Jinou zprávu jste ani nemohli čekat. Petr Rada včera ukončil své působení u národního týmu fotbalistů. Po nejkratší době a jako nejméně úspěšný kouč v posledním půlstoletí. Možná i proto zmizel ze strahovských kanceláří zadním vchodem. „Uznal jsem tlaky, rozešli jsme se po dohodě. Na český fotbal nezanevřu,“ řekl později odpoledne Deníku. „Odpovědnost za sportovní výsledky nezastírám. Ale co se dělo mimo, k tomu se opravdu nehlásím.“

Spolu s ním končí celý realizační tým od asistentů až po kustody. Pak bylo z týmu vyřazeno také šest hráčů – Ujfaluši, Kováč, Baroš, Matějovský, Svěrkoš a Fenin, kteří byli před týdnem bulvárními fotografy přistiženi na divokém tahu. Jen pár hodin po fatální kvalifikační porážce se Slovenskem. „Mají ve smlouvách něco o chování reprezentanta na veřejnosti,“ vysvětlil předseda svazu Pavel Mokrý. „Navíc, bylo to už podruhé,“ dodal místopředseda Jaroslav Vacek s připomínkou na poslední noční trachtaci. Ta se udála v březnu 2007 dokonce přímo v hotelu, kde výprava bydlela.

„Nebudu se vyjadřovat,“ vzkázal Václav Svěrkoš z Francie. Ostatní „postižení“ hráči ani nereagovali. Rada má do konce dubna předložit analýzu o stavu reprezentace. Týmu, který pod jeho vedením vyhrál jen dva z osmi zápasů a dostal se do kritické situace v kvalifikaci o mistrovství světa 2010. V posledních měsících až „parlamentně“ rozdělený výkonný výbor Českomoravského fotbalového svazu jako by si konečně uvědomil závažnost situace.

Razantní řešení oceňují i obchodní partneři svazu. „Považujeme je za krok správným směrem. Jak doufáme, povede ke zlepšení atmosféry kolem fotbalové reprezentace i ke zlepšení sportovních výsledků,“ řekla Veronika Jakubcová, manažerka značky Hyundai. Dojezd trapnosti však nekončí. Těsně před úterní půlnocí poslal dosavadní reprezentační kapitán Tomáš Ujfaluši České tiskové kanceláři prohlášení, že končí v týmu. „Nám ale nic neřekl, ani nenapsal,“ divil se Vacek. „To není normální, co udělal. Nechápu to,“ dodal druhý místopředseda Jiří Kubíček, který ho z Olomouce poslal do velkého fotbalu.

Na jednání výkonného výboru ještě vystoupila legenda Karel Poborský, naposledy v roli vedoucího reprezentačního mužstva. „Odstupuji sám. Nenesu žádnou odpovědnost za chování hráčů, protože jsem neměl pravomoci,“ uvedl. „Už musí nastat den, kdy bude čest reprezentovat,“ hřímal zničený Kubíček.

Co bude dál?

Do příštího jednání 28. dubna chce výkonný výbor hledat nového trenéra. „Měl by vzejít ze širokého konsenzu expertní skupiny,“ přeje si Mokrý. Na 27. června byla do Prahy svolána valná hromada, která by měla zvolit nové vedení – a tím směr – českého fotbalu.

V srpnu hraje reprezentace s Belgií a pak ji čekají ještě čtyři zápasy o světový šampionát.
Chabá naděje dosud doutná. „Český fotbal má vnitřní sílu,“ věří znovuzrození Vacek.