Pořadatelé festivalu vsadili na naději, že o prázdninách už se kultura rozjede a bude se koncertovat. Vyšlo to dokonce částečně i s počasím, přestože přeháňky trochu pokazily sobotní vystoupení Věry Martinové a skupiny COP. 

„Naše publikum je ale statečné a připravené i na výkyvy počasí. A tak diváci v Lesním divadle nasadili připravené pláštěnky a jelo se dál. Jen ty boty pak asi musely trochu pod kartáče.“ Říká předsedkyně spolku Porta Anna Roytová. Portovní atmosféra byla ale opět velmi přátelská a díky online přenosu ji mohli zažít i ti, kteří se do lesního divadla nedostali.

Vítězem Porty 2021 se stala holandso-česká skupina Lu´s &. Kromě sošky Porty, si skupina odnesla v mahagonu vyvedenou kytaru Furch - Blue.D-MM, nahrávání singlu ve studiu Chevaliere Helenky Rytířové, pozvání na příští ročník Porty 2022, medailonek v Country rádiu a nasazení písničky do pořadu Karavana a hitparády Česká 12 na CRO 2. Lu´s & si odnesli současně cenu SAI a cenu Českého rozhlasu Olomouc. Díky několikaleté spolupráci s Českým rozhlasem Olomouc, který celou Portu natáčí, získávají vítězové a všichni ocenění také nahrávku svého vystoupení již při předávání cen.

OCENĚNÍ V ROCE 2021
1. místo - Lu´s &
2. místo - Zkusme to
3. místo - Saša Niklíčková
Autorská porta - Saša Niklíčková za písničku Námořník

Cena SAI Lu's &
Cena Country radia Blondýna
Cena ČRO Olomouc Lu's &
Cena SMS VilMa
Cena Obce spisovatelů za nejlepší text Kruhy na vodě (Slávek Maděra - VilMa)
Zvláštní cena poroty Štěpán Kočárek (bicí - skupina Ornament)

Všichni ocenění získali kvalitní dárky od partnerů Porty (mikrofony Sennheiser-Panter, mikrofony SE – Audiopro, potřebné hudební dárky od Music City, vydavatelství Muzikus, Country rádia a možnost vystoupit na některých partnerských festivalech a rádiích. Festival Porta 2021 se konal pod záštitou ministra kultury. Děkujeme za propagaci festivalu a podporu folk & country hudby.

Zároveň dovolte vyjádřit hlubokou soustrast nad ztrátou našeho kolegy a propagátora country hudby Františka Nedvěda, jenž patří k pilířům české folkové scény.

Jirka Vondráček