Pavel je respektovaná osobnost, od které si slibujeme, že přinese do kabiny a na hřiště řád. První tři zápasy jsou toho zatím důkazem," popisuje okolnosti přestupu člen výkonného výboru Marek Tvrz a dodává. ,,Je to rozhodně nejzvučnější příchod za posledních zhruba patnáct let. Věřím, že se na Pavla přijdou podívat i lidé, kteří k nám na fotbal běžně nechodí." Nejbližší možnost vidět Pavla Bestu bude mít rakovnická veřejnost v neděli 9. 4. od 16.30 se Semicemi.


V dresu SK Rakovník jste absolvoval již tři zápasy. Jak je celkově hodnotíte z hlediska týmové hry i z osobní roviny?
Tři zápasy, tři vítězství, tak se to hodnotí velmi dobře. I když je třeba říci, že to byly celky ze spodku tabulky, ale důležité je, že jsme je zvládli a teď budeme mít klid na práci.


Jak byste charakterizoval svůj nový tým po třech týdnech, co jste měl možnost jej poznat v tréninku a v zápasech?
Řekl bych, že tým je pracovitý. Myslím, že se záchranou soutěže problémy nebudou. Akorát mě překvapilo, že tady bylo celkem málo bodů na to, jaký tady je v Rakovníku tým.

V čem vidíte rezervy týmu při zápasech?
Když se vyhrává, tak ty rezervy nejsou ani tak vidět, ale myslím si, že bychom mohli být ještě víc produktivní. Dorazit soupeře a zápas dohrát v absolutním klidu.


Co vás zlomilo, že jste nakonec zvolil SK Rakovník, který v době vašeho příchodu na tom nebyl nejlépe. Měl jste na stole i jiné nabídky?
Co se týče nabídek, tak jsem nějaké měl, jak z pražského přeboru, tak z divize. Ale rozhodl jsem se pro Rakovník, protože tam bylo rychlé a férové jednání.

Neuvažujete o návratu do profesionálního fotbalu?
Neuvažuji.

V Ostravě jste patřil mezi respektované hráče. Při mistrovské sezoně jste řídil oslavy s kotlem, později jste byl i kapitánem Baníku. Jak na tyto krásné momenty vzpomínáte?
Byly to moje nejkrásnější fotbalové roky a vzpomínám na to jen v dobrém. Tenkrát lidi chodili, byly velké návštěvy. Ale už je to dávno pryč a nyní se soustředím, aby tady v Rakovníku byly co nejlepší výsledky.

Oslavy titulu musely být velkolepé. Slavili jste tehdy dlouho ve Stodolní ulici?
Ano, to jsem byl mladý a pamatuji si, že ty oslavy byly dlouhé. Byly krásné. Lidi dodnes na toto v Ostravě nezapomínají. Ale už je to dávno pryč.

Jaký je váš vztah k fanouškům Baníku dnes? Nezazlívají vám váš odchod z Bazalů do Prahy?
Už tenkrát, když jsem odcházel, měl jsem první náznaky, že to v Baníku nebude dobré. Což se potvrdilo o několik let později, když Baník minulou sezonu spadl do druhé ligy. Jestli mi to fanoušci zazlívají? Já si myslím, že ne. Myslím, že ví, jak to tenkrát všechno bylo a fotbalový život byl takový, že jsem šel dál.

Poslední otázkou se vrátíme zpět k Rakovníku. Které umístění v tabulce myslíte, že je pro tým reálné?
Pokud se bude dařit a budou se týmu vyhýbat zranění, tak bych to viděl na klidný střed tabulky.

Pavel Besta

  • narozen 2. září 1982 v Ostravě
  • odchovanec ostravského Baníku, se kterým získal mistrovský titul v roce 2004 a rok později český pohár
  • z Baníku přestoupil do pražské Viktorie Žižkov. Následně okusil slovenský Ružomberok, anglický Luton Town, či polský Sandecja Nowy Sacz
  • po odchodu z profesionálního fotbalu hrál za Nový Bydžov ČFL, ale po jeho rozpadu zakotvil v pražských soutěžích, kde oblékal dres Bohemians Praha a následně Třeboradic
  • na začátku jara přišel do SK Rakovník
  • byl mládežnický reprezentant, zúčastnil se Mistrovství světa hráčů do 20 let 2001 v Argentině, kde ČR prohrála ve čtvrtfinále 0:1 s Paraguayí