Toto utkání mohou příznivci fotbalu zhlédnout na stadiónu FC Jesenice od 10.30 hodin.

Současně to bude premiéra v soutěžním utkání pro nového trenéra rakovnických fotbalistek Milana Klose. V minulém roce se rakovnická děvčata dostala také daleko a čekala na ně SK Slavia Praha (prohra 8:0), letos po porážce pavlíkovských rivalek 3:0 mají možnost poměřit síly ještě s kvalitnějším týmem, de fakto nejlepším ženským celkem na ší ČR.

Pro svůj souboj si vybraly hřiště v Jesenici a doufají, že je přijde povzbudit více fanoušků než loni na hřiště Zátiší. K celému velkému zápasu se také vyjádřil nový trenér.

Náročnější úvod a ještě k tomu v pozici nového trenéra, do jarní části sezóny, vás nemohl na české fotbalové scéně potkat.

To je řečeno naprosto přesně. Navíc je to pro mne nové i v tom, že dosud jsem vedl týmy chlapecké a mužské. To však neznamená, že jsem nesledoval i dění ve fotbale žen a dívek. Pochopitelně pouze jako příznivec fotbalu v jakémkoliv provedení.

Častější bývá přechod trenérů od týmů žen k mužům než naopak, jako u vašich trenérských kolegů Nádvorníka nebo Trávníka.
Moje poslední předcházející působiště bylo TJ Kablo Kročehlavy v krajské soutěži dorostu a zde jsem vedl i muže v okresním přeboru. Před tím jsem sedm let trénoval na SK Kladno kde jsem se věnoval družstvům mládeže až po ligové žáky. Moje civilní povolání, časové nároky zejména na tréninkový proces a na můj vkus příliš mnoho „operativy“ při jeho zajišťování – to byly důvody proč jsem si dal na určitou dobu od trénování pauzu. Na konci loňského roku mne oslovili činovníci FK Rakovník s nabídkou vedení družstva žen ve 2. lize. Vyjasnili jsme si představy, možnosti a pravidla, která mi přišla rozumná a reálná. Trénovat tým fotbalistek je pro mne výzva a současně možnost pracovat sice ve skromnějších podmínkách, ale s tím, že společně s vedením klubu bezprostředně naplňujeme program, který jsme si určili. Příklady zmiňovaných trenérů jen dokladují, že cesta do nejvyšších pater mužského fotbalu může jít i přes někdy podceňovaný fotbal žen.

Potýkáte se s podstatnými odlišnostmi při vedení ženského týmu proti působení u družstev mužů?
Pokud vezmete za realitu, že stý tenista světa s přehledem porazí ženskou světovou jedničku a každý náš mužský ligový basketbalový tým porazí naše národní družstvo žen, stříbrné na mistrovství světa, tak jste na dobré výchozí pozici. S hráčkami společně pracujeme teprve tři měsíce, tak si nedovolím dělat kategorické závěry. Určitě to je a bude odlišné ve vzájemné komunikaci, působení na psychickou stránku přípravy i vedení utkání. Jako podstatné se mi jeví vzájemné respektování. Jinak je to o fotbale se vším všudy.

Tím se dostáváme k vlastnímu pohárovému utkání. Náročnějšího soupeře nemohl tým FK Rakovník potkat.
Družstvo Sparty vede prvoligovou tabulku. Hráčský kádr tvoří reprezentantky žen nebo U19. Mají zkušenosti z utkání klubové obdoby Ligy mistrů žen. Náš tým je ve středu tabulky druhé ligy. O favoritovi tohoto zápasu nemůže být diskuse. Na druhou stranu jsou v našem kádru hráčky s prvoligovými zkušenostmi, které proti Spartě odehrály řadu utkání a v minulosti hrály v klubech, které Spartu i porazily.

Tedy se necítíte být v pozici obětního beránka?
Jak jsem uvedl, o favoritovi není pochyb. Našim cílem je sehrát kvalitní utkání proti velmi silnému soupeři. Ukázat divákům, že i „holčičí“ fotbal je atraktivní podívaná plná hezkých akcí, momentů a technických fotbalových prvků. To mohou očekávat od mistrovského týmu Sparty a moje děvčata se určitě nebudou chtít nechat zahanbit.

Trénujete a mistrovská utkání 2. ligy hrajete na stadiónu v Rakovníku – Zátiší. Proč padla volba hrát pohár na stadiónu FC Jesenice?
FK Rakovník je nejvýraznějším představitelem fotbalu žen v tomto regionu. Společně s cílem dosahovat co nejlepších sportovních výsledků, chceme co nejvíce přispět k popularizaci fotbalu žen a dívek. V klubu se nyní soustředíme na rozvoj práce s malými fotbalistkami, děvčaty ve věku 8 až 15 let. Právě takového, pro širokou fotbalovou veřejnost atraktivního utkání, chceme využít. Ať tátové a dědové děvčat vidí, jak poutavý může ženský fotbal být. Ať maminky a babičky děvčat vidí, že fotbal těm jejich princezničkám neubere nic na kráse.

Stadión FC Jesenice splňuje naše představy z hlediska polohy, prostředí a zázemí pro diváky i oba týmy. V neposlední řadě má v Jesenici sídlo náš generální partner firma Drops Group a.s. a tímto utkáním chceme přispět k její prezentaci. Celý náš tým bude velmi potěšen, když bude mít utkání co nejpočetnější diváckou kulisu.