Česká fotbalová reprezentace si v kvalifikačních bojích o účast na mistrovství světa, které se bude hrát v roce 2010 v Jihoafrické republice, nevede zrovna nejlépe. V posledních dvou zápasech Češi uhráli jen bod za remízu 0:0 ve Slovinsku, když následně na domácí půdě prohráli se Slovenskem 1:2. V kvalifikační skupině nyní Česká republika okupuje až čtvrtou pozici. Nejen zmíňené výsledky, ale též odhalená noční seance skupiny českých reprezentantů, srazily vaz trenérovi Petru Radovi, který byl i s celým realizačním týmem odvolán. Nyní se vedou mezi odborníky i širokou veřejností diskuse, kdo by měl být jeho nástupcem. Toho zřejmě nečeká nic lehkého. Z reprezentace byla totiž vyřazena šestice hráčů Tomáš Ujfaluši, Milan Baroš, Radoslav Kováč, Martin Fenin, Marek Matějovský a Václav Svěrkoš.
Vyvstává tedy několik otázek: Kdo bude nejlepší variantou pro českou reprezentaci? Bude hlavním cílem snaha zkusit vybojovat postup na mistrovství světa, nebo snaha o přebudování celého mužstva? Mělo by jít tedy o trenéra "hecíře", nebo "stavitele"? Co si o tom myslíte, Vážení čtenáři?

Hlasujte, přispějte do diskuse, Váš názor nás zajímá.

Názor redaktora Rakovnického deníku:

Možná jsme si všichni až příliš zvykli na velké a časté úspěchy a nepřipouštěli si, že jednou musí přijít konec. Doby, kdy z naší jedenáctky měly strach i takové země jako Anglie, Francie či Německo, jsou zřejmě na nějakou dobu minulostí. Fotbalisté zvučných jmen ukončili svou reprezentační kariéru a přenechali tak místo svým mladším nástupcům. Bylo na trenérovi, aby se porozhlédl a začal budovat nový tým dychtící po úspěchu, což se povedlo jen částečně. Kádr je sice omlazen, ale herně nijak nenadchl. Dokonce si dovoluji tvrdit, že v mnoha utkáních propadl. U reprezentace mi ještě chybí vůdčí osobnost, srdcař, který v těžkých chvíli dokáže tým povzbudit a je autoritou pro ostatní.

V současné době máme dost kvalitních a ambiciózních trenérů, kteří by jistě reprezentaci neodmítli. Ale nyní opravdu nevím, který by byl ten ideální. Myslím si, že by to měl být trenér, který dokáže hráče zdravě vyhecovat a zároveň se nebojí poslat na hřiště mladé hráče, kteří předvádějí ve svých klubech perfektní výkony. Pokud bych se měl rozhodnout pro konkrétní jméno, váhal bych mezi čtveřicí Zeman, Jarolím, Straka, Uhrin ml., ale asi bych dal přednost Strakovi.
V současné době nám nezbývá nic jiného než doufat, že se z volby reprezentační trenéra nestane opět fraška. Třeba se poté dočkáme parádních výkonů hráčů a následných úspěchů v podobě postupů na mistrovství.