Visutý most v Sátoraljaújhely, nejnovější turistická atrakce mezi vrchy Szár a Vár, nabízí návštěvníkům nádherné panorama a prý i zcela nový pohled na okolí a hory. Zejména pak na Zemplínské vrchy a slovenské pohraničí.

„Most má přilákat návštěvníky z celého světa a podle plánu maďarské vlády zajistit, aby se region stal atraktivnějším pro cestovní ruch,“ připomenul rakouský zpravodajský web Der Standard.

Cesta z Prahy je sem podle druhu zvolené trasy dlouhá něco kolem 800 kilometrů. V autě je tak nutné strávit asi 8 hodin čistého času. Ze slovenských Košic to pak je asi 60 kilometrů a zhruba hodina cesty.

Most jako maďarský národní symbol

Pro Maďarsko má most s maďarským názvem Nemzeti Összetartozás Hídja veliký význam. Maďaři ho považují za svůj symbol, dali mu i jméno (česky Most národní jednoty) a uhrazen byl nakonec z veřejného rozpočtu.

„Délka mostu Sky Bridge 721 (provozovatelé tedy uvádějí délku 721 metrů – pozn.red.) sice přesáhla velikost maďarského mostu, ale ukázalo se, že čeští architekti do jeho délky započítali i pevnou plochu mostu. Jeho vzdálenost mezi dvěma podpěrami je v uvozkách jen 695 metrů, takže světovým rekordmanem je most Sátoraljaújhely,“ domnívá se například zpravodajský web Szabad Föld.

To vše s odkazem na skutečnost, že vzdálenost mezi podpěrami mostu v Maďarsku je podle projektu 700 metrů. Tedy o pět více než v případě Dolní Moravy.

Nový most pohledem slovenských turistů:

| Video: Youtube

Vstupné na Most národní jednoty

Maďarský visutý most má šířku 1,2 metru a jeho nejvyšší části jsou ve výšce 80 metrů nad zemí. V nejnižší části pak jeho výška klesne na něco málo přes padesát metrů. Pohyb po něm je obousměrný. Ve střední části je pak asi 5 metrů dlouhý prosklený úsek. Vše nese šest mohutných lan.

Jen pro porovnání, Sky Bridge 721 má rovněž šířku chodníku 1,2 metru, také ho nese 6 hlavních lan a v nejvyšším bodě je 95 metrů nad zemí. Jeho velkou výhodou je skutečnost, že je zasazen do atraktivnějšího prostředí než je tomu v Maďarsku.

„Neexistuje žádné časové omezení, za jak dlouhou dobu by měli Most národní jednoty návštěvníci přejít. Limitem však je, že v jednu dobu se na něm smí nacházet maximálně 300 osob,“ uvedl web provozující společnosti Zemplen Land Park.

Most je otevřen v případě vhodného, hlavně nevětrného počasí, denně od 10 do 19 hodin. Vstupné činí v přepočtu tři stovky českých korun a zaplatit ho je možné v automatické pokladně.


Nahrává se anketa ...

Jeden z nejdražších mostů v Evropě

Web Balkan Insight doplnil, že most přišel na 10 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba na čtvrt miliardy korun.

„Plánovaný rozpočet byl původně 7,2 milionu eur. Stavba je jedním z nejdražších visutých mostů v Evropě. Kritizováno bylo i to, že most byl postaven uprostřed národního parku,“ připomenul rakouský zpravodajský web Der Standard.

Tipy na další zajímavá místa doma i v cizině najdete v magazínové rubrice Cestování. Prvních několik tipů najdete v nabídce níže pod názvem Související články.