HC Rakovník – HC Junior Mělník 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)

Mělník v pátek na rakovnickém ledě ukázal, že právem ovládl základní část krajské ligy mužů. Ovšem domácí nebyli blízko tomu, aby za nepříznivého stavu 1:2 utkání ještě otočili. To by ale museli proměnit alespoň jednu či dvě ze svých několika šancí. To se nestalo, a tak se výsledek od 38. minuty už nezměnil.

První třetina patřila Mělníku. Taky to bylo už od třetí minuty 0:1, bohužel to byl trochu smolný gól z velké vzdálenosti, který mohl Pospíšil chytit.

Dost dlouho trvalo, než se vůbec hrálo pět na pět, protože hlavní rozhodčí už od úvodního vhazování posílal ven jednoho hráče za druhým. Domácí měli jen dvě stoprocentní šance. Nejprve přišla krásná nahrávka před odkrytou branku Doudovi, ale ten nedokázal puk včas do volného místa zakončit. Mrňavý brankář hostů byl pohotový a okamžitě úhel vykryl betonem.

Druhou šanci spálil při úniku Kounovský, který sám tváří v tvář gólmanovi trefil jen jeho tělo. Zbytek první dvacetiminutovky patřil hostům, kteří Rakovnické do svého pásma pouštěli jen zřídka.

Hosté se po osmi minutách druhé třetiny uklidnili druhou brankou, ale Rakovník paradoxně srovnal hru a snažil se všemožně vstřelit kontaktní gól. Dvě minuty před odchodem do šatny se to povedlo Vyskočilovi, kterému nahrál Kounovský – 1:2. Rozhodčí byl i v této části trochu úzkoprsý a vylučoval za kraviny.

Když měl naopak poslat ven hostujícího hráče za seknutí na Doudu hokejkou, obhajoval se, že si to udělal rakovnický kapitán při pádu bruslí. Třetí třetina patřila Rakovníku. Jakoby si uvědomoval, že jde o všechno a možná pro něj sezona skončí v sobotu.
I když se domácí snažili, střelec v týmu momentálně prostě chybí. Navíc většinu situací řeší Rakovničtí dost složitě a z pozice, ze které mohou vystřelit, se pokoušejí ještě obcházet hráče. Pozitivní byl nízký počet inkasovaných gólů, což dávalo naději na sobotní druhé utkání…

„Mělník byl v první třetině lepší a rychlejší na puku. My se trápíme s koncovkou, neumíme jednoduše zakončit, přitom to do hráčů trenér pořád cpe. Pokud nedá góly Kounovský, Douda nebo Hegenbart, je těžké, aby se prosadili mladí kluci. Navíc formu nemáme úplně veselou… Musím ale říct, že dnešní zápas byl asi nejlepší v tomto roce, ono když se hraje s týmem, který chce hrát hokej, vždy to lahodí oku. Divákům se musel hokej líbit," zhodnotil první utkání čtvrtfinále vedoucí celku Vladimír Soukup.

HC Junior Mělník – HC Rakovník 6:2 (1:1, 2:1, 3:0)

Domácí ukončili úvodní oťukávání gólovým sólem Tomáše Havla, ale po dvou minutách a ztrátě na vlastní modré při přesilovce bylo z hokejky Noska srovnáno. Nerovnovážný stav hráčů na ledě sehrál v utkání nakonec klíčovou roli, ovšem zcela neobvyklým způsobem.

Rozhodující úder přišel v oslabení. Často vylučovaní hosté v prostřední části nejdříve proměnili svou přesilovku ve vedení, když Mikeš našel krásně Vyskočila a zakrátko si v další brousili i na pojistku. Bohužel přišlo dokonalé K. O. na opačné straně.
Přesně po minutě oslabení vyrovnal Havel. A to ještě nebylo vše.

Po další půlminutě se domácí čtveřice a s ní celý stadion radovala znovu, když Novotný vrátil vedení na mělnickou stranu.

„Tohle nás srazilo a domácí samozřejmě nakoplo," věděl po utkání vedoucí Rakovníka Soukup.

Hosté se už z takového šoku nevzpamatovali. Domácí navíc vydařeným nástupem do závěrečné části, okořeněným dalšími dvěma góly, odmítli jakékoli drama a zbytek utkání se odehrál zcela v jejich režii. „Museli jsme otevřít hru, čehož domácí využili ke vstřelení dalších branek," smutnil rakovnický brankář Jan Pospíšil, který přes spolehlivý výkon nakonec neudržel na uzdě mělnické plejery na čele s autorem hattricku Havlem.

Také on označil za klíčové dva góly v oslabení: „Tím jsme je zlomili, jinak to mohlo dopadnout všelijak," oddychl si a k sérii dodal: „Zápasy s Rakovníkem jsou vždy náročné, a když jsou takhle po sobě, tak to platí dvojnásob."

V závěru se na ledě ještě trochu zajiskřilo. Ihned po zápase ovšem emoce opadly a hosté byli nad věcí. „Myslím, že včera, ač jsme byli o chlup lepší, jsme smolně prohráli. Dnes nás Mělník doslova přejel, navíc jsme kvůli vlastní nedisciplinovanosti často hráli jen ve čtyřech. Právě přesilovky rozhodly o výsledku. Soupeři přeji, ať celé play-off vyhraje, protože tu mám spoustu kamarádů," řekl rakovnický kapitán Tomáš Douda.

„Mělník hrál hezký hokej a nám nezbylo, než jim pogratulovat k zasloužené výhře," přiznal sportovně trenér poražených Tomáš Bodinger.

Jediné, co mohlo být z mělnického pohledu o chlup lepší, je návštěvnost domácího utkání, která nepřekonala maximum ze základní části, byť i 560 je na okresní poměry výborné číslo. „Možná jsme čekali trochu více lidí," připustil Ondřej Novotný. „Ale atmosféra byla i tak skvělá," dodal.

V Rakovníku je tedy po sezoně a vedení, hráči i fanoušci budou mít dost odpočinku, možná i času přemýšlet, co a jak do příštího ročníku zlepšit.