Okupujete relativně klidný střed tabulky, je to tak?
Oproti loňsku máme o pět bodů méně, tak jsem trochu zklamaný. Dovolím si tvrdit, že bodů jsme měli mít víc, protože tabulka je vyrovnaná. Vzhledem k soupeřům to mělo být o sedm bodů víc.

Vloni získal tým na domácím hřišti většinu bodů a z venku vozil minimálně. Letos je tomu jinak. V čem je rozdíl?
Jelikož jsme v soutěži druhým rokem, tak se s většinou soupeřů známe. Tyto týmy proti nám hráli úplně jinak, než vloni. A body jsme přivezli hlavně ze hřišť týmů, proti kterým se nám dlouhodobě daří – Mariánské Lázně, Sedlčany. A navíc ze hřiště nováčka z Jinřichova Hradce, a to jsou týmy, které se dají porážet doma i venku. Naopak zbytečné prohry byly v Soběslavi a hlavně na hřišti rezervy Táborska.

Jaké jsou důvody nepovedených duelů?
Jelikož se dostáváme do šancí, ale s jejich proměňováním máme veliké problémy, tak jednoznačně v zakončení. Byť hrajeme divizi druhým rokem, stále nám chybí zkušenosti. Většina soupeřů má v útoku zkušeného hráče, který si dokáže v důležitých šancích poradit. Takhle jsme ztratili body zejména v Táborsku a doma s Berounem, když jsme měli několik vyložených šancí a soupeř, byť jich měl mnohem méně, nás o body obral. Navíc soupeři už proti nám hrají ze zabezpečenějších obran, což vloni nebylo. K tomu nám schází Matěj Schwendt, který v takových situacích uměl přesnou finální přihrávkou, či gólem zápas otočit v náš prospěch.

Dost silnou stránkou týmu jsou standardní situace. Souhlasíte?
Ano. Tady jsme navázali na minulý ročník. Jakub Sklenka je skvělý při zahrávání standardek a k tomu máme správné typy hráčů, jako Petra Duchoně, Jaroslava Červeného, Lukáše Stuchla, Jana Severina či Pavla Bestu. Standardkám se při trénincích hodně věnujeme.

Je něco, co byste s odstupem času udělal jinak?
No, asi proti Tachovu, který měl skvělý vstup do sezony a šli o něm zvěsti, jaký hrají kvalitní fotbal. Nastoupili jsme tam s defenzivní taktikou, a jak dnes vím, byla to špatná volba. Při odvážnější hře jsme tam nemohli prohrát.

Je naopak nějaký zápas, který vás uspokojil?
Ano. Zápas s Čížovou, kterou jsme v jejich boji o postup obrali po velmi dobrém výkonu a penaltové výhře o dva body. A o výhrách v Mariánských Lázních či Sedlčanech jsem již mluvil.

Letos nastoupilo v zápasech více hráčů, jsou častější změny v sestavě. Proč?
Vzhledem k tomu, že máme širší kádr než vloni, tak jsme k rotaci přistupovali vzhledem k soupeřům. Někdy jsme hráli na čtyři záložníky, někdy na pět. Někdy s rychlostním útočníkem, jindy se soubojovým. Dalším aspektem je tréninková morálka, zranění, pracovní vytížení. Například Jaroslav Červený nastupoval k posledním zápasům po celodenní službě u policie a třeba do Jindřichova Hradce za námi po službě přijel a nastoupil do zápasu. Nezbývá než smeknout klobouk. Stejné to má Jiří Razím, ten u vojáků. Odjíždí v neděli po fotbale do Vyškova a vrací se na páteční tréninky. Když nastoupí, je velkým přínosem. Tím byl i na lavičce v době zranění.

Je nějaký hráč, který zaslouží pochvalu, nebo naopak nějaký, který zaostal za očekáváním?
Nikdo z hráčů neměl ani top podzim, ani vyloženě nepovedený. Stabilní výkony podával Petr Duchoň. Další hráči se s výkony pohybovali jako na sinusoidě. Střídali dobré s horšími, více bylo lepších. Velká škoda pro Roberta Hamouze, že podzim skončil, protože s končící sezonou chytil dobrou formu. Zapracoval na osobních soubojích a to bylo klíčové. Druhou půli podzimu měl lepší Pavel Besta.

Rezerva vede suverénně I.B třídu. Jaká je spolupráce s béčkem?
Tady mám dva názory. Z pohledu klubu je první místo skvělé a bylo by dobré, kdyby hráči mohli nastupovat v kvalitnější I.A třídě. Na druhou stranu by byla potřeba lepší trénovanost, protože nyní nemáme v béčku dostatek hráčů k tomu, aby se ve dvanácti nebo čtrnácti lidech scházeli na dva tréninky týdně. Béčku chodili pomáhat hráči širšího kádru áčka, což je pro všechny dobře. Áčku pomáhal Petr Kýzl a jednou Petr Nováček. Jinak chodili dorostenci. Béčko považuji za tým, kde by měli dostávat příležitost mladí a získávat zkušenosti, což se momentálně neděje. Pro vývoj mladých hráčů to nemá ten kýžený efekt, který by to mělo mít.

Jak to bude se zimní přípravou?
Začneme v pondělí 14. ledna a tři týdny budeme tvrdě dřít a nabírat fyzickou kondici. Neuvažujeme o soustředění, spíš si prodloužíme nějaký víkend v domácích podmínkách. S přípravnými zápasy začneme poslední víkend v lednu, nakonec jich bude šest. Utkáme se s Hostouní, Duklou U19, Rokycany, Mostem, Zručí u Plzně a nakonec s Březovou. Většinu přípravy zvládneme na Zátiší a v Profi fitnes Millénium.

Miloslav Doležal