To byl kolorit sobotního derby v 7. kole krajského přeboru mezi domácím exdivizním SK a nováčkem soutěže Tatranem Rakovník, jejichž týmy se navíc o mistrovské body ve své dlouholeté historii střetly poprvé. Z vítězství se ve slušně hraném a pohledném utkání radovali hosté, kteří měli navrch nejen na hřišti, ale i v hledišti.

SK Rakovník – Tatran Rako Rakovník 1:2 (0:0)

Dirigentské taktovky se od úvodního hvizdu rozhodčího Brejníka chopili hosté, z nichž polovina se na trávníku musela cítit jako doma, protože v minulosti oblékali dres SK. Usadili se před brankou Doubravy, který se rozhodně nenudil. Plné ruce práce měl v 7. minutě s hlavičkou Stuchlého a vzápětí i s dorážkou Kapouna.

O čtyři minuty později nabídl chybující Beneš Tatranu velkou šanci jít do vedení, ale vyběhnuvší strážce domácí svatyně stačil střelu Stuchlého zblokovat a míč směřující do sítě Beneš ještě vyhlavičkoval na roh.

Krátce nato Vrábíkův dalekonosný trestný kop Havel nasměroval vedle protilehlé tyče. Ve 14. minutě Kapoun uličkou vyslal na zteč Poulu, který však z úhlu bránu netrefil. Ve 21. minutě povedený Hájkův volej z 20 metrů Doubrava vyrazil, aby zanedlouho nepustil k volnému Kapounovi pěkný centr Urika.

Domácí vážněji zahrozili až po půlhodině hry, ale obrana hostů si se střelou Isteníka i s následným rohovým kopem poradila. Ve 36. minutě naopak mohlo udeřit na druhé straně hřiště, kde nepovedený Doubravův odkop zachytil Kapoun, ale jeho přesný projektil vypálený z 35 metrů Vaidiš hlavou poslal do zámezí.

Sedm minut před koncem prvního poločasu měli domácí štěstí, neboť střelu Urika zastavila tyč. Do druhého dějství domácí vstoupili s větší útočnou snahou, ale míč i nadále měli častěji u svých kopaček hosté. Už po dvou minutách měl tutovku Havel, který však ze čtyř kroků pálil jen do boční sítě.

V 51. minutě po centru Urika zahodil další obrovskou příležitost na malém vápně volný Stuchlý, jehož hlavička šla mimo brankovou konstrukci.
V 54. minutě Krejčího propagační střelu Fiedler bez problémů kryl a krátce nato hlava Mžourka nasměrovala centr Roubíka vedle tyče.

V 61. minutě se opět bravurním zákrokem blýskl Doubrava, jenž zlikvidoval šanci Pouly. Do scénáře derby se výrazně zapsala 69. minuta, kdy již žlutý Vecka z Tatranu neudržel nervy na uzdě a v přerušené hře odkopl merunu, za což spatřil v ruce hlavního arbitra nejen žlutou, ale vzápětí i červenou kartu.

Již za minutu obdrželi hosté další úder, o který se přesnou trefou z velkého vápna k tyči postaral Stuchl – 1:0. A teď se ukázala i velká psychická síla Tatranu. Ani za nepříznivého stavu nepadl na kolena, ale i v početním oslabení se snažil o výsledkový zvrat.

Podařilo se mu to už za tři minuty, kdy Kapoun ve středu pole vzal Fojtíkovi balon a pádil s ním do velkého vápna domácích. Na jeho hranici jej stíhající Fojtík poslal na zem a sudí ukázal na značku pokutového kopu, který Hájek proměnil – 1:1.

Tlak hostů pokračoval i nadále. Kýžené ovoce přinesl v 80. minutě, kdy Vrábíkův trestný kop z půlky hřiště přelétl pokutovým územím domácích ke Kapounovi, jehož hlavička z úhlu zapadla k zadní tyči – 1:2.

Závěr duelu byl ve znamení snahy domácích skóre srovnat. Nejblíže k tomu měl v 85. minutě po Roubíkově centru Isteník, ale jeho „rybička“ nebyla přesná.

Poté si už hosté výhru, která je po sedmém kole překvapivě posadila do čela krajského přeboru, vzít nenechali a zelenobílá radost mohla vypuknout naplno.

Jak viděli zápas oba trenéři?

Václav Eck, Tatran Rakovník: Myslím, že to byl krásný zápas v krásné atmosféře. Nakonec jsme utkání vyhráli trochu štastným gólem, protože standardku z poloviny hřiště by domácí obránci neměli ke Kapounovi pustit, ale stalo se. Naopak jsme zejména v prvním poločase měli několik tutovek, které jsme neproměnili. Kluci si však vítězství zaslouží. Nejen za předvedený výkon, ale i za to, že v početním oslabení bojovností dokázali otočit skóre. Snad derby ukázalo, že to s rakovnickým fotbalem není tak špatné, jak to vypadá. Pracuji totiž v Praze, kde se setkávám s bývalými hráči SK i jeho příznivci, kteří se mě ptají: co to v Rakovníku děláte, že jdete ke dnu? Doufám, že už to nebude pravda.

Jiří Kučera, SK Rakovník: Soupeř hrozil ze standardek, nakonec jsme to byli my, kteří se dostali do vedení. Potom však Mžourek udělal fatální chybu, když přihrál obsazenému Fojtíkovi, který pak Kapouna fauloval před velkým vápnem, ale sudí pískl penaltu. Naopak při druhém gólu nepískl Kapounův faul, který rukama odstrčil Fojtíka.

SK Rakovník: Doubrava – Krejčí, Vaidiš, Beneš – Fojtík – Jirásek (78. Lupák), Mžourek, Liprt, Roubík (86. Brda) – Stuchl, Isteník (86. Setnička). Trenér Jiří Kučera.

Tatran Rakovník: Fiedler – Kratochvíl, Vecka, Vrábík, Havel – Urik, Melichar, Hájek, Poula (81. Pidrman) – Stuchlý, T. Kapoun (83. Čermák). Trenér Václav Eck.