Svátky klidu a míru ve fotbale? Zapomeňte. Jiří Kubíček, druhý místopředseda svazu, neodpočívá.

„Pánové, mám tu dokumenty, čísla a tabulky, které dosud nikdo neviděl,“ začal v úterý rebel mezi fotbalovými funkcionáři své představení.

A pak z pavučiny sum, rozpočtů a deficitů vymotal údaje, s nimiž táhne do boje za zprůhlednění svazových financí.

Účetnictvím ČMFS podle něho nikdy neprošlo 3, 102 milionů švýcarských franků (ke včerejšku jde o víc jak 51 milionů Kč, pozn. red.) odměn od UEFA. „Ty peníze nejsou ani na svazu, ani ve STESu a ani je nemá UEFA. Prostě se nějak ztratily,“ hřměl Kubíček.

Na otázku Deníku, co by se stalo, kdyby přišel audit a kontrola z finančního úřadu, dlouho mlčel. „Nechci domýšlet, jaký by to mělo důsledek.“

Vyjádření Jaroslava Vacka, místopředsedy svazu a šéfa financí, se v úterý získat nepodařilo. Už dříve komentoval Kubíčkova nařčení: „Nevím, jak k těm číslům přišel.“

Tohle však není jediné „faux pas“. Výkonný výbor svazu měl v úterý řádnou schůzi, měl projednávat právě finanční krizi. „Ale devět členů ze třinácti se na poslední chvíli záhadně omluvilo,“ pokrčil rameny Dalibor Kučera, předseda Řídící komise pro Moravu.

Jednání tak bylo neusnášeníschopné a nemohlo tak zatím svolat na leden nevolební valnou hromadu, což požadují zástupci okresních svazů.

Tak jen další obvinění: Alexander Károlyi, šéf disciplinární komise, měl podle Kubíčka v roce 2006 dostal výborem neschválenou částku 345 tisíc korun za dobrou práci. O rok dříve 715 tisíc.

Károlyi oponuje: „Jde o subjektivní, zavádějící a stále se opakující narčení. Podal už sedm trestních oznámení a všechny příslušné orgány to prověřily a neshledaly nic nelegálního. Nejde o odměny, ale o plnění smluv,“ prohlásil Károlyi.

Peníze prý svaz dluží i reprezentantům. Za MS 2006 měli hráči dostat 55 milionů korun jako odměnu. Ale svaz poslal pouze 33, 5 milionů. „A jelikož je pokladna prázdná, nevíme, kde vezmeme peníze, budou–li je chtít reprezentanti poslat!“ říká Kubíček.

Podle něho se ale každý účastník posledních dvou velkých turnajů mohl radovat z hodinek Rolex v ceně cca 120 tisíc korun. „Nákup v celkové hodnotě 4,5 milionů zprostředkovala firma Coloseum paní Bendlové (ženy bývalého hejtmana z ODS, pozn. red.)…“