybět dětské dílničky a gastrozóna. Každý se může nechat od profesionální makeup artistky nechat namalovat na obličej nějakou hezkou masku.

BENEŠOVSKO

Letní písařská dílna

Kdy: sobota 15. července 10.00 - 15.00
Kde: Sázavský klášter, Sázava
Za kolik: 400 Kč

Strávíte příjemný půlden od 10 do 15 hodin v sázavském klášterním skriptoriu pod věží spolu s výtvarnicí a lektorkou Mgr. Lindou Hanzelovou oproštěni od ruchu a chaosu všedních dní.
Přijďte a ponořte se do tajemství středověkých zdobených iniciál, tedy prvních zdobených písmen na začátku slova, odstavce nebo věty a zdobených zlatou i jinými barvami. Pokusit se můžete po vzoru dávných středověkých písařů pokusit i o jejich iluminaci. Materiál, nástroje i pomůcky jsou v ceně a budou na místě.

Benešov City Live 2023

Kdy: pátek 14. července 20.00, neděle 16. července 21.00
Kde: Masarykovo náměstí, Benešov
Za kolik: zdarma

K létu v Benešově již neodmyslitelně patří multižánrový festival Benešov City Live, který se letos koná od 12. července do 27. srpna. V pátek 14. července si můžete na Masarykově náměstí užít koncert Blanky Šrumové a Jana Sahary Hedla s kapelou Něžná noc. V neděli večer se náměstí promění v letní kino, pořadatelé pro vás připravili projekci filmu Děti Nagana. Vstup na všechny akce Benešov City Live je zdarma.

Benešov City Live: koncert zpěváka Štěpána Kojana na Masarykově náměstí v Benešově. | Video: Richard Karban

BOLESLAVSKO

Koncert skupiny Kamelot

Kdy: sobota 15. července 19.00
Kde: zřícenina hradu Michalovice, Mladá Boleslav - Podlázky
Za kolik: 300/350 Kč

Letní scéna Michalovická Putna uvede v sobotu 15. července kapelu Kamelot, hudební skupinu pocházející z Brna. Vznikla v roce 1982 a celou její historií ji provází zakladatel a frontman Roman Horký, který je až na výjimky autorem všech textů i hudby k písním skupiny.

Za pověstmi Českého ráje a Pojizeří

Kdy: neděle 16. července od 10.15
Kde: zámek Mnichovo Hradiště
Za kolik: dětská prohlídka 80 Kč

Pořadatelé zvou na nedělní pohádkové dopoledne na zámku Mnichovo Hradiště. Od 10.15 a 10.45 na vás čekají dětské prohlídky zámku s průvodkyní v dobovém kostýmu s vyprávěním pověsti "O dvou zakletých rytířích". V 11.30 začne v salla terreně v zámecké zahradě loutkové představení divadla Čmukaři s názvem Čert to vzal.

KLADENSKO

Big Band Karlovy Vary vystoupí v zahradě Kladenského zámku

Kdy: v pátek 14. července od 18.30 hodin
Kde: v zahradě Kladenského zámku
Za kolik: 200 a 150 korun

Big Band Karlovy Vary založil v roce 1986 vyznavač swingové taneční hudby pozounista Milan Hart. Soustředil kolem sebe renomované hudebníky karlovarského regionu, kteří milují jazzovou hudbu a její vzory. Od roku 1998 vede Big Band Zdeněk Krám, který navázal spolu s hudebníky Big Bandu na myšlenky zakladatele, šířit tuto ušlechtilou hudbu, která svou pozitivní energií ovlivnila generace a hudební styly na celém světě!

Velvary na talíři - 2. street food festival

Kdy: v sobotu od 10 hodin
Kde: Malovarský rybník
Za kolik: zdarma

2. ročník oblíbeného street food festivalu. Příchozí budou moci ochutnat jídlo z celého světa, nebudu chybět belgické hranolky, výborné burgery a i něco sladkého ke kávičce. K dobrému jídlu nemůže chybět dobré pití. Celodenní zábavu nastartují a rozbubnují TAM TAM Batucada. Program bude zakončen koncertem skupiny Vaťák, revivalem skupiny Kabát, kteří zahrají jejich nejlepší hity. V průběhu dne budou zábavu vyplňovat různé gastro soutěže. O zábavu pro malé ratolesti se postará Honza Ladra s Bobíkovým světem. Moderovat tuto akci bude Aleš Švarc.

Velvary na talíři v roce 2022:

Street food festival ve Velvarech

Taneční odpoledne pro seniory

Kdy: v neděli 16. července od 14 hodin
Kde: restaurace U Zlatého selátka, Kladno
Za kolik: 50 korun

K tanci a poslechu zahraje a zazpívá skupina MOTÝL band CZ.

KOLÍNSKO

Ponorka - My kluci, co spolu chodíme

Kdy: sobota 15. července od 19.00
Kde: staré kotviště na Kmochově ostrově, Kolín
Za kolik: základní vstupné 200 Kč

Skupina kabaretiérů přemění Loď Tajemství na zaoceánský parník. Jeho plavba se ale zvrtne a z honosné plavby se stane expediční ponorka do nitra nás samých. Improvizační představení zahrnuje tanec, akrobacii a humor. Lodní bar a grill otevřen od 11 hodin. Předprodej vstupenek na webu lodtajemstvi.cz.

Abba World Revival & Poletíme?

Kdy: neděle 16. července od 18.00
Kde: Karlovo náměstí, Kolín
Za kolik: zdarma

V rámci Kolínského kulturního léta 2023 se na Karlově náměstí uskuteční dva koncerty. Od 18.00 si můžete přijít poslechnout kapelu Abba World Revival, v 19.15 nastoupí Poletíme?, skupina dobře vypadajících mužů z Brna hrající, jak sami říkají, original banjo punk future jazz kántry v turbošansonovém duchu. Vstupné na všechny koncerty Kolínského kulturního léta je zdarma.

KUTNOHORSKO

Creepy Teepee 2023

Kdy: pátek 14. července - neděle 16. července
Kde: zahrada kláštera řádu sv. Voršily, Kutná Hora
Za kolik: celodenní vstupné 1850 Kč

Festival alternativní hudby soustředěný na nejaktuálnější dění na hudební scéně, který hudbu cíleně propojuje s vizuálním uměním. Akce, původně nastartovaná jako součást oslav znovuotevření GASK v roce 2009, se postupně stala svébytnou hudební událostí vyvolávající očekávání jak domácích, tak zahraničních fanoušků. Více informací na webu creepyteepee.org.

Z festivalu alternativní hudby Creepy Teepee v sobotu 9. července 2022. | Video: Deník/Michal Bílek

Sobotní prohlídky zámku Kačina s duchem Rudym

Kdy: sobota 15. července v 10.45, 13.45 a 14.45 hodin
Kde: zámek Kačina, Svatý Mikuláš
Za kolik: základní vstupné 180 Kč

Dámy a pánové! Nechte se vy i vaše dítka vtáhnout do historie průvodcem nadmíru povolaným – chotkovským duchem Rudym, který nejenže sleduje osudy Kačiny a jejích obyvatel bezmála dvě století, ale také miluje divadlo a dobrou zábavu. Více informací na webu nzm.cz.

MĚLNICKO

Zahajovací koncert Cyklu chrámových koncertů

Kdy: 16. července od 18 hodin
Kde: Kostel Sv. Petra A Pavla, Mělník
Za kolik: Vstupné je dobrovolné

Město Mělník spolu s Římskokatolickou farností proboštstvím Mělník zvou na první mezinárodní koncert v rámci již XXIV. ročníku Cyklu chrámových koncertů v podání předního polského varhaníka Juliana Gembalskiho.

Kinematograf bratří Čadíků - Přání k narozeninám

Kdy: 16.července od 21:30, promítání začíná po setmění
Kde: Náměstí Míru, Mělník
Za kolik: Vstupné je dobrovolné

V červenci navštíví Mělník Kinematograf bratří Čadíků. Tři večery po sobě si diváci budou moci vychutnat filmy z české produkce pod širým nebem. V neděli 16. července to bude film Přání k narozeninám.

Kapela R.A.Š v Hoříně

Kdy: 15. července 2023 od 20:00 až 23:00
Kde: Hospůdka na Hřišti, Hořín
Za kolik: 150 korun

Akce pro milovníky folku/rocku. Kluci z kapely R.A.Š (romantické akustické šmrdlání) přijedou zahrát z Ústí nad Labem a s nimi Hořínský bubeník Ondřej Cozy Novák.

NYMBURSKO

Hudební přehlídka Barvy Léta 2023

Kdy: pátek 14. července od 18.00 a sobota 15. července od 13.00
Kde: areál Jezera Poděbrady, Poděbrady
Za kolik: pátek 350 Kč, sobota 900 Kč, oba dny 1100 kč

V pořadí již čtyřiadvacátý ročník hudební přehlídky Barvy Léta se uskuteční v pátek a sobotu 14.-15. července opět v areálu Jezera Poděbrady. Fanoušci nejen rockové a punkové hudby se mohou těšit na Tři sestry, Vypsanou fiXu, Horkýže Slíže, Dymytry, SPS, Totální nasazení, Lety mimo, Braindead a další. Více na webu barvyleta.cz.

Barvy Léta 2023:

Barvy léta, Poděbrady 2022

Festival umění

Kdy: čtvrtek 13. července - neděle 16. července
Kde: Výstaviště Lysá nad Labem
Za kolik: základní vstupné 120 Kč

Festival umění promění i letos na čtyři dny Výstaviště Lysá nad Labem v obří galerii. Od 13. – 16. července se tu potkají profesionální i amatérští umělci z mnoha oborů. Malba, grafika, sklo, keramika, porcelán, fotografie, šperky, móda a další umělecké směry se potkají v exteriéru i krytých expozicích výstaviště. Chybět nebudou workshopy, dětský zóna a muzika. Více na webu vll.cz/festival-umeni.

PŘÍBRAMSKO

Zážitková Noc na Svaté Hoře

Kdy: pátek 14. a sobota 15. července
Kde: Svatá Hora
Za kolik: 2750 korun

Přespat na Svaté Hoře? To je nevšední zážitek. Noční prohlídka ambitu, krápníková kaple při svíčkách, vyhlídky, večeře s živou hudbou v barokní jídelně a samozřejmě i překvapení.

Den řemesel

Kdy: sobota 15. července od 10.00
Kde: Vysoký Chlumec, skanzen
Za kolik: 100 korun/dospělí, 60 korun/děti

Představení tradičních řemesel spojených s venkovským hospodářstvím a lidovým stavitelstvím. V chalupách a stodolách bude k vidění například práce tesařů, hrnčíře, řezbáře nebo předení na kolovrátku. Letošní novinkou budou truhlář, krajkářka a brašnářka, poprvé bude i představena výroba poutního zboží ze skleněných korálků a vosku. Pečení chleba v historické peci, sbírka historických seker, návštěvníci si budou moci vyzkoušet výrobu sýrů, píšťalek, drátování i pečení perníků. V provozu bude také mlýn, pila a kovárna.

Folkování v podhradí

Kdy: sobota 15. července od 11.00
Kde: Vysoký Chlumec, hřiště u školy
Za kolik: vstupné dobrovolné

Na Folkování v podhradí zahrají Spolektiv, Pětník, Saša Niklíčková, Ladybirds a První Káva.

Rožmitálská venkovanka

Kdy: neděle 16. července od 15.00
Kde: Rožmitál pod Třemšínem, u restaurace New Romance
Za kolik: neuvedeno

Letní koncert Rožmitálské Venkovanky, v případě nepříznivého počasí se přesune do společenského centra. Už ve 12.00 hodin výroční Valná hromada Fan klubu kapely, která patří mezi přední české dechovky.

PRAHA

Prohlídka krytu Folimanka

Kdy: 15. července 9.00-15.00
Kde: Kryt Folimanka, Pod Karlovem, Praha 2
Za kolik: Zdarma

Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy. Kryt je udržovaný, osvětlený a vytápěný. Prohlídka je vhodná i pro děti a seniory. Nekomentované veřejné prohlídky probíhají vždy jednu sobotu v měsíci, od 9 do 15 hodin. Vstup je zdarma. Na případné dotazy ohledně krytu a jeho historie vám rádi odpoví pracovníci městské části, které najdete u hlavního vchodu, nebo dobrovolníci rozmístění přímo v krytu (česky, anglicky a rusky).

Prohlídka podzemního krytu civilní obrany Folimanka