Strašidelné, tragické. Navíc se závanem možného velkého fiaska pro roky budoucí.

České fotbalové kluby mají před sebou velkého strašáka. Evropský koeficient! Co zní ještě víc hrůzostrašně, dokázaly si ho samy postavit. Hlavně během letošního podzimu.

„Z českých klubů se stává kompars Evropy. Klesáme níž a níž,“ připustil Jaroslava Kolář, redaktor týdeníku Gól a expert na koeficienty fotbalových klubů.

Liberec, Ostrava, Sparta a Slavia. Kvartet klubů, dvě soutěže, osmnáct zápasů a ubohých 2,375 uhraných bodů do národních klubových koeficientů.

To znamená 28. místo z 53. zemí Evropy. Před českými kluby skončí letos Irsko, Litva nebo Kypr.

A do budoucna to znamená jediné. Česko opustilo 15. pozici, která zaručuje dvě místa v Lize mistrů. „Příští rok to ještě kluby díky Platiniho reformám nepocítí, ale sezona 2010 – 2011 bude chudá,“ říkal Kolář.

Ano, hodně chudá. Česká liga vyšle do milionářské soutěže jediného zástupce, mistra. Další dva celky budou hrát Pohár UEFA, stejně jako vítěz národního poháru. Ale kvůli bídným výsledkům mohou čekat silné protivníky už v předkolech.

A dohnat dlouho dobývané pozice bude hodně složité. „Může se to vléct až čtyři roky,“ zní předpoklad experta.

Kluby by musely za pět let uhrát do žebříčku alespoň pětadvacet bodů. To znamená: při pěti zástupcích v pohárech mít minimálně jednoho v základní skupině Ligy mistrů, ten by navíc musel postoupit do jarních bojů.

V základních skupinách Poháru UEFA alespoň dva české kluby a jeden by musel „přežít“ zimu. A další dva by musely přispět alespoň dvěma výhrami.

„Což je při současném stavu a budoucím nasazování našich celků utopie,“ dodal pesimistický komentář Kolář.