Luková je vesnice u Manětína v severozápadní části okresu Plzeň-sever v Plzeňském kraji. Má jednu zvláštnost. Na jejím území se podle všeho nachází nestrašidelnější kostel České republiky. Za atmosférou, kterou zvládnou spíše jen ti odvážní, stojí třicítka soch v životní velikosti. Vypadají jako duchové.

Z historie kostela v Lukové u Manětína

Kostel byl postaven v roce 1352. Během staletí ho postihlo hned několik neštěstí. Například v roce 1796 po požáru z tehdy barokního kostela zůstalo pouze starší středověké zdivo. Stavebně byl obnoven až v roce 1858. Dočkal se i nových zvonů. Jenže …

„Velký věžní zvon byl v roce 1918 odvezen pro válečné účely k roztavení, stejně jako střední zvon a zvon na sanktusní vížce,“ uvedl web Kostela sv. Jiří.

Krom toho byla tato zajímavá církevní stavba několikrát vykradena a z minulosti z vybavení kromě lavic nezůstalo prakticky nic.


Nahrává se anketa ...

Propadlý strop v roce 1968 a uzavření kostela

Ve 20. století kostel spíše chátral, přesto do něj věřící chodili. Až do roku 1968, kdy při pohřbu spadl kus stropu.

„Truchlící, v přesvědčení, že je to zlé znamení, vyběhli ven z kostela a rozloučení s mrtvou dokončili tam,“ uvedl dobrovolný správce kostela Petr Koukl.

Doplnil, že kostel byl následně pro veřejnost uzavřen. Poté probíhaly už jen práce, které měly zabránit jeho úplnému zániku. Byla opravena věž, zabezpečena sakristie, odstraněna sanktusní věž v havarijním stavu a provizorně spravována střecha.

Kostel duchů patří mezi 10 nejstrašidelnějších kostelů na světě:

| Video: Youtube

Jakub Hadrava měl geniální nápad

Do povědomí veřejnosti se kostel v Lukové dostal díky Jakubovi Hadravovi, studentovi z Fakulty designu a umění ZČU v Plzni. Ten v roce 2012 využil kostel pro uskutečnění své bakalářské práce.

„V kostele instaloval 32 stojících nebo sedících sádrových soch, které připomínají duchy. Do sádry některých postav je přidán fosfor, takže v létě, kdy do kostela svítí celý den slunce, pak večer postavy světélkují a vypadají tak ještě mnohem bizarněji než obvykle,“ jak jsme již v Deníku informovali v článku s titulkem Kostel hlídají sochy duchů. Díky výstavě se vybraly peníze na jeho opravu.

Celý počin vzbudil poměrně velký zájem veřejnosti, o svatostánku se začalo mluvit, což pomohlo při získávání peněz na jeho obnovu.

Sochy jako duchové sledující imaginární mši

Díky zájmu ze zahraničních médií se ke kostelu i do jeho útrob vydávají i zahraniční turisté.

„Najdete zde znepokojivou instalaci soch zobrazujících duchy sledující imaginární mši. Tyto zahalené sochy představují duchy sudetských Němců, kteří žili v Lukové před 2. světovou válkou a kteří se do tohoto kostela ze 14. století přicházeli modlit,“ popsal například populární britský lifestylový web Express.

Mezi lidmi je kostel dodnes populární. Konají se zde i různé akce. Například v dubnu byl kostel nasvícen svíčkami a zněly v něm reprodukované chorály.

„Šlo o možnost odpočinout si od všedního světa a vstřebat jedinečnou atmosféru večera oděného do barev plamene a hávu přicházející noci,“ uvádí se na facebookovém profilu svatostánku.

Velký ohlas měl i program v rámci nedávné Noci kostelů.

Kostel duchů je otevřený každou sobotu

Kostel sv. Jiří je v roce 2024 otevřen až do konce října každou sobotu od 13 do 16 hodin. Návštěvou lze finančně přispět na jeho další postupnou obnovu, která se aktuálně přesunula do interiéru.

„Máme lešení v celé lodi a rozsáhlá rekonstrukce začíná,“ zaznělo v červenci na facebookovém profilu kostela.