S derby proti Strašecí je spokojen stejně jako celý tým. „Jak říkám, gólů mohlo být víc, ale tři body máme. Tým se dal dohromady, v kabině je skvělá atmosféra. Když to vydrží, snad půjde klub zase postupně nahoru,“ přeje si zkušený třicetiletý borec, který spolu s Janem Severinem a Tomášem Pucholtem má tak trochu dohled na mládím, jehož je v kabině nejvíc. „Samozřejmě i s trenéry Jiřím Kučerou a Lukášem Stuchlem,“ připojuje.

Odchovanec SKP Rakovník má za sebou docela zajímavou kariéru. Přes SK se dostal do tehdy divizního Strašecí a paradoxně v klubu, který v neděli potopil hattrickem, zažil svou nejlepší sezonu. „Bylo mi teprve osmnáct a tehdy se mi hostování opravdu povedlo. Z patnácti zápasů jsem měl asi devět gólů, byl to životní půlrok,“ vzpomíná.

Díky mladšímu bráchovi Matějovi, rovněž vynikajícímu hráči, se dostal ke svému nejzajímavějšímu angažmá ve švýcarském Churu. Zahrál si tam krásné zápasy a zdaleka ne pouze ty soutěžní.

„Prožil jsem tam věci, které fotbalista v Česku jen tak nezažije. Ačkoliv je to soutěž na úrovni naší divize, jezdí se pravidelně na zahraniční soustředění. K nám zase jezdil slavný bundesligový Hamburger SV a my si s nimi zahráli i přípravný zápas, což bylo fantastické. Možná ještě lepší bylo, když k nám před mistrovstvím Evropy 2016 přijel rakouský národní tým s hvězdami Alabou nebo Fuchsem z Leicesteru. I s nimi jsme si zahráli, byl to jejich poslední zápas před odletem. V Churu jsme prožili krásné časy a byli jsme tři. Mě tam dostal brácha, já pak Lukáše Stuchla,“ vybavuje si Schwendt a vysvětluje, proč z ráje amatérského fotbalisty dobrovolně odešel. „Zamiloval jsem se,“ culí se.

close V roce 2016 si Zdeněk Schwendt (v modrém) zahrál v dresu švýcarského Churu proti národnímu týmu Rakouska připravujícím se na Euro. info Zdroj: archiv Z. Schwendt zoom_in V roce 2016 si Zdeněk Schwendt (v modrém) zahrál v dresu švýcarského Churu proti národnímu týmu Rakouska připravujícím se na Euro.

Po návratu do Čech ještě udělal jeden velký úspěch, s SK Rakovník postoupil z divize do ČFL. Tu zpočátku i hrál, po sedmi kolech se ale zranil a s velkým fotbalem byl konec. „Ještě jsem se zkusil vrátit, ale byl covid, a když se zase začalo, zranil jsem se znovu. Na ČFL už to asi nebylo, tak jsem šel do Loun,“ vzpomíná na jeden z mála odchodů mimo rakovnický okres.

Jiné to mohlo být kdysi. „Po té úspěšné sezoně ve Strašecí se o mě zajímal Vyšehrad, jenže také tehdy jsem se zranil. Ale to už je dávno pryč. Teď už si chci fotbal hlavně užívat a věřím, že v Rakovníku to tak bude,“ dodal Kanonýr Deníku pro tento týden Zdeněk Schwendt.