Na Rakovnicku už vyrostlo celkem pět takových rozhodčích, kteří si první ligu zapískali. Jeden z nich se této nevděčné, ale přesto krásné zálibě věnuje dodnes v Gambrinus lize.

První rakovnický rozhodčí naší nejvyšší soutěže v republice byl Emil Haifler, narozený v Rakovníku před více než sto lety, přesně 9. července 1908. V tehdejších letech se o něm v podbrdské oblasti hlásalo i psalo, že to byl nejlepší a nejpilnější rozhodčí. Za svoji kariéru se podíval několikrát i do zahraničí a od roku 1931 do roku 1963 odřídil neuvěřitelných 1930 zápasů (mezinárodní, v I. a II. lize, divizích i nižších soutěžích).

V roce 1941 porazila pražská Slavia SK Rakovník 5:0 na hřišti v Rakovníku a za přítomnosti 2500 diváků jej řídil právě Emil Haifler. Tento vynikající sudí byl zároveň dlouholetý předseda rakovnické odbočky a člen SKR. V roce 1931 začal i jako hráč v klubu SK Vinohradský Rakovník. Tam mu začali říkat „Hapi“. Dnes už je Emil 38 let po smrti.

Hapiho následoval až Gusta Klůc, o kterém ví málokdo. Každý musel ale znát jeho bratra, výborného fotbalistu Vladimíra „Dudu“ Klůce, jenž patří do historie čs. kopané.

Ale zpět k jeho bratrovi, jakožto k dalšímu ligovému rozhodčímu. Není nám známo, kdy Gusta poprvé zahájil ligové utkání, ale z dopisu jeho bratra víme, že v roce 1945 řídil prvoligové utkání na Slovensku a poté jeho píšťala zněla i na Spartě Praha, kde ale vyloučil sparťanského hráče a podle slov „Dudy“ upadl v nemilost.

Roky plynuly a zhruba o 45 let později se představil další ligový sudí Michal Beneš. Ten začal pískat naši nejvyšší soutěž v roce 1993. Letos je Michalovi 43 let a má tři syny, k fotbalu ho to stále táhne, ale už trochu jinak. Na dráhu rozhodčího se dal v roce 1986 a déle než dva roky se v jedné soutěži neohřál. Michal Beneš se začal prosazovat jako hodně mladý.

V roce 1993 byl zařazen mezi prvoligové rozhodčí. Premiérou mu bylo utkání FK Jablonec – Benešov, a to 12. 3. 1995. Několikrát rozhodoval slavné derby Sparta – Slavia. Pak přišla velká sláva, když byl Michal v roce 1998 uveden na listinu rozhodčích FIFA. Postupem času si na mezinárodní scéně zajistil postup do I. skupiny rozhodčích FIFA.

16. srpna roku 2002 mohl poprvé stát uprostřed dění předkola Ligy mistrů FC Barcelona – Legia Varšava. Rozhodcovský dres si také mohl nasadit přímo v Lize mistrů o měsíc později při duelu Frondhein – Ajax Amsterodam. Michal Beneš se stal nejúspějšnějším arbitrem z Rakovníka.

Kvůli korupční aféře skončil Michal dobrovolně svoji kariéru 18. listopadu 2005. Tento sudí byl potrestán za znevážení dobrého jména ČMFS, nikoli za korupční jednání. I přesto se nám při jméně Michal Beneš vybaví „muž v černém“, který byl kdysi hodně vysoko.

Přibližně ve stejné době se dal na dráhu stejné linie i Luboš Helebrant, též v roce 1986. Do ligy se dostal ale až o dva roky později (1995), než jeho mladší kolega Beneš. V letech 1998 – 2000 byl uveden na mezinárodní listinu, účastnil se dvaceti zápasů jako pomezní rozhodčí a třikrát stál u střídaček jako čtvrtý rozhodčí. Pětkrát mohl být přítomen pražskému derby, z toho jednou jako hlavní. Do roku 2005 odřídil pěkných 120 ligových špílů.

Luboš vyhrál v roce 1999 první místo v anketě o Křišťálový praporek a o rok později obsadil druhé místo. Mezi jeho velké zápasy patří například Liga mistrů – HJK Helsinky – Benfica Lisabon, nebo EURO 2000 – Turecko – Finsko, Švýcarsko – Wales, Řecko – Lotyšsko. V poháru UEFA to byly zápasy jako Lyon – Bruggy nebo West Ham – Bukurešť.

V současné době Luboš kariéru rozhodčího už nedělá a jeho srdce tíhne k funkci delegáta. Hodnotí práci rozhodčích v Gambrinus lize, ale občas je delegován i na nižší utkání, třeba do kraje. Pomocí známkování výkonu trojice/čtveřice rozhodčích tak může předávat své zkušenosti.

Jediným aktivním arbitrem už zůstal pouze vysoký, štíhlý, sedmatřicetiletý Pavel Franěk z Pavlíkova. Do Gambrinus Ligy se propracoval v roce 2006, kde dominuje jako hlavní rozhodčí. Pražské derby dirigoval s píšťalou v puse už třikrát a mnozí vzpomínají na jeho první derby, kde se Pavel nebál nastolit tvrdší styl hry.

Na televizních obrazovkách můžete Pavla vidět i v jiných ligových zápasech. Jestli ho brzy uvidíme také na mezinárodní scéně jako jeho předchůdce, se zatím neví, ale jisté je, že má Franěk dobře našlápnuto.