Certifikovaná porodní dula Eliška Vitoušová se s lektorkou jógy Adélou poprvé setkala před třemi lety při organizace stejné akce, ovšem tenkrát pod vedením paní Jany Kreuzmannové v budově Palečku. Festival měl již nějakou tradici, které chtěly být jako dobrovolnice součástí. Následující roky se právě tato dvojice pořadatelek rozhodla festivalovou tradici zachovat, rozvíjet a pokračovat v ní společně. Dámy, jenž spojuje nejen vlastní mateřství, ale také velké množství energie a společný pohled na smysluplnost festivalu, zjistily, jak skvěle se doplňují. Eliška s kontakty na mnoho fundovaných odborníků má daleký dosah případných přednášejících, akční jogínka se zase postará o organizační záležitosti a výtečnou prací na sociálních sítích zajistí potřebnou propagaci.

„Oproti předchozím ročníkům jsme chtěly hlavně upravit strukturu přednášek a festival celkově zefektivnit. Při přípravách festivalu jsme vzaly v úvahu náměty zájemkyň o přednášky. Větší zájem byl o přednášky v odpoledních hodinách, čemuž jsme se snažily vyhovět. Letos bylo na programu osm přednášek vždy vedené odbornicemi ve svém oboru. Jednalo se o lidi z praxe, kteří vědí, jak to ve skutečnosti chodí a mohou vyvrátit dávné přežitky. Považuji za důležité si předávat aktualizované informace ohledně těhotenství a porodu. Přidanou hodnotou je osobní setkání a sdílení zkušeností jednotlivých účastnic,“ zahajuje výčet pozitiv organizátorka Eliška Vitoušová, která sama vedla téma úlevy od bolesti během porodu.

Rodičky v rakovnické porodnici si změnu ve stravování i nově zrekonstruované prostory na šestinedělí pochvalují. | Video: Deník/Josef Rod

Spolumajitelka Jógotéky Adéla Rumrichová program zahájila v pondělí 13. května přednáškou o pánevním dnu a józe nejen v těhotenství, ve které nechyběla ani praktická část. Každoročně je součástí festivalu zástupce rakovnické porodnice. Pro letošní rok jím byla Dominika Tolimatová, která svým pohledem lékařky na porod nalákala velký počet zájemkyň. Nejžádanější přednáškou byla první pomoc záchranářky Pavlíny Píclové, na kterou zavítaly nejen nastávající, ale i maminky po porodu či rodinní příslušníci. Zájem samotných partnerů zaznamenala i přednášející poporodní dula Dajra Balatková, která shrnula období šestinedělí, kdy kromě důležitých informací po porodu část svého času věnovala manipulaci miminek se samotnou praxí. Celý festival završila dvojpřednáška porodní asistentky Simony Berkové, která se rozpovídala o přirozeném porodu a kojení.

„Největší odměnou pro nás je pozitivní zpětná vazba od účastníků. Nic se nevyrovná tomu, když za vámi přijde novopečená maminka a poděkuje, že díky vaší práci a získaným informacím měl její porod hladší průběh,“ poodkrývá skutečnou odměnu celé akce porodní dula Eliška. Samozřejmě by festival nemohl v takovém rozsahu proběhnout za finanční podpory stavební společnosti Rakoprojekt s.r.o. a nadační fond Propolis ve spolupráci s restaurací a kavárnou MYMY, která zajistila občerstvení na každý přednáškový den. V neposlední řadě byla partnerem záslužné akce kosmetika Nobilis Tilia, jehož výrobky společně s poukazy do Jógotéky a na rebozo masáže budou cenami tomboly, jenž proběhne v následujících dnech na sociálních sítích.

A jaké další plány má nadšené duo v rukávu? Přesto, že jsou obě maminky pracovně vytížené, určitě chtějí pokračovat v organizaci festivalu na počest Světového týdne respektu k porodu, který má své pevné datum vždy v květnu. Ale nezoufejte, předporodní kurzy s technikami jógy a dechu chtějí dámy vyhlašovat hned několikrát do roka.

Autor: Alžběta Pyskatá