Klenoty jsou spolu s digitálním modelem prezentovány na výstavě Záhada zlatých šperků, kterou připravilo rakovnické muzeum. Vizualizace šperků je přístupná ve speciálním kiosku, který je součástí expozice.

„3D model umožní návštěvníkům podrobně si prohlédnout klenoty ze všech úhlů a vyzkoušet si, jak byly jednotlivé části pravděpodobně spojené v jeden celek. Ovládání je intuitivní s využitím dotykové obrazovky. Digitalizace byla náročná vzhledem k vysokému lesku zlatých šperků a částečné průhlednosti vsazených kamenů,“ říká Sven Ubik, vedoucí oddělení technologie pro síťové aplikace sdružení CESNET.

| Video: Youtube

V této souvislosti se mohou návštěvníci zamyslet nad otázkou, kterou pro ně vymysleli autoři expozice: Víte, kolik je potřeba snímků předmětu, aby mohl vzniknout jeho 3D model? Odpověď a spolu s ní mnoho dalších informací se dozvědí při návštěvě muzea.

Digitalizaci předmětů kulturního dědictví realizuje sdružení CESNET dlouhodobě ve spolupráci s paměťovými institucemi. 3D modely jsou k dispozici návštěvníkům jednotlivých expozic, ale i na webu sdružení.

Stejně jako u předchozích instalací digitalizovaného kulturního dědictví, které CESNET připravil ve spolupráci se sbírkotvornými institucemi, má také kiosek v Muzeu T.G.M. Rakovník trvalé připojení k internetu pro možnost vzdálené správy a aktualizace.

Autor: Pavel Hálek