Ráno ve škole probíhalo jako v každý jiný školní den, první dvě hodiny se totiž žáci učili běžně podle rozvrhu. Poté se nasvačili, aby nabrali síly na úklid a šlo se na to! Před školní budovou proběhlo společné focení a rovněž děti slyšely poučení o bezpečnosti a celkový záměr akce od pana ředitele. Děti dostaly od svých učitelů ochranné rukavice a také pytle, protože na bezpečnost se nesmí zapomínat. Někteří žáci přišli už z domova vybavení např. rukavicemi, montérkami apod.

Bylo vytvořeno celkem 7 úklidových skupin pod vedením jednotlivých pedagogů. Žáci od 5. do 9. třídy si losovali na papírcích jméno učitele-skupiny, se kterou budou po celou dobu akce. Bylo to z důvodu toho, aby se děti naučily spolupracovat také s mladšími/staršími spolužáky, i mimo svou třídu. Každá skupina uklízela určitou zónu tak, abychom všichni společně skutečně uklidili celé Slabce.

Než jsme se ohlédli, tak 2-3 hodiny utekly jako voda. Opět musím říct, že jsme byli s kolegy velice přikvapeni, jak moc se děti pro akci nadchly a jak je to bavilo. Nikdo z učitelů nemusel řešit ani jeden sebemenší kázeňský problém. Velice dobře si žáci uvědomili, že nikdo není bez chyby, že i oni někdy odhodí papírek, obal od sušenky nebo žvýkačku mimo koš. Při sběru se tak utvrdili v tom, že příroda si s tímto odpadem skutečně nedovede pomoci sama. Proto ji pak musíme pomoct my – všichni – společně.

Při úklidu jsme nacházeli všemožné věci: pneumatiky, torza panenek, plech ze střechy, kýble, batoh, ponožky, brýle, část zvířecího běhu apod. Na fotografie z akce se můžete podívat na našich školních webových stránkách.

Tato akce byla velice zdařilá, prospěšná a všichni jsme si ji náležitě užili. Určitě jsme ji neuskutečnili naposledy a už teď jsme zvědaví, co za “poklady” nalezneme příští rok. Snad jich bude čím dál tím méně a méně…

Městysu Slabce děkujeme za svoz pytlů, pneumatik a všemožného haraburdí, které jsme při této akci nalezli.

 Alena Hnízdilová a Markéta Rohlová