Největší hvězdou letošního ročníku rozhodně bude Paulie Garand. Paulie Garand je český rapper a producent, který působí pod vydavatelstvím Ty Nikdy. Přestože ho bude znát především mladší generace, myslím si, že jeho texty a hudba se budou líbit i těm, kteří nemají rap jako svůj nejoblíbenější žánr. Jak na našem festivalu bývá zvykem, téměř pokaždé ho „otevírá“ písničkářka nebo písničkář. Letos tomu nebude jinak, a tak se této role ujme Eva Vargo, písničkářka z Litvínova, jejíž texty mi zůstaly hluboko v hlavě, a věřím, že jsem nebyl jediný.

Dalším vystupujícím bude kapela IFA Rock. Myslím, že tuto kapelu není potřeba lidem z Jesenice a okolí ani pořádně představovat, protože kromě JesFestu vystupovala mnohokrát i v hostinci na Drahouši. Další kapela, na jejíž energické vystoupení se hodně těšíme, je Vasilův Rubáš, hrající agrojazz, acidfolk a hulvát core. Tahle dvojice u nás předvedla naposledy takovou show, že na ni vzpomínáme dodnes. Kombinace tahací harmoniky a djembe (bubínky). To prostě musíte vidět a slyšet.

Dalším vystupujícím bude skupina Setoplete, která se nebojí výletů mezi žánry, a tak nás vystřelí od popu přes SKA až k nefalšovanému reggae. Dále u nás vystoupí kapela Jokers, která nezapadá do zaběhnutých hudebních žánrů, vytvořila si proto vlastní. Říkají mu fetišpop a jsou tím pádem jediní na světě, kdo ho hraje. Předposlední kapelou, která letos na JesFestu vystoupí, bude kapela Bikinnyshop. Věříme, že během jejich vystoupení nezůstane nikdo sedět. Poslední kapelou, která u nás letos vystoupí, je Deaf Heart. Tahle čtveřice se rozhodla oprášit to nejlepší z rock’n’rollu a podávat ho s moderním přístupem a pořádnou dávkou cynismu.

Součástí letošního ročníku bude rovněž výstava regionálních umělců ve farní zahradě. V loňském roce jsme se domluvili na spolupráci s Nelou Cafourkovou (roz. Bekárkovou), která bude mít výstavu na starosti. Tento ročník by měla být celá výstava mnohem pestřejší a bohatší na všechny různé druhy umění (dřevořezby, keramika, básně, obrazy atd.). V uplynulých letech byla výstava spíše doplňkovým programem, ale letos se stane plnohodnotným sourozencem festivalu. Rozhodně se máte nač těšit.

Autor: Michal Pacourek, organizační tým JesFestu