Padesát osm. Přesně tolik lidí, kteří zkoušejí stand-up komedii, v současnosti patří ke komunitě Vtípečky se zelím. Kmenoví členové navíc vytvořili vlastní produkci, s níž objíždějí města po celé České republice, a berou s sebou ty nejlepší, které poznali na takzvaných open mic večerech v Praze.

V pátek 22. března přijedou Vtípečky se zelím i do rakovnického Domu osvěty. Během dvouhodinové show diváky rozesměje například komik, moderátor a spisovatel z Lišan u Rakovníka Jiří Štraub, který minulý rok vydal svoji knižní rodinnou komedii Krokodýlova kapela.

Bývalý dlouholetý ředitele Zoo Praha vyprávěl o těžkých začátcích, o povodni a o tom, jak se ze staré ZOO stala jedna z 10 nejlepších na světě.
Petr Fejk vyprávěl v rakovnické knihovně o letech strávených v pražské zoo

„S Vtípečky se zelím vystoupíme v Rakovníku už podruhé. Premiéru jsme měli minulý rok. Na Rakovnicko a Kladensko se se stand-upem vracím moc rád. Narodil jsem se tu a s místním publikem si velmi rozumíme,“ říká Štraub.

Mimo něj se diváci mohou těšit také na Rakovničana Pavla Wünsche, který se věnuje i psaní hororových povídek, takzvaných creepypast. Ty se v namluvené podobě pravidelně objevují na oblíbeném YouTube kanálu Dark Sensey, stejně jako krátké texty od Jiřího Štrauba.

Plakát k rakovnické show Vtípečků se zelím.Plakát k rakovnické show Vtípečků se zelím.Zdroj: Se souhlasem Vtípečků se zelím

Dvojice navíc v rámci své spisovatelské činnosti vystoupila v Rakovníku nedávno. V městské knihovně v únoru uspořádala autorské čtení propojené s hororovým kvízem. „S Jirkou se známe už léta. Jsem rád, že jsme spolu nakonec skončili v jedné umělecké skupině a věnujeme se hororům a stand-upu, i když si o Štraubovi občas myslím, že je z jiné planety a nejraději bych ho tam vrátil,“ směje se Wünsch.

„Doufám, že Pavel bude stejně tak vtipný i na show v Rakovníku, jinak ho na jinou planetu pošlu sám,“ dodává Štraub. Mimo Wünsche a Štrauba v Domě osvěty vystoupí i Denis Doležel, který pochází z Moravy a mimo komedie se věnuje bojovým sportům, Lukáš Kaňka, známý také jako drum’n’bass DJ Cactuzman, a Zdeněk Hruška, který se živí jako operátor call centra pro důchodce.

Profesor Royt v bývalé rakovnické synagoze přednášel o hvězdách pod hvězdami.
Profesor Jan Royt přednášel v rakovnické synagoze o hvězdách pod hvězdami

Komediální skupinu Vtípečky se zelím založili v roce 2022 Ondřej Cabal a Aleš Pitrmoc. Jejím cílem je shromažďovat začínající komiky a kolektivně rozvíjet řemeslo stand upu. V tom jim pomáhají také známí a zkušení komici Jiří Jakima a Tigran Hovakimyan.