Viola cup poprvé v historii proběhl v novém formátu. Jak jste s turnajem spokojen?
Já jsem spokojen. Samozřejmě by bylo dobré, kdybych dostal nějaké zpětné odezvy od jednotlivých hráčů, ale i diváků. Za moji osobu musím říci, že to byl asi správný formát, který na danou situaci, která tady vznikla, sedl, neboť počet mužstev se snižoval. Je to krok k tomu, aby se počet týmů vrátil na úroveň, která tady byla předtím, a myslím si, že 12 celků byl přesně takový počet, který by do budoucna vyhovoval.

A co rozložit turnaj na více dnů?
Byla by třeba možnost udělat turnaj na dva víkendy, v tom prvním víkendu by se hrálo ve skupinách, v tom druhém by to bylo jako nyní v neděli. Tím by vzniklo více času na doplnění kádru. To ale záleží na samotných týmech, my budeme chtít nějakou zpětnou reakci vedoucích jednotlivých mužstev, aby k tomu vyslovili svůj názor.

Jak se vám líbila letošní úroveň?
Letošní úroveň podle mě nebyla vůbec špatná. Byly zde samozřejmě zápasy v obou skupinách, kdy favorité porazili soupeře vyšším rozdílem, ale to byli opravdu velcí favorité. Byla tam ale i utkání, kdy favorité museli o vítězství tvrdě bojovat, aniž by to před duelem očekávali. No a pak tam byly další zápasy, které byly nesmírně vyrovnané, dramatické, měnilo se neustále skóre, a to i u týmů, kde by se to nečekalo. Úrovní jednotlivých mužstev jsem byl tedy mile překvapen a třeba i Senec, který nezískal ani bod v základní skupině i nadstavbové části, v několika zápasech sahal po bodech a vypadl třeba jen díky tomu, že neudržel nadějný náskok.

Jak byste úroveň porovnal s předchozími ročníky?
Chyběl tady sice loňský vítěz Juventus Beer, několik jeho hráčů však hrálo v jiných týmech, a celkově většina hráčů, co hrála loni, hrála i letos. Vždy budou favority Fokeful, Viola, nebo Úlehle. Možná se čekalo, že výš bude Redoby, ale s jedním hráčem na střídání to měli těžké. Příjemně překvapil tým Palurda, který byl v turnaji nováčkem, ale jeho hráči hráli Violu i dříve za jiné týmy. Úroveň tedy byla hodně podobná.

Některým týmům během turnaje kvůli velkému počtu zápasů během dvou dnů docházely síly…
Je pravda, že některé týmy neměly tolik hráčů na střídání, ale to už je v jejich kompetenci, jakým způsobem si mužstvo doplní tak, aby byly úspěšné a nevymlouvaly se na to, že jich je málo. V základní skupině na to doplatil Baník Lubná a Redoby, v neděli Elektro Viola. To už ale já neovlivním, termín byl znám dost dopředu, aby si mužstva zajistila dostatečný počet hráčů, a navíc to bylo na začátku ledna, kdy většině týmů ještě nezačala zimní příprava.

Jak byste zhodnotil turnaj po stránce fair play?
To je další pozitivum. Během turnaje se rozdalo minimum žlutých karet. V sobotu jsem jich napočítal asi jen pět, akorát v neděli se i červenalo, a to dvakrát, ale u jednoho to bylo nedisciplinovaností, u druhého kvůli druhé žluté kartě, takže nic hrozného. Pokud by to takto pokračovalo, bylo by to jedině dobře a chtěl bych všem týmům poděkovat, jak k turnaji v rámci fair play přistoupily.

Jak velkou komplikací bylo, když na poslední chvíli odřekly účast Roztoky?
Byla to velká komplikace. V sobotu, když jsem se připravoval z domova, jsem si náhodně projel maily. Nejsem z těch lidí, kteří by je denně kontrolovali, a zjistil jsem, že mi v pátek v půl páté odpoledne přišla z Roztok zpráva, že se nemohou zúčastnit pro nemoc hráčů. Přitom Petr Maršík můj telefon má, několikrát jsem s ním mluvil a pro mě by bylo daleko snazší, kdyby se mi omluvil v pátek telefonicky a mohlo se to nějakým způsobem ještě řešit. Naštěstí i díky mému synovi a kontaktu na Tomáše Černého ze Slabec, který se zmínil, že by rádi hráli, nakonec Slabce přijely, za což jim moc děkuji.

Slabce ve skupině dokázaly obrat o body i Palurdo nebo Roztoky…
Slabce vůbec nezklamaly, hrály výborně, je na nich vidět, že hrají pravidelně kladenskou futsalovou soutěž a k postupu do čtvrtfinále jim chyběl opravdu kousek.

Největším překvapením turnaje je bezpochyby druhé místo Hluban.
Určitě. Sice využily toho, že Viola byla v semifinále oslabená, což ale nemění nic na jejich úspěchu. Po celý turnaj hrály dobře, ve čtvrtfinále a v semifinále dobře takticky, mají ve svém středu hráče, kteří dokáží rozhodnout zápasy, a využily dřívějších zkušeností, když sem jezdily ještě pod názvem Chéza. Měly velmi dobře poskládaný tým, základní osou byli Krupička, Poborský, Kudláček, Hrbík, a zaslouženě získaly stříbro. Shodou okolností právě střelec Hrbík, když jsem začal spolupořádat Memoriál Miloslava Krause pro nejmladší přípravky, tady tenkrát začínal, hrál snad za Podbořany a už tenkrát patřil mezi nejlepší.

Jak se vám líbily Senomaty v brance s nestárnoucím Sojkou?
Senomaty se mi velmi líbily, opět se zlepšily, hrály výborně takticky, což se projevilo i v neděli, když ve čtvrtfinále neuspěly o jedinou branku. Co se týče brankáře Sojky, klobouk dolů, že tam v jeho věku vůbec vlezl. Je znát, že si tým ukočíruje a byl to asi dobrý tah, aby byl Sojka v brance a v poli byl druhý gólman Kučaba, který má i technické schopnosti a týmu také pomohl.

Naopak Viola, jeden z hlavních favoritů, v závěrečných bojích příliš neoslňovala…
Jak jsem již zmínil, Viole chyběl Marek Hejda a někteří hráči hráli dopoledne futsal za Atlantic, takže mohli být unavení. Myslím si ale, že přesto mohli dopadnout lépe a doplatili na to, že akce příliš překombinovali, dlouho drželi balon, místo aby to zjednodušili. Chybělo tam více kolmých přihrávek do koncovky a samotné střelby. Soupeři toho pak využívali, chodili do brejků a trestali.

Turnaj nakonec ovládl FC Fokeful, jehož hráči hráli rovněž dopoledne ve Slaném futsal, ale přesto byli naprosto suverénní…
Na klucích je vidět, že hrají pravidelně spolu a to jak ve velkém fotbale za SK Rakovník, tak i za Atlantic futsal. Zlepšují se každým rokem, navíc i využili euforie, která u nich nyní ve futsale panuje a svojí kombinační hrou, téměř poslepu se spoustou signálů, předčili všechny své soupeře a naprosto zaslouženě zvítězili.

Jejich brankář Tomáš Pešek byl zvolen nejlepším brankářem, když vychytal 4 čistá konta, což se ale při síle Fokefulu dalo i trochu očekávat. Nejlepším střelcem se ale stal Dominik Žďánský ze sedmého Redoby, překvapilo vás to?
U střelců se to občas stane a stávalo, že se kanonýr proti některým slabším týmům trefí vícekrát a tím pádem se dostane do pozice, že by mohl zaútočit na nejvyšší příčku. To ale vůbec nesnižuje výkon jakéhokoliv střelce v historii, protože ty góly musí dát a soupeř je nechce obdržet. Je to i o schopnostech samotného hráče, Dominik je známý střelec, střílí góly ve velkém fotbale i v halové kopané a bylo jen otázkou času, kdy se stane nejlepším. Letos se mu to podařilo a já mu to přeji.

Co se týče nejlepšího brankáře, Tomáš Pešek řekl, že by se měl hodnotit spíš podle předvedených výkonů než nul…
My jsme ještě v minulém ročníku vyhlašovali All Star team, kdy byl i nejlepší brankář, letos jsme od toho ustoupili, trochu i záměrně, protože jsme nevěděli, jaké by byly reakce odborníků. V dlouhodobé soutěži, když se hraje 2 x 12 minut, musí brankář prokázat více ze svého umění. Nyní se hrálo dohromady méně zápasů, čas byl kratší, proto jsme se tak rozhodli. Je však možné, že se k vyhlášení All Star teamu, kde by byl zvolen i nejlepší brankář podle výkonů, zase vrátíme.

Jak jste spokojen s celkovou návštěvností?
To je trochu horší, neboť návštěvnost nebyla jako v letech minulých. Myslel jsem si, že přijde trochu více diváků, divácká kulisa už asi nikdy nedosáhne dřívějších ročníků, ale přesto jsem spokojen a myslím si, že co by za to na jiných akcích dali, kdyby měli tolik diváků, kolik se tu objevilo v obou dnech.

Za rok se bude konat jubilejní dvacátý ročník Violy, máte už v hlavě, jak bude vypadat?
Jak jsem již nastínil, bude to ještě předmětem jednání s mužstvy. Pokud bude na tento systém dobrá odezva, můžeme u něho zůstat, pokud budou týmy chtít, můžeme to prodloužit na dva hrací víkendy s tím, že v neděli by se hrála základní hrací kola a v druhou neděli vyřazovací část. Nechám to na nich. My s Rudolfem Kulhánkem, majitelem hlavního sponzora, chceme tuto akci dotáhnout nejen do dvacátého ročníku, ale pokračovat i poté, a jak budou další ročníky vypadat, záleží i na tom, jak se k tomu jednotlivá mužstva postaví.

V prosinci se uskuteční i Retro Viola cup. Jak jste na to, uspořádat vzpomínkový turnaj, přišel?
Já osobně se na něj moc těším. Mám nepřímou zkušenost s tím, když se vloni uskutečnil retro hokejbalový turnaj hráčů, kteří hráli v rakovnické hokejbalové lize, a aktéři byli z turnaje nadšení. Něco podobného by mělo být i toto, ale s Rudolfem Kulhánkem jsme o takové akci uvažovali ještě dřív, než s ní přišel Míra Tlustý, a protože je perfektně vedená statistika, kdo za jednotlivá mužstva prvního ročníku hrál, budou do konce ledna osloveni vedoucí mužstev a jednotliví hráči a budou mít čas na to, tým zformovat.

Jak by měl turnaj vypadat?
Měl by být jednodenní a to buď 9., nebo 16. prosince letošního roku. Zúčastnit by se ho měly týmy prvního ročníku, kterých bylo 16, a věřím, že turnaj přitáhne fanoušky i hráče, kteří, ač budou mít třeba nějaké zdravotní neduhy, budou se chtít alespoň na minutku objevit na hrací ploše, nebo alespoň jako vedoucí mužstev či fanoušci, a zavzpomínají na to, jak se tenkrát začínalo.

Retro turnaje se budou moci zúčastnit pouze hráči, kteří se zúčastnili prvního ročníku, nebo bude povolena i výjimka?
Já, aby to bylo spravedlivé, bych to nechal tak, jak to je naplánované. Pokud začnou být ohlasy takové, že jednotlivá mužstva to nedají dohromady a budou mít třeba jen 5 nebo 6 hráčů, tak by asi mohla být povolena výjimka, že by si mohly tyto týmy vzít i hráče, kteří hráli v prvních třech ročnících.