To si moc dobře uvědomuje i trenér Pavel Koutenský, který mužstvo v létě přezval po odstoupivším Pavlu Marešovi.

Když jste na Tatran nastupoval, nebylo mužstvo zrovna v dobrém stavu. Kromě odchodu jeho trenérů odešlo i šest hráčů, ke kterým se v průběhu přípravu přidali další dva, tedy nezáviděni hodná situace…

Situace vůbec nebyla dobrá. Na začátku letní přípravy jsme byli v počtu, který spíš připomínal malý fotbal – osm kluků do pole a tři gólmani. Ostatní borci si buď prodloužili dovolenou, či zatím nebyl kádr doplněn o optimální počet fotbalistů. Hodně mě zklamal zvláštní způsob odchodu Doupala a Nováka, se kterými jsem do kádru počítal a kteří oznámili svůj odchod SMSkou! Potřebovali jsme kádru nutně doplnit, ale bylo to velmi obtížné, neboť v tomto období bez možnosti volného přestupu týmy své hráče uvolňovaly, až když zužovaly kádr.

Nakonec se vám povedlo přivést pouze Omovieho, Vilda, Hynka a z Vlašimi se vrátil Vrána. Na důstojnou roli v divizi tedy docela málo?

Divize je velice náročná soutěž, na kterou je třeba alespoň osmnáct hráčů. Jít do ní s dvanácti až patnácti hráči s proměnlivou tréninkovou i zápasovou docházkou, to je hrozně málo. Odešli nám minimálně čtyři hráči základní sestavy a posílení nebylo adekvátní. Kádr byl navíc velkou migrací hráčů nestabilizovaný a když se k tomu přidá nesoudržnost týmu a velice obtížný los, vyhlídky opravdu nebyly příliš optimistické, přesto jsme se s tím chtěli porvat.

Poslední zápasy letní přípravy se vám sice povedly, start soutěže byl ale pravým opakem…

Ze startu jsem byl opravdu zklamaný. Na rozdíl od zápasů s týmy ČFL, kdy jsme v určitých pasážích předváděli kvalitní výkony, jsme bohužel nebyli schopni přenést tréninkové návky a součinnosti do mistráků.

Poté přišlo zlepšení v podobě výhry v Novém Boru a domácí remízy s favorizovaným Kladnem…

V Novém Boru jsme předvedli mnohem lepší výkon, vytvářeli si šance a mohli vyhrát mnohem vyšším rozdílem. Zlepšený výkon jsme potvrdili i doma s Kladnem. Kluci makali, dodržovali pokyny a takticky předvedli solidní výkon. Bohužel ve finální fázi už to tak slavné nebylo, nevyšly nám ani penalty a tak bonusový bod, který by spíše slušel nám, brali hosté.

V Českém Brodě ale přišlo opět vystřízlivění. Byl to váš nejhorší výkon podzimu?

Výkon byl od nás naprosto tragický. Kluci absolutně neplnili taktické pokyny, někteří z nich byli na hřišti snad za trest. Vůbec nám nefungovala nějaká předzápasová příprava a hráči si na hřišti dělali, co chtěli. Vytvářeli jsme obrovské hrubky v defenzivě, nedokázali jsme podporovat útok a hráli prakticky bez něj. Musím se přiznat, že to bylo za dvacet let mé trenéřiny jedno z nejhorších utkání, které jsem zažil.

Poté přišla těsná porážka s ambiciózní Hostouní a jasná výhra v Lounech. Byl to naopak váš nejlepší výkon?

V Lounech jsme předvedli opravdu kvalitní výkon, podpořený konečně i střeleckou aktivitou a efektivitou. Především první půle se nám povedla na výbornou, dali jsme dvě branky a ještě spoustu dalších šancí neproměnili. Nakonec jsme po takticky zvládnuté druhé půli odjeli s veledůležitými třemi body.

V dalších kolech jste se trápili především v koncovce. Napadá mě hlavně zápas na Motorletu, kde jste zahodili snad jedenáct tutovek.

Kdo zápas na Motorletu neviděl, neuvěří. To, co jsme dokázali zahodit, to se jen tak nevidí. To byla totální střelecká impotence. Jen za první půli jsme měli osm příležitostí, z toho pět gólovek, ale nedali ani gól. V druhé půli jsme pak dvakrát zcela zbytečně, jako už poněkolikáté v sezoně, dvakrát inkasovali a nedali ani penaltu. Místo překvapivých, ale zasloužených tří bodů, jsme se domů vraceli s prázdnou a dvěma zraněnými hráči.

Podzim jste nakonec zakončili s pouhými deseti body. O spokojenosti tedy nemůže být ani řeč?

Je to opravdu hrozně málo a pro mě velké zklamání. Především doma se nám vůbec nedařilo, strašně jsme se trápili v koncovce, hlavně v druhé části podzimu jsme měli mraky šancí, ale nebyli schopni dát gól ani do prázdné brány. Navíc v situaci, kdy každý bodík má cenu zlata, jsme čtyři body darovali soupeři na zlatém podnosu, když jsme ani jednou nevyhráli penaltový rozstřel. Pohled na tabulku je opravdu tristní, ale taková je realita. Na jaře bude záležet na každém bodíku. Budeme se muset pokusit co nejdříve dohnat nějaký padákový tým a pokusit se o zázrak a utopit někoho jiného.

Když jste ztráceli jeden bod za druhým, neuvažoval jste o rezignaci?

Uvažoval a dokonce i naznačil vedení, že by změna na postu hlavního kouče mohla přijít. Nechtěl jsem utíkat, když se nedaří, takový srab nejsem. Situace se ale nevyvíjela vůbec dobře, hlavně doma jsme poztráceli spoustu bodů a tak, aby mužstvo dostalo nový impuls, jsem již po utkání s Hostouní nabídl výboru možnost výměny trenéra. Vedení mi ale žádnou abdikaci nedalo.

Již jste zmínil, že největší příčinou neúspěchů byl nedostatečný kádr. Jaké vidíte další příčiny?

Pracovat v průměru s dvanácti hráči do pole, když někteří dochází sotva dvakrát týdně, takto se divize opravdu hrát nedá. Pokud jsem tréninkové dávky navýšil, nebo posunu čas tréninku, řada hráčů hledala všemožné výmluvy na trénink nejít. Dále mi u týmu schází parta, po domácích zápasech neexistuje společné posezení. Přitom s partou se těžké okamžiky zvládají daleko lépe. V týmu také chybí osobnost, která by šla příkladem ostatním a strhla je. Někteří hráči nemají dostatek sebereflexe, disciplíny a nedokážou plnit stanovené pokyny. Co se týče hry, chybí mi také větší zapojování záložníků do útočné fáze, kde jsme se spoléhali především pouze na Adama Vránu. V defenzivní činnosti to není až tak špatné, i když druhá část podzimu nebyla zrovna výstavní.

Vrána je se čtyřmi góly vaším nejlepším střelcem. S ním jste tedy spokojen?

Zpočátku se trápil, ale bojoval pro sebe i pro tým. Má velmi dobrou povahu, hodně tvrdou a nekompromisní střelu a velmi mu pomohlo přeřazení do útoku. V hlavě to má opravdu srovnané, dokáže se i porvat s nepříjemnostmi. Nevím, zda na Tatranu zůstane i na jaře, ale takového střelce potřebujeme.

Kdo další zaslouží pochvalu?

Určitě „Míček“ Petr Kut. Odchytal polovinu podzimních utkání a vychytal jediné tři nuly našeho týmu. Mužstvo několikrát podržel, sice vyrobil dvě velké hrubky, ale vzhledem ke svému věku předvádí něco neskutečného. Je vzorem pro hodně velkou několikanásobnou generační plejádu. V téměř padesáti letech chytat divizi, klobouk dolů. Jednou z duší Tatranu je i Míra Verner, který někdy hodně kazí, ale pro tým je velkým přínosem. Stejně tak David Gögh, který je velice kvalitní fotbalista s výbornou kopací technikou, ale bohužel se potýká s častými zdravotními problémy. Platný je však nejen na závěry utkání, kdy dokáže vymyslet perfektní finální přihrávku, či sám skórovat, ale i kvalitními názory, které mi předává jako můj asistent.

Jak to vypadá s hráčským kádrem nyní. Chystají se nějaké změny?

Je jisté, že odejde Stuchl. Ani nevím kam, pouze vím, že na nějakou vesnici v okolí Rakovníka. Řekl nám pouze, že nechce absolvovat zimní přípravu, což mě mrzí a co se ke mně doneslo, neudělal to v Rakovníku poprvé. Adam Vrána by se měl vrátit do Vlašimi, ale je tam stále otazník, protože ještě musí absolvovat zdravotní testy.

Už se rýsuje náhrada?

Hledáme, ale zatím jsou v jednání kluci, kteří nám sice potvrdili, že by chtěli začít s námi zimní přípravu, byli s námi i trénovat, ale pokud se na startu neobjeví 10. ledna, nemůžeme s nimi zatím počítat. Sháníme ale intenzivně, a to nejen z důvodu pokusit se udržet soutěž, ale i z hlediska koncepce do budoucna. Když jsem se dozvěděl, že tady byla každý půl rok velká migrace hráčů, tak to ideální postup zrovna není. Někteří kluci stárnou, někteří se neosvědčili a tak je potřeba dát šanci jiným.

A co týká konkrétního počtu?

Chtěli bychom přivést čtyři až pět hráčů. Samozřejmě pokud se stane ta nehoráznost, co se udála v červnu, že hráč nikomu nic neoznámí, a pak podepíše nostrifikační přestup v červnu, tak by se musel počet navýšit, ale zatím jsme se domluvili, že se nikdo pouštět nebude.

Přípravu začínáte 10. ledna, kolik odehrajete zápasů?

Ve finále jsme nechtěli žádný turnaj, ale pouze jednotlivá utkání s tím, že většina z nich se hraje na tatranské umělce. Možná se ještě vloží nějaký zápas na středu, ale víkendy jsou pokryté. Sehrajeme duely s Dobříší, Tuchlovicemi, v Karlových Varech, se Štěchovicemi, s Libušínem, v Žatci a s Přední Kopaninou. Přes týden bychom chtěli natrénovat a vždycky to vypustit na ten víkend. Čtyři tréninky, co jsme měli v přechodném období po sezoně, s námi absolvovala velká část staršího dorostu, který by se měl do toho také postupně zabudovat. Uvidíme, jak to bude fungovat. Bohužel se nedostavil nikdo z béčka, které je tak trochu nefunkční.