Před sezonou přicházel do třetiligových Záp jako jedna ze zvučnějších posil. Právem. Za sebou měl působení v obou pražských „S“, starty v mládežnických reprezentacích i v nejvyšší slovenské soutěži. Jenže více než na hřišti na sebe Daniel Turyna upoutal pozornost mimo něj.
V době, kdy české soutěže odpočívají hlubokým zimním spánkem, se dokázal dostat do hledáčku fotbalového tribunálu. Na sociálních sítích Instagram a X během posledního dne uplynulého roku sdílel příspěvky „navzdy nenavist zidum“ a „smrt zidum“.
Jeho počínání neuniklo funkcionářům a reakce z etické komise byla blesková.
Hned druhý lednový den šéf komise Jan Heidenreich rozhodl, že autor dvou podzimních gólů musí na kobereček. Vyvrátit by měl podezření z disciplinárního přečinu, popsaného v řádech jako projev hanobící příslušnost k rase nebo etnickému původu, barvě pleti, sexuální orientaci, národnost, náboženství či politickou příslušnost. V opačném případě může být potrestán zákazem činnosti až na pět let, ale i peněžitou pokutou až do výše 100 tisíc korun.
Sankce mu hrozí i za neodůvodněné nedostavení se na jednání komise.
Do Sparty za Kuchtu
Pětadvacetiletý Daniel Turyna s fotbalem začínal doma v Pečkách na Kolínsku. Ještě před necelým rokem patřil pražské Spartě. Do tamní mládeže se v šestnácti dostal od největšího rivala Slavie výměnou za Jana Kuchtu.
Zatímco kariéra tohoto útočníka nabrala správný směr, Turyna dosud svůj talent plně neprokázal.
Po jednosezonní zkušené ve slovenské Senici a hostováních v druholigových českých klubech to ve Spartě dotáhl na kapitána rezervy, v áčku si ovšem nepřipsal jediný mistrovský start. Loni v zimě kývl po dalším vážném zranění na přestup druholigovému Třinci, ve Slezsku setrval jen do léta, kdy se vrátil hrát nedaleko od domova do Záp.
Za druhý tým ČFL B naskakoval víceméně jen z lavičky náhradníků a během jedenácti startů (včetně dvou pohárových) připsal dva góly. Nedlouho před startem zimní přípravy si zadělal na opravdový malér.