Uspořádat si finance. To jsou přání většiny z nás. Tušíme, že to není až taková věda, a přitom se to mnohým z nás nedaří.
Dostat se do finančních problémů je dnes docela snadné. Žijeme totiž v době, kdy můžeme utratit víc peněz, než kolik vlastně máme. Důležité je, udělat přehled svých příjmů a výdajů.

V moderní době se zdá být všechno rychlejší, pohodlnější a snadnější. Jdeme na nákup – proč máme u sebe nosit peněženku, když naše tenká platební karta všechno hravě zvládne? A proto vesele nakupujeme, nakupujeme a nakupujeme. Protože však neplatíme hotově, tedy bankovkami a mincemi, ale platební kartou, snadno ztrácíme přehled, kolik nám vlastně na účtu zůstává peněz. Občas se stane, že nákupy „přepískneme“ a utratíme více peněz, než máme aktuálně na účtu. Má to však jeden háček, pokud takto od banky zapůjčené peníze včas nevrátíme, zaplatíme docela drahý úvěr. A to není již tak zábavné jako samotné nakupování, že?

Půjčky lidem především pomáhají, ale mohou je i ohrožovat. Půjčky nejsou jen špatné, nebo jen dobré. Zadlužení je zásadní životní rozhodnutí. Jsou dluhy rozumné dluhy i dluhy riskantní. Je třeba si dobře promyslet, zda se zadlužíme. Půjčovat bychom si měli na věci, které mají delší životnost, než je doba splácení. Třeba na byt.

Důsledky prodlení pro nás budou vážné – znamenají povinnost platit navíc úrok z prodlení, ztrátu výhod splátek ( např. budeme muset zaplatit celý dluh najednou a hned), peněžní sankce v podobě smluvní pokuty. Nevhodně načasovaná a zvolená půjčka může vaši rodinu poslat „ke dnu“. Je třeba rozlišit výdaje povinné (pokuty, výživné, pojistné, úvěry apod.), nezbytné ( nájem, škola, jídlo a pití, oblečení, doprava apod.) a postradatelné jako jsou výlety, koncerty, restaurace, dárky a podobně.

Dostat se do dluhové pasti je velice jednoduché. Ale je těžké se z ní dostat. Důležité však je, nebrat si další půjčky! Dochází tak k ,,vytloukání klínu klínem“. Pokud se tak stane, můžete požádat o pomoc odborníky, např. Občanskou poradnu v Komunitním centru Voticka. Ta své služby nabízí bezplatně a pokud chcete, tak i anonymně.

Jak nespadnout do dluhové pasti?
Věc, na kterou si půjčujeme by nám měla sloužit déle, než ji splácíme.
Plaťme dluhy řádně a včas.
RPSN je důležitý ukazatel při volbě úvěru. Porovnávat pouze úroky při výběru úvěru nestačí.
Pokud nám banka odmítne poskytnout úvěr, volme obezřetně poskytovatele nebankovní půjčky.
Bránit se lichvě sami můžeme především tím, že nevýhodnou půjčku prostě neuzavřeme!
Pokud jsme se stali obětí lichvy (nekalé jednání související s půjčováním peněz), je vhodné kontaktovat Policii ČR a podat trestní oznámení.

Autor: Petra Kocourková, Komunitní centrum Voticka, kocourkova@mikroregionvoticko.cz