Nejdříve něco k historii. Kdo to všechno začal?
Viola Cup je letos osmnáctý ročník. Dříve zde takové turnaje chyběly, byly pouze jednorázové. Na popud Honzy Prokopa, který nás navedl na Rudolfa Kulhánka, jenž nás začal sponzorovat, neboť bez sponzorů to ani nejde. My jsme ho již znali z fotbalového prostředí, tak jsme se s ním společně s Pepou Fricem spojili a my čtyři jsme tedy byli u zrodu této akce. Ze začátku nám také pomáhaly Jana Slepičková, Monika Kochová a Falbrovi. Hned v prvních ročnících se nám podařilo sehnat spoustu mužstev a soutěž trvala téměř čtyři měsíce. Takže když skončily mistrovské zápasy, hned na to navázal Viola Cup, který běžel až do 20. února. V prvním ročníku startovalo 16 týmů, které byly rozděleny do čtyř skupin a po základní části se hrálo o umístění od prvního až po šestnácté místo. Od druhého ročníku se již začalo prosazovat play-off, což bylo pro diváky dramatičtější. Tato varianta trvá dodnes, když i v letošním ročníku, přestože je pouze sedm účastníků, dojde po základní a nadstavbové části k vyřazovacím bojům, kterých se zúčastní šest mužstev. Pouze poslední tým si tak nezahraje závěrečnou neděli 3. ledna.

Zmínil jste, že v prvních ročnících byla účast velmi hojná, kdy nastal zlom a úbytek mužstev?
Tento turnaj si rychle získal velkou prestiž i z řad podnikatelů a firem. Někdy bylo až přehnané zklamání z toho, že jejich tým nevyhraje, vkládali do něj až přílišné naděje a často i finanční prostředky, sháněli hráče i z jiných okresů. Existovaly různé benefity, jako večeře po zápase, a po neúspěších účast z řad podnikatelů postupně uvadala, již se nechtěli finančně starat o svůj tým po celou dobu turnaje, což je problém i dnes a je to hlavní kámen úrazu, proč je v poslední době účast taková, jaká je.

Z naší strany si nemyslím, že by bylo nějaké pochybení, neboť se stále snažíme udržet servis na vysoké úrovni jak pro diváky, tak pro média. Dříve jsme měli v průběhu hracího dne různé soutěže, k čemuž se opět vracíme. Jeden zápas z hracího dne se bude tipovat a divák, který si zakoupí vstupenku, má možnost natipovat přesný výsledek a pokud bude vylosován, vyhraje dárek od našeho hlavního sponzora. Když budu konkrétní, tak v prvním kole je vybrán zápas Elektro Viola proti Redoby Teamu.

Není menší účast způsobena také dnešní dobou?
Je to také jedna z příčin. Já to pozoruji jako hráč, či dříve trenér. Na dnešní mladou generaci není takové spolehnutí, neboť málo z nich je schopno někam pravidelněji chodit. Jít si zahrát jednou v roce, to ještě jde, ale hrát někde opakovaně, to už je pro ně problém.

Stalo se také, že to braly týmy i jako svoji přípravu na letní sezonu?
I to tam bylo. Dávaly dohromady svoje mužstva, svoje kamarády. Nepopírám, že tam bylo i to, že týmy, které si to šly jenom zkusit a v klidu si zahrát, a viděly prestiž, s jakou k tomu někteří přistupovali, což je trochu odradilo. Spousta hráčů hrála tehdy ještě v divizi a oni věděli, že proti nim třeba nemají šanci na vítězství. Dále si stěžovali na rozhodčí. Netvrdím, že by tady sudí nikdy neudělali chybu. Je to ale dané tím, že prostor je malý, dochází tu ke spoustě kontaktů a rychlé rozhodnutí může být někdy nesprávné. My jsme kritiku vzali v potaz, oslovovali jsme různé rozhodčí, ale těm se pískat příliš nechtělo. Dokonce tady byl i Příhoda, který píská nejvyšší soutěž, a přiznal, že to zde není vůbec jednoduché. Dříve se zde hrálo na mantinely, které jsme se z hlediska bezpečnosti museli sundat, neboť musí být homologované, což by stálo spoustu peněz, takže asi čtvrtý ročník se hraje bez mantinelů.

Přijedou sem i týmy z jiných okresů?
Letos je účast pouze z rakovnického okresu. Oslovili jsme několik týmů, které tady již startovaly, jako například kluky z Blatna nebo Podbořan, ale ti nám na rovinu řekli, že by sem nebyli schopni pravidelněji jezdit. Přestože bude letos pouze sedm týmů, řekl bych, že úroveň bude zase o stupínek výš. Jsou tam kluci, kteří hrají v krajských soutěží a kvalita by měla být znát. Důležitý je pro mě především duch fair play, a i když je fotbal prestižní sport, lidé by si měli uvědomit, že se jedná především o zábavu.

Jak je to s návštěvností?
S tou je to tak, že dříve chodilo hodně lidí na celý turnaj, na všechny týmy. V dnešní době lidé chodí na speciální zápasy, kde mají své známé, ale ke konci soutěže to tady pokaždé graduje a diváci si sem minimálně na finále cestu najdou. Byli bychom rádi, kdyby co nejvíce lidí přišlo i na základní kola a turnaj tak dostal tu správnou atmosféru.

Program 1. kola Violy:

29. 11. 14:00 Fokeful – Roztoky, 14:30 Juventus Beer – Úlehle, 15:00 Lubná – Fokeful, 15:30 Elektro Viola – Redoby team, 16:00 Roztoky – Juventus Beer, 16:30 Úlehle – Elektro Viola, 17:00 Lubná – Redoby team.