Policistky během přednášky posluchačům radily, jak je důležité „být vidět“ - používání reflexních prvků jako chodec a nejen to. Dále byli senioři seznámeni s praktikami podvodníků a pachatelů trestných činů. Především bylo hovořeno o podvodných způsobech, jak se zloději pod lstivými záminkami dostanou k poškozeným seniorům až do domu, kde je posléze v mnohých případech okradou o naspořené peníze.

Jedná se především o různé podomní prodeje, reklamní akce a nabídky, donáška přeplatků, výher, kontroly stavu měřičů různých energií, výměna okapů či potřeba na záchod nebo snad žádost o doušek vody k zapití důležitého léku. Základní rada v případě „návštěvy“ cizího člověka je nevpouštět jej za dveře obydlí, jednat s ním přes okno, uzavřené dveře, či domovní telefon a v případě jakýchkoliv pochybností jej zcela jistě nevpouštět do domu, či bytu.

Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět v Rakovníku.
Filmový klub Městské knihovy Rakovník pořádá festival Jeden svět

V neposlední řadě byli upozorněni i na nástrahy číhající v online prostoru nebo na druhé straně telefonu. V současné době je jedním z nejčastějších typů podvodů také volání tzv. falešného bankéře/policisty. Takoví pachatelé využívají především formy nátlaku vůči obětem s legendou, že jejich účet byl napaden a je zapotřebí věc okamžitě řešit.

Mimo jiné jsou dnes pachatelé schopni vytvořit tzv. masku telefonního čísla a tím je napodobovat (tzv. spoofing). Ty se pak na chytrých telefonech zobrazují přímo i s názvem například konkrétního obvodního oddělení policie nebo konkrétní banky. Podvodníci nejčastěji vyzvou poškozeného, s legendou, že je zapotřebí ochránit peníze, aby si nainstaloval program pro vzdálený přístup a následně zaslal peníze na cizí účet nebo pod legendou ochrany vložil peníze do bitcoinmatu.

Žáci 3. základní školy Rakovník, ZŠ Kolešovice a ZŠ J. A. Komenského z Nového Strašecí už ví, jak si vybrat správnou cestu domů.
Bezpečná cesta domů. Policistka žáky poučila nejen o přecházení silnice

Další typ podvodu, kdy se senior stane velmi snadno obětí, jsou tzv. podvodné seznamovací portály. Zde je zapotřebí mít se velmi na pozoru a nebýt důvěřivý. Pachatelé jsou schopni si se svými oběťmi dlouhou dobu dopisovat, působit tak na jejich city, emoce a tímto způsobem v nich vzbudit důvěru.

Často se vydávají za vojenské důstojníky, lékaře, manažery, letce či atraktivní osoby. K podvodům využívají různých forem, a to třeba fotomontáží, falešných profilů, smyšlených údajů, přičemž jako oběti si vybírají osoby zvlášť zranitelné (osamocené, zdravotně znevýhodněné či právě seniory).

S velkým zájmem publika se setkala vernisáž Středočeského trienále '24, která proběhla ve čtvrtek 14. března v Nové síni pod Vysokou bránou.
Rabasova galerie se stala středobodem středočeského výtvarného umění

V případě, že budete mít podezření na podvodné jednání, raději telefonicky kontaktujte příslušné obvodní oddělení či linku 158.