Už se z toho začíná stávat taková letní tradice. Sparta plná nových posil a sebevědomých plánů do nové sezony hned v úvodních bojích o základní skupiny evropských pohárů vyhoří. Namátkou lze zmínit vyřazení s Vasluií, Häckenem či Suboticí.

Priske bere vinu na sebe

Podobný scénář otvírá i letošní sezona. V úvodním utkání 2. předkola Evropské konferenční ligy Sparta sice norský Viking tlačila, nemohoucnost v zakončení ale znamenala ožehavou remízu 0:0 před zápasem ve Stavangeru. Křeč a následné vyřazení dokumentovala rozhodující situace z nastaveného času.

Brankář Dominik Holec přihrál kapitánovi Dávidu Hanckovi, který si míč nezpracoval ideálně. Následně ho o něj připravil Niklas Sandberg a zkáza byla dokonána. Sparta školáckou chybou přišla o dvojzápas a zároveň šanci bojovat o základní skupinu evropských pohárů. „Dneska jsme utrpěli tvrdý úder. Nezůstaneme ale dole, znovu se zvedneme. Zítra se probudíme s pocitem pomsty a síly, že se znovu postavíme na nohy. Je na mně, aby šli hráči dál. Z jedné soutěže jsme vypadli, takže se plně soustředíme na ligu a domácí pohár,“ řekl trenér Brian Priske po vyřazení.

Pro Spartu tak zbývá jenom domácí liga a pohár. Letenští v 1. kole vyzvou v neděli na domácí půdě Liberec. „Přijímám za to zodpovědnost, jsem hlavní trenér. Připravím hráče na Liberec, což bude další složitý zápas. Pro nás je každé utkání těžké, protože nás chtějí všichni porazit. Musíme přijmout tlak a táhnout za jeden provaz,“ snaží se Priske uklidnit nepříjemnou situaci.

Slavia a Slovácko v roli spasitelů

Výraznou ránu v podobě vyřazení ale nedala Sparta jen sobě, ale i celému českému fotbalu. V letošním ročníku se totiž hraje o nasazení klubů do evropských pohárů v sezoně 2024/2025, ve které hraje český fotbal o patnácté místo, jež zaručuje pět klubů v bojích o poháry. Sparta po vypadnutí do celkového žebříčku zapsala pouhých 0,125 bodu, Norsko je navíc jedním z hlavních soupeřů českých mužstev.

Nepříjemné břímě tak Sparta přenechala dalším – po Viktorii Plzeň, která má jistotu základní skupiny jedné z evropských soutěží, se do stejné fáze musí probojovat i Slavia se Slováckem. Jinak bude situace kritická.Slovácko čeká příští týden ve 3. předkole Evropské ligy turecké Fenerbahce Istanbul. Za předpokladu postupu si svěřenci trenéra Martina Svědíka zajistí minimálně základní skupiny Evropské konferenční ligy a v závěrečném předkole budou bojovat o Evropskou ligu. V případě prohry je čeká rozhodující dvojzápas o základní skupinu Konferenční ligy.

Zaváhat si naopak nemůže dovolit Slavia. Sešívaní ve 2. předkole hladce prošli přes gibraltarského outsidera, příští týden ale přijde skutečná prověrka. Po premiéře v domácí lize proti Hradci Králové totiž čeká červenobílé řecký Panathinaikos Athény, při případném postupu by musela družina Jindřicha Trpišovského přejít ještě přes poslední předkola. Závěrečné fáze předkol se losují v úterý v Nyonu. Po vyřazení Sparty je jasné, že k šanci udržet pět zástupců v boji o Evropu je úspěch českých klubů žádaný.