Cimbálová muzika České filharmonie existuje téměř dvacet let. Zpočátku hrála příležitostně, intenzivnější práci nastartovalo pražské vystoupení slavného zpěváka Bobby MC Ferrina, který si cimbálovku vybral jako partnera pro svůj koncert v Dvořákově síni Rudolfina.

Programy koncertů Cimbálové muziky České filharmonie jsou atraktivní a neotřelé. Obvykle začínají klasickou hudbu v první části koncertu a směřují k lidové hudbě na konci programu.

"Jednou z cest, po nichž se Cimbálová muzika České filharmonie vydala, je objevování děl slavných skladatelů minulého a předminulého století inspirovaných lidovou hudbou. Svými aranžemi se snaží skladby oživit a bavit se balancováním mezi tzv. vážnou hudbou a folklórem, mezi notovým zápisem a improvizací.

Lidová hudba, jako stálý zdroj inspirace profesionálních hudebníků, zaujímá v činnosti Cimbálové muziky České filharmonie hlavní místo. Kromě moravského folklóru, ke kterému má přirozeně nejblíže, má ve svém repertoáru písně slovenské, maďarské, cikánské i jidiš.

…Cimbálová muzika České filharmonie v sobě spojuje radost a vášeň nadšených muzikantů, které nás baví u tradičních folklórních kapel, s virtuózními interpretačními kvalitami profesionálních hudebníků. Kromě špičkové kvality provedení technicky nesmírně náročných skladeb je na projevu Cimbálové muziky ČF tím podstatným a přitažlivým zejména hluboké pochopení folklórní hudby a její specifické energie, která vychází ze samé podstaty lidského bytí. Hudba je schopna vyjádřit emoce lépe než lecjaký text a neznámí autoři lidových písniček do nich vtiskli svoje nejniternější pocity, krásu, radost, bolest i humor.

Na to, aby hudebník dokázal zprostředkovat posluchači tuto ryzí esenci, která nám způsobuje chvění kolem srdce, brnění po celém těle a popouští uzdu naší představivosti, ale nestačí jen skvěle ovládat hudební nástroj nebo se nechat inspirovat melodiemi, harmoniemi, formou či rytmem. K tomu je třeba i jistá zvláštní a neuchopitelná schopnost nebo spíš dar, jimiž právě muzikanti Cimbálové muziky ČF přímo oplývají a jež činí jejich projev tak přitažlivý bez ohledu na skutečnost, zda hrají moravské písně, nebo klasickou hudbu na koncertním podiu.

Autor: Malkovský Pavel