Podívejte se společně s námi na známé dubnové oslavence:

Zdenka Procházková 95 let (* 4. 4. 1926, Praha)

 • Česko-rakouská herečka. Po dokončení studia na Pražské konzervatoři z opavského divadla přešla do Divadla ABC a později do Městských divadel pražských. Hereckým partnerem a prvním manželem byl Karel Höger. Bohatá je její filmová tvorba.

 

Jaroslava Obermaierová 75 let (* 10. 4. 1946, Praha)

 • Televizní a filmová herečka. Po absolvování DAMU působila v kladenském divadle. Ztvárnila řadu postav v televizních filmech a seriálech (30 případů majora Zemana, Byl jednou jeden dům, Ulice atd.).

 

Josef Rakoncaj 70 let (* 6. 4. 1951, Dvůr Králové nad Labem)

 • Jeden z nejúspěšnějších českých horolezců je hrdinou několika generací českých lezců. Jako první člověk na světě vylezl dvakrát na K2. Na kontě má řadu výstupů na osmitisícovky. Ve své době patřil mezi úplnou špičku. Je autorem několika knih o horolezectví a trenérem tohoto náročného sportu. Podniká v oblasti speciálního oblečení a vybavení pro trekking a horolezecké výpravy. Mezi jeho koníčky patří létání s ultralevými letouny.

 

Naďa Konvalinková 70 let (* 18. 4. 1951, Praha)

 • Divadelní a filmová herečka a dabérka. Po studium DAMU působila v plzeňském divadle J. K. Tyla a poté přešla do Městských divadel pražských. Bohatá je i její práce v rozhlase, namluvila i knihy pro děti. Je patronkou nadačního fondu pro opuštěné děti Rozum a cit.

 

Roman Dragoun 65 let (* 8. 4. 1956, Písek)

 • Hudební, zpěvák, klávesista a skladatel patří mezi výrazné osobnosti české rockové scény. Fanoušci jej znají také jako představitele Ježíše z úspěšného muzikálu Jesus Christ Superstar. V polovině 90. let v divadle Spirála odehrál přes sto představení. K půlkulatému životnímu jubileu vydal dvojalbum Roman Dragoun Projekt.

 

Dagmar Patrasová 65 let (* 27. 4. 1956, Praha)

 • Herečka, zpěvačka a moderátorka. Dětmi též přezdívaná jako Dáda. Pochází z umělecké rodiny. Vystudovala Státní konzervatoř v Praze. Bohatá je její filmová i televizní tvorba.

 

Pavel Kříž 60 let (* 18. 4. 1961, Brno)

 • Herec a psychoterapeut. Jeho neznámější role je Štěpán v Básnících, bohatá je rovněž jeho filmová tvorba. Nejprve emigroval do Velké Británie a odtud do Kanady. Ve Vancouveru vystudoval univerzitu a později se vrátil zpět do vlasti. V současné době je členem Národního divadla v Praze. V roce 2010 se s jeho taneční partnerkou stali vítězi taneční soutěže StarDance…když hvězdy tančí.

 

Karel Holas 60 let (* 18. 4. 1961, Svitavy)

 • Houslista, skladatel a zpěvák. Absolvent brněnské konzervatoře. Nyní je členem skupiny Čechomor.

 

Eva Urbanová 60 let (* 20. 4. 1961, Slaný)

 • Operní pěvkyně, sopranistka. Debutovala 18. 4. 1987 v Plzni, kde působila do r. 1990, odkud přešla do Národního divadla v Praze, kde je od té doby sólistkou. Vystupuje na mnoha světových operních scénách včetně milánské La Scaly, londýnské Covent Garden a Metropolitní opery v New Yorku.

 

Jaroslav Dušek 60 let (* 30. 4. 1961, Praha)

 • Filmový a divadelní herec. V r. 1980 byl spoluzakladatelem divadla Vizita, které je od r. 1985 založeno na čiré pódiové improvizaci. Obsáhlá je i jeho filmová tvorba. Je znám i díky svému alternativnímu způsobu života.

 

Lucie Bílá 55 let (* 7. 4. 1966, Kladno)

 • Zpěvačka populární hudby a herečka. Kromě koncertů účinkovala v řadě muzikálů a nahrála několik alb. Za svoji kariéru získala mnoho významných cen.

 

Patrik Eliáš 45 let (* 13. 4. 1976, Třebíč)

 • Bývalý český hokejový útočník. V letech 1995-2016 působil v NHL v klubu New Jersey Devils, kde je držitelem řady klubových rekordů. Na kontě má přes 1000 bodů a v kanadském bodování je druhým v pořadí českých hráčů v NHL.

 

Anna „Aňa“ Geislerová 45 let (* 17. 4., 1976, Praha)

 • Filmová herečka a spisovatelka. Držitelka tří Českých lvů pro nejlepší herečku v hlavní roli a dalších dvou pro nejlepší herečku ve vedlejší roli a několika dalších cen.

Autor: Eva Hubatová