Okresní přebor sledujete určitě detailně, co říkáte na vítězství Olympie, jež po postupu ze III. třídy kralovala i v nejvyšší okresní soutěži?
Můžu říci, že jsem viděl všechny mančafty, některé i vícekrát a nijak mě to nepřekvapilo. Kádr mají zkušený, prakticky všechny její fotbalisty znám a pamatuji si je ještě, když byli mladí. Zkušenosti nemají pouze z vyšších soutěží, ale i ze zahraničí, kádr vhodně doplnili o Standu Rouse a hlavně Jakuba Číhaře, který nastřílel přes polovinu branek týmu.

Co říkáte na to, že postup nakonec nevzali?
No já si myslím to, co říká i Standa Jansa z Městečka. Když se soutěž vyhraje, tak se má postoupit. Na druhou stranu ti kluci si už nemají co dokazovat, svoje už si odehráli a už ani nevěřili, když do přeboru postupovali, že by ho vyhráli. Bohužel ta úroveň je taková, že to na vítězství stačilo, což o něčem svědčí…

Myslíte si tedy, že úroveň soutěže je horší, než třeba před deseti lety?
Ono se to těžko posuzuje, ale určitě ta úroveň jde rok od roku dolů, protože ubývá mládeže a když se podívám na ročníky, které to hrají, tak ty kádry se vesměs nemění a když se někde objeví mladý kluk, většinou je z dorostu Rakovníka a málokdo si dnes vychovává vlastní hráče. Dnes už je to pouze Lužná, Hředle a Roztoky, dříve to byly třeba Kolešovice, Jesenice… Podívejte se kolik máme dorosteneckých mančaftů… Teď už nebude žádný, těch příčin je několik a ani o nich nechci moc mluvit. Hlavně je to luxování oddíly z vyšší soutěže, v Senomatech, v Pavlíkově či v Řevničově by mohli vyprávět…

Jak je to nyní s Hředlemi, víte už něco víc ohledně postupu do I. B třídy?
Já už to s nimi řeším čtrnáct dní. Hlavním důvodem proč otálejí jsou finanční prostředky, hlavně na rozhodčí, ale ty by se částečně daly pokrýt z vyšší návštěvnosti. Na cestování by se náklady až zase tolik nezvýšily. Skupina A, ve které by měly hrát, zase tak náročná na cestování není, nejdále je to do Trubína, ale je tam i Mšec, Tatran, SK Rakovník… Kromě toho potřebují kádr doplnit dvěma, třemi hráči, což také není zadarmo, ale mluví o tom již od února, takže na to mohly být připraveni. Popravdě si nedovedu představit, kdyby Hředle I. B třídu před aktivem odhlásily, co by se s tím udělalo.

Prvním, kdo do I. B třídy postoupil, je rezerva SK Rakovník, která skončila v OP až čtvrtá…
Já si myslím, že postup jí jedině prospěje. Hrát ob soutěž je ideální. Navíc je to mančaft, který si hráče vychovává, nikde moc neluxuje a myslím si, že má kde brát. Dorost vyhrál krajský přebor a těmto klukům prospěje rozhodně více I. B třída, než okresní přebor.

Velmi dobře hrála na jaře také Jesenice a kdyby měla lepší podzim, mohla hrát o nejvyšší příčky…
Jesenice nemá vůbec špatný tým, ale na podzim se jim dva, tři zápasy nepovedly, a v těch hlavách to je. Pak se naopak začne dařit a vypadá to úplně jinak. Podívejte se na takový Janov, na podzim udělal šňůru, byl pátý a na jaře vyhrál jen jednou.

Hodně se nedařilo také Kolešovicím, které byly nakonec rády za předposlední místo…
Já ten mančaft znám a má na to, hrát v horní polovině tabulky. Nevím jak mohly takto klesnou, ale je fakt, že tam měly nějaké zraněné, hrají hlavně s odchovanci… Pár zápasů se jim nedařilo a pak už je to, jak jsem říkal, hlavně v hlavách.

Před Kolešovicemi skončily i Lišany, čekal jste to?
Určitě nečekal. Na druhou stranu dokázaly porazit rezervu SK, Pavlíkov zase zvítězil ve Hředlích… To by nikdo nečekal, ale je to fotbal.

Naopak Pavlíkovu se zachránit nepodařilo…
To je pro mě zklamání, protože tam vždy byla ohromná základna mládeže. Dorost sice teď zrušili, což Petr Čech nemohl překousnout, ale je to škoda. Pavlíkov je tradiční klub, účastník jak okresního přeboru, tak i krajských soutěží a nepamatuji si, že by někdy hrál III. třídu. Podle mě zrušením béčka šly výkony Pavlíkova pomalu dolů a ani ve III. třídě to teď nebude mít jednoduché. Špička soutěže se dost zkvalitnila, ambice na postup bude mít určitě i Lubná, Sýkořice, nevyzpytatelný bude Branov nebo Pustověty. Na ten fotbal se dá z jejich pohledu koukat.

Ze III. třídy nakonec postoupila Kroučová, co na to říkáte?
Je to tím, že když Mšec postoupila do I. B třídy, udělala farmu s Novým Strašecím a spousta kluků se do kádru nevešla. Tři nebo čtyři přišli do Kroučové, někteří už tam hráli předtím a ten tým byl natolik kvalitní, že III. třídu dokázal vyhrát. Finančních prostředků asi mají dost a pokud udrží kádr pohromadě, může hrát v poklidu ve středu tabulky. Naopak ze III. třídy sestoupil Šanov, což je další ohromná ztráta, takový tradiční tým… Krize přijde na každého.

Vraťme se ještě k okresnímu přeboru, do něj sestoupilo Městečko a po více než dvaceti letech budou hrát okres také Mutějovice…
Já si pamatuji, když měli Mutějovičtí pouze žákovské družstvo, poté to tam Zdeněk Rosa a Pavel Hrbek zbláznili, dali dohromady mančaft, který okresem jenom prolétl a hrávali i I. A třídu. Je to škoda, ale chápu to, neboť se nenašel nikdo, do by to po Rosovi vzal a nemají dorost, který by to za ně převzal. Jejich dorostenci hrají ve Hředlích nebo v Janově… Nemají ani mnoho kmenových hráčů a na koupi jim asi už nezbyly finance. Nebýt nového přestupního řádu, možná by I. B třídu ještě hráli.

Městečku jsem přál, aby se udrželo, ale ti kluci si to šli v klidu zahrát bez nějakých emocí a říkali si: buď se sestoupí, nebo ne. Na druhou stranu, v závěru soutěže docela sbírali body a je škoda, že jich nenasbírali víc na podzim. Ale jinak neměli nějaké velké ambice, hrají to se svými, pro radost… Avšak v okresním přeboru budou opět patřit k nejlepším, hrají hezký fotbal, i jiné týmy je mají rády.

Koho tipujete na vítěze, koho naopak na sestup?
Těžko říci, ale nahoře bude určitě Kněževes, uvidíme jak se povede Mutějovicím a Městečku. Těch týmů, které mohou vyhrát, je tam více.
Na sestup podle jarních výkonů Lišany a Janov, ale uvidíme, jak to nakonec dopadne…

V druhé části rozhovoru s Jaroslavem Krausem se budeme věnovat především krajskému fotbalu, ale i dalším věcem, jako např. změně přestupního řádu.