Michal Čermák - opora a kapitán Roztok u KřivoklátuMichal Čermák - opora a kapitán Roztok u KřivoklátuZdroj: se souhlasem Michala ČermákaNa Roztokách kdysi začínal a přes SK Rakovník a Tatran se mezi kamarády před čtyřmi lety zase vrátil. Dnes šestatřicetiletý borec je díky tomu známou postavou fotbalu celého Rakovnicka.

Už jako malého kluka si ho všimli na SK, kde pod vedením trenérů Ecka a Hlavsy prošel několik kategorií. Václav Eck se pro Čermáka stal vůbec docela důležitou osobou, protože byl rovněž u jeho přechodu do konkurenčního Tatranu. „V dorostu mi na SK trenér Suchánek na rovinu řekl, že v áčku tolik herního času mít nebudu a že mne klidně pustí jinam. Já se nakonec rozhodl pro Tatran, kam mě lákal Vašek Eck, jehož jsem dobře znal a i proto jsem se rozhodl takto. Samozřejmě že tam byly nějaké předsudky, že jako hráč SK nikdy nepůjdu na Tatran, ale ty padly a já jsem šťastný, že jsem se tak tehdy rozhodl, strávil jsem tam krásných třináct let,“ vrací se Čermák k rokům, kdy byl fotbalově nejsilnější a na vrcholu.

Byl také u velkého vzestupu Tatranu Rakovník, s nímž na začátku hrál I. A třídu s borci jako Vecka, Fiedler, Kukla, Hůla,  Kratochvíl, Kollár. Tým postupně sílil, vykopal postup do krajského přeboru a nakonec i do divize! „Parádní zážitky a hezké vzpomínky, jinak se to nedá říci. Ale v divizi už to pro mne byl strop, odehrál jsem tam jen pár zápasů a spíš jako výpomoc na několik minut. V té době se nám narodila dcera a já se rozhodl vrátit domů do Roztok, kde všechny znám, od malička spolu kamarádíme a máme tady kolem i celou rodinu. Takže volba byla jednoduchá,“ usmívá se Michal Čermák.

Fotbalový míč - ilustrační foto
Kam o víkendu za fotbalem na Rakovnicku?

Mimochodem, pořád si pamatuje svou první branku v dresu Tatranu. Byla do sítě Nového Knínu, byla důležitá (protože zápas skončil výsledkem 1:0) a přihrál mu na ni kdo? Ano, opět to byl Václav Eck!

Michal Čermák - opora a kapitán Roztok u KřivoklátuMichal Čermák - opora a kapitán Roztok u KřivoklátuZdroj: se souhlasem Michala ČermákaV Roztokách je Čermák pořád velkou oporou klubu, kapitánem na svém místě. Nicméně ještě nedávno ani netušil, že by se klub od Jezzu mohl podívat do krajské B třídy. Stalo se tak dílem náhody, protože původně loni ani postoupit neměl, nabídku dostal až dodatečně. „V posledním kole přeboru jsme hráli s Lužnou a prohrávali 0:3. Ale pak se nám začalo dařit a neuvěřitelně jsme to otočili. Dával jsem v nastavení na 4:3 a byl to asi můj nejlepší gól kariéry. Tehdy jsme sice ještě netušili, že nám někdo postup nabídne, ale potěšil mě a nakonec přinesl i ten postup,“ popisuje dramatickou koncovku minulého ročníku.

S postupem přišel samozřejmě tužší boj o body, Roztoky jich zatím nasbíraly jen 16. Po slušném startu podzimu se dlouho topily v sérii porážek, ale v zimě mákly, přišel nový kouč Petr Čáslavský a výkony šly nahoru. Další kolo na Lánech bude však složité. „Tam se hrálo vždycky těžce, ať to bylo v jaké bylo soutěži. Čeká nás soubojový zápas, ale zase to začne 0:0 a my se budeme snažit něco vybojovat,“ slibuje.

Víc se však Roztokům daří na domácím hřišti a zlí jazykové a soupeři (většinou ti poražení) říkají, že je to i kvůli nekvalitnímu trávníku zdejšího malého hřiště. Ani sociálky klubu se prý standardu B třídy moc neblíží… „Jasně, kluby kolem Kladenska, Lhota nebo Braškov, to je jiný level, ale tohle je spíš otázka na vedení, co se do budoucna bude v areálu dělat. S trávníkem je to jinak. Loni touhle dobou byl suprový, opravdu! Jenže letos se pozdě zapískoval, navíc na něm trénuje několik kategorií a to je znát. Teď se naše béčko dohodlo s Branovem, že budou hrát zápasy tam a dají tamní areál dohromady, ale obávám se, že dokonce sezony už se naše hřiště nezlepší,“ hlásí smutně Michal Čermák.

Ten jiné koníčky než fotbal a celkově sport nemá, rád sleduje jakékoliv odvětví. Na prvním místě však zůstává rodina. Ke čtyřleté dcerce, o níž už jsme se zmínili, že stála za jeho návratem domů, přibyl před dvěma měsíc kluk.

Jestli bude po tátovi, mají fotbalové Roztoky za pár let zase na dlouho vystaráno.