Vzpomenete si na svoje první fotbalové krůčky?

S kopanou jsem začínal docela pozdě, až nějak kolem čtrnácti let. Moje první fotbalové krůčky vedly na Tatran, kde jsem začal pod vedením Františka Karase.

Kdo vás k fotbalu přivedl a proč právě kopaná?

Už odmala jsem byl veden rodiči ke sportu. Začínal jsem ledním hokejem. Poté ale u mě zvítězila láska ke „kulatému nesmyslu."

Byl jste od začátku rozhodnutý, že budete hájit svatyni, a nebo jste chtěl původně hrát na jiném postu?

Původně jsem do brány nechtěl. Asi jako každý malý kluk jsem chtěl dávat góly, ale nakonec to vše dopadlo jinak, a nelituji toho.

Nastoupil jste někdy v utkání i na jiný post než na brankáře?

Určitě. Když jsem hrál v Kněževsi, nastoupil jsem na posledních pár minut na postu útočníka a dokonce jsem hlavou vstřelil gól do sítě Šanova.

Ladislav Rác spolu se svým vzorem Martinem Vaniakem (uprostřed)Kdo je vaším brankářským vzorem?

Martin Vaniak

Jaký je váš nejoblíbenější český klub a proč?

SK Slavia Praha. Proč? To už nevím, ale možná to bylo natruc tátovi, protože on fandí Spartě.

Kdybyste měl tu možnost zachytat si za tento klub, udělal byste to?

Určitě.

V jakých týmech na Rakovnicku jste působil a jak na tato období vzpomínáte?

Moje kariéra začala na Tatranu, poté následoval přestup do Kněževsi, pak hostování v Chmelu Mutějovice, poté přestup do Lužné a poté ještě dvakrát návrat formou hostování do Kněževsi.

Hodně jsem toho zažil na Tatranu, kde byla skvělá parta, postup z 1.B do 1.A třídy, ale zároveň i pád nazpět a následný opětovný postup, vítězství ve středočeském poháru, který jsme vyhráli jako účastník 1. B třídy. Za svého působení v Mutějovicích jsem zažil postup do 1.A třídy, s Kněževsí postup z okresu do 1.B třídy. Samozřejmě nemůžu zapomenout ani na Lužnou, kde působím již řadu let. V každém mužstvu jsem poznal hromadu výborných fotbalistů a kamarádů.

Přihodilo se vám něco zajímavého, na co rád vzpomínáte?

Určitě když se mi na jaře podařilo dát gól přímo z výkopu do sítě Oráčova, ale nebylo to nic platné, stejně jsme nakonec prohráli.

Je nějaký z okresních klubů, kam byste se rád vrátil, či si rád za něj ještě zachytal?

Za svoji kariéru jsem toho prošel už dost, tak budu asi rád, když budu moci ještě odchytat pár zápasů a pomoci Lužné. Ale možná rád bych si zachytal ještě v Kněževsi, na kterou rád vzpomínám kvůli dobré partě a lidem, co se tam okolo fotbalu pohybují.

Jaká je podle vás úroveň nejvyšší okresní soutěže oproti minulým ročníkům?

Úroveň okresu šla určitě nahoru. Působí zde většina mužstev, která dříve působila ve vyšších soutěžích.

Je něco, co vás v poslední době na trávníku hodně rozčílilo a co naopak potěšilo?

Hodně rozčílilo? Hodně mě rozčílily výkony některých rozhodčích, ale radši to nebudu dále komentovat. Potěšila mne i kvalita okresních trávníku, která se většinou mění k lepšímu.

Jak se díváte na to, že počet fotbalistů klesá a v klubech se doslova perou o mladistvé? V čem je podle vás zásadní problém?

Zásadní problém je asi v přístupu dnešní mládeže ke sportu. Většinu času tráví doma u PC a sportovní aktivity žádné. Hromada klubů nemá ani vlastní mládež, a proto pak dochází k tahanicím o končící dorostence. Ten, kdo má v dnešní době mládež, má v tom určitou devizu a příslib do budoucnosti.

Myslíte si, že je v silách české reprezentace, aby se dostala na nadcházející mistrovství světa?

Šance určitě je. Pořád mají postup ve svých rukách, záleží jen na nich, jak s ním naloží.