„Plastika byla nalezena na jižním okraji obory Na Libeni u Mšeckých Žehrovic 19. května 1943 Josefem Šlajchrtem. Vytvořili ji Keltové v 2. polovině 3. století před Kristem z bělohorské opuky, která zasahuje i na Novostrašecko. Skulptura mohla představovat uctívaného, heroizovaného, člena místní komunity, snad druida,“ uvádí muzeum. V sobotu si veřejnost bude moci na Komenského náměstí užít v rámci doprovodného programu také několik koncertů.

close Páteční Deník s TV magazínem. info Zdroj: Deník zoom_in

Další víkendové pozvánky

Budou soutěžit ve vaření guláše
KDY: 19. září, 13:30
KDE: Fotbalové hřiště, Nové Strašecí
ZA KOLIK: soutěžící 46 Kč a diváci zdarma

Fotbalové hřiště v Novém Strašecí ožije v sobotu čtvrtým ročníkem soutěže ve vaření guláše s názvem O novostrašecký kotlík. Sraz soutěžících je od 13.30 do 14 hodin, přičemž následuje samotné vaření. Výsledky hodnocení poroty se soutěžící doví v 18:00, následně jednotlivé guláše bude moci ochutnat i veřejnost. Soutěžící se musí nahlásit na čísle 605 216 135, startovné je 46 korun. K dispozici bude soutěžím jeden kilogram hovězího masa, cibule a dřevo. Kotlík, trojnožku, ostatní ingredience a kuchařské vybavení si musí každý přinést.

Jesenické muzeum naučí zájemce střílet z luku
KDY: 19. září, 13:00
KDE: Vlastivědné muzeum Jesenice
ZA KOLIK: 250 Kč (jedna lekce)

Vlastivědné muzeum Jesenice nabízí veřejnosti možnost zúčastnit se lukostřeleckého kurzu pod vedením zkušeného lektora. V sobotu 19. září se uskuteční první z pěti plánovaných lekcí lukostřelby, která je národním sportem v Bhútánu. Další lekce by se měly konat další pátky podle domluvy zúčastněných. Zájemci se musí předem přihlásit na telefonním čísle 731 449 327. Za kurzovné lidé zaplatí 250 korun (jedna lekce). Lukostřelecké vybavení je zajištěno. Začíná se úderem 13. hodiny.

Africké trhy nabídnou to nejlepší z exotického ovoce
KDY: 19. září, 9:00
KDE: Husovo náměstí, Rakovník
ZA KOLIK: volně přístupné

Do Rakovníku se už 19. září od 9 hodin historicky poprvé vypraví to nejlepší nejen z Afriky. Na Husově náměstí budou mít možnost návštěvníci ochutnat a zakoupit skvělé tropické ovoce, které pro ně pěstují drobní farmáři. Všechno je tak akorát zralé, zaručeně čerstvé a bez jakékoli chemie. V nabídce naleznou třeba obří jackfruit, skvělé avokádu, spoustu druhů banánů, mango nebo slaďoučký ananas. Také exotické ovoce z Asie – oblíbené dračí ovoce, mangosteen, papája, cherimoya a mnoho dalšího. Nové druhy ovoce přijdou i z daleké Kolumbie.

Studenti ukáží, jak využít areálem bývalých rakovnických kasáren
KDY: 17. září, 14:00
KDE: Městská knihovna Rakovník
ZA KOLIK: volně přístupné

Dukla II Rakovník. Tak se jmenuje výstava studentských projektů Ateliéru Daďa – Tichý. Ti se zaobírali využitím bývalých kasáren, kde dříve sídlil tankový prapor. Území má značný potenciál stát se dílčí částí obytné čtvrti na kraji města. Vernisáž je 17. září od 14 hodin, následně si lidé budou moci výstavu prohlédnout ve vestibul Městské knihovny Rakovník, a to do 8. října.

V Mutějovicích poteče pivo proudem, koná se zde druhé pivobraní
KDY: 19. září, 12:00 až 19:00
KDE: Mutějovice
ZA KOLIK: 300 Kč

Milovníci zlatavého moku, tedy piva, jistě bude zajímat akce, která se koná v sobotu 19. září v Mutějovicích. Od 12 do 19 hodin budou totiž mít možnost navštívit 2. Mutějovické pivobraní. Vstupné je 300 korun, přičemž platící u vstupu obdrží pivní sklenici, 20 lístků na pivo a mapu stánků. Návštěvníci tohoto pivního festivalu budou moci ochutnat pivo z pivovarů Holba, Lužiny, Máša, Zichovec, Rampušák, Hostomice pod Brdy, Pioneer Beer, Poddžbánského pivovaru a dalších. Rezervace vstupenek je možná na e-mailu spolek.predseda@seznam.cz nebo na telefonním čísle 775 216 952.

Cyklisté budou zdolávat trasy Břežanského kostitřasu
KDY: 19. září
KDE: Břežany u Rakovníka

Břežanský kostitřas. Tak se jmenuje tradiční cyklistický závod, jehož už devatenáctý ročník se uskuteční v sobotu 19. září v Břežanech u Rakovníka a okolí. „Opět jsme pro Vás připravily tři tratě, s menšími obměnami jsou totožné s loňským ročníkem. Na nejdelší trase jsou přidány technické výjezdy a sjezdy, a hlavně i kilometry,“ uvedli organizátoři. Registrace závodní je na programu od 9 do 11.15 hodin. Následují dětské soutěže a v 11.30 hodin start dlouhé trasy dlouhé 58 + 35 kilometrů a elektrokol. V pravé poledne pak na trať vyjedou cyklisté, kteří budou chtít absolvovat trasu dlouhou 20 kilometrů. Od 15.30 do 18.30 hodin bude hrát zúčastněným kapely, v 17 hodin je vyhlášení výsledků.