Poslední otázka zněla: Kde v okrese narážíte na nejnepříjemnější fanoušky a kde naopak na nejlepší?

U první části dotazu měli rakovničtí sudí jasno. Většina z nich jmenovala černého koně letošního ročníku okresního přeboru – Kolešovice. „Tam je to někdy fakt hrozné. Pamatuji si, jak jsme kolikrát přerušovali zápas kvůli tomu, že tam lítalo sklo a pan Bartel, bývalý trenér, kolikrát i vyhrožoval fyzickým napadením. Ale to si musí člověk zvyknout,“ usmíval se jeden z okresních soudců.

Mimochodem zmiňovaný bývalý kolešovický kouč dostal vloni za napadení rozhodčího Špidry při utkání na Olympii jednoroční zákaz vykonávání jakékoliv činnosti ve FAČR a peněžitou pokutu.
„V Kolešovicích je to všeobecně dané. Rozhodčí se tam nemají zrovna dvakrát dobře a vždycky si něco vyslechnou,“ pokračuje druhý sudí a další se přidává: „Kolešovice, a také Hředle, to je takový výmaz hlavy. Tam když jede nějaká delegace, tak je otrávená už když tam jede,“ podivuje se nad chováním kolešovických fanoušků další z dotázaných arbitrů.

Dva pak uvedli za nejhorší fanoušky ty luženské Sparty. „Hodně divoké je to v Kněževsi či v Kolešovicích. Ale nejhorších diváků jsme se na rok zbavili, ti jsou v Lužné, která letos hraje I. B třídu. Bohužel se příští sezonu vrátí zpět,“ posteskl si muž s píšťalkou.

Vzpomenut byl i rynholecký Baník. „Nejnepříjemnější fanoušci jsou určitě v Rynholci. Tam je to dáno i místní náturou, také hráči fotbal hrají spíš jako hokej, jsou tak odjakživa vychováváni. V Rynholci se mi nikdy nepískalo dobře. Daleko k němu samozřejmě nemá ani Olešná, což je dáno i její lavičkou,“ říká nominovaný soudce.

Z nižších okresních soutěží si panelisté vzpomněli třeba na Branov. „Drsná lajna bývala u tribuny v Branově, kde sedával hlouček místních fanynek a vůbec rozhodčí nešetřil. A že byly holky slyšet. Jednou jsem pískal Sýkořici – Branov a nenařídil pokutový kop za to, že si hráč sám nastřelil míč na ruku. Byla to pravidlová novinka, diváci bouřili, ale asi za týden se mi jeden z nich, který si změnu pravidel zjistil, omluvil. Je to spíš výjimka, každopádně mě to potěšilo,“ vzpomíná jeden z rozhodčích.

KDYŽ SE VYHRÁVÁ, PANUJE SPOKOJENOST

U druhé části dotazu – Kde jsou nejpříjemnější fanoušci?, se dotázaní sudí zamýšleli mnohem víc a na jednom se shodli – příjemní jsou fanoušci hlavně tehdy, když se jejich týmu daří a běda, jak je tomu naopak.

„Dobré diváky mají v Městečku, kde svůj tým povzbuzují opravdu hlasitě. Ale samozřejmě záleží, jak se jejich týmu daří, zda vede, či prohrává,“ potvrzuje přímou úměru nominovaný arbitr. A kolega se přidává: „Spokojenost fanoušků v dnešní době je závislá od herního a výsledkového projevu mužstva, kterému fandí. V případě úspěchů dokáží fanoušci vytvořit pěknou diváckou kulisu, v opačném případě dokáží hráčům a rozhodčímu utkání pěkně otrávit. Jako nejlepší fanoušky volím ty lišanské.“

Podle jednoho ze sudích je každý fanoušek z půlky trenérem a z půlky rozhodčím. „Líbí se mi fanoušci v Roztokách. Ti kolikrát přišli a poděkovali, přestože prohráli zápas. Ale zase to záleží na tom, jak tam sudí píská. Popravdě jsou ale vždycky někde ti, kdo vás pochválí, stejně tak jako ti, kdo vám vynadají. Náš fotbalový národ je z padesáti procent rozhodčích a z padesáti procent trenérů. Vždycky ví všechno nejlépe.“

Jako vcelku příjemné fanoušky jmenovali soudci ještě fanoušky Jesenice, Lánů, Senomat či Janova.

Za týden připravíme rozhovor s okresním rozhodčím, který dostal nejvíc hlasů v internetovém hlasování.