Michale, vraťte se k uplynulé sezoně. Jak ji hodnotíte?
Minulý rok pro nás byl přelomový. Zastihla nás totiž hráčská krize. Spousta hráčů ukončila školu a hledala si zaměstnání, tudíž museli částečně svou ragbyovou činnost pozastavit. K dalšímu „úpadku" také přispělo zrušení místní vojenské posádky, které zapříčinilo odchod dalších hráčů, proto jsme byli nuceni shánět posily. I po herní stránce to nebylo úplně ono. Tým se hledal a až poslední zápas jarní části nám jakýmsi způsobem ukázal, jakým směrem se ubírat.

Mluvíte o posilách, byli to především místní nebo i hráči z jiných měst?
Kdepak, Rakovník je v současné době jakoby přebraný. Osobně mám pocit, že se tady ragby mnoho lidí bojí, proto už nejsme výhradně celkem rakovnických hráčů. Hraje za nás spousta hráčů z Karlových Varů, Prahy, Kladna, Slaného, ale třeba i z Pardubic a Ostravy. Nehledě na to jsme i jaksi multikulturní, protože s námi hrají hráči původem nejen z Čech, ale i ze Slovenska, Polska, Ukrajiny nebo např. Walesu. RC Rakovník je proto takovou značkou, která zastřešuje nadšence tohoto sportu z různých koutů republiky. Ostatně tak tomu bývá všude ve světě. Pokud jsi jednou ragbista, máš kdekoliv dveře otevřené.

Není to přece jen škoda, že se v celku neobjevuje více rakovnických hráčů?
Je, samozřejmě. Ale ragby je sport pro opravdové chlapy. Lidé se ragby, které patří do kolektivních bojových sportů, stále bojí.
Myslíte, že se bojí? Přitom spousta omladiny, ale někdy i starších chlapů, dělá na diskotékách a zábavách ramena (smích)…

Víte, potkávám spoustu lidí v tričkách značek bojových sportů, které jsou v České republice velmi populární. Např. box, apod. Ovšem málokdo z nositelů těchto triček by se postavil soupeři tváří v tvář. Jde jen o jakousi pózu. Když opravdu dojde na zápas, každý radši cukne. Tím ovšem nechci říct, že u nás nikdo nemá šanci. Kdo má kuráž a nechce si jen zvedat ego, je u nás vřele vítán. Všichni mají stejnou šanci dostat se do sestavy.

Je ragby opravdu tak nebezpečný sport?
Jak jsem řekl, ragby patří do kategorie bojových sportů, a tak je potřeba k němu přistupovat. Myslím si, že žádný trenér na světě nestojí o to, aby měl zraněné hráče. Pokud se v přípravě dokáže hráč dostatečně mentálně i fyzicky připravit, může tím výrazným způsobem eliminovat zranění. Proto vždy říkám, že ragby je nebezpečné hlavně pro toho, kdo netrénuje a nemá vůli se zlepšovat.

Kdy vám tedy začíná soutěžní sezona a jak se na ni připravujete?
Sezona nám začíná 21. září  domácím zápasem proti týmu RC České Budějovice. Letos druhá liga doznala velké změny. Poprvé od našeho založení totiž budeme hrát se všemi týmy, které se do soutěže přihlásily. Žádné kategorie ani skupiny.

Čeká nás sedm zápasů doma a sedm venku, např. proti týmům Slavie, Pragy nebo Vyškova, kde má ragby ohromnou tradici a členskou základnu. I když jsou do naší soutěže přihlášeny „pouze" B týmy těchto na české poměry velkoklubů, bude pro nás nesmírně náročné uhrát vyrovnaný zápas. Chceme totiž především sbírat zkušenosti a favority potrápit. V současné době tak trénujeme třikrát týdně v areálu městského stadionu na Zátiší.

A jaké jsou vaše cíle?
Naše cíle jsou předvádět hru, na které jsme začali pracovat již na jaře, sehrát více vyrovnaných zápasů a zapracovat všechny hráče tak, aby nám dělalo ragby hlavně radost. Pokud se nám podaří tyto cíle naplnit, máme jistě na to, abychom skončili do 4. – 5. místa.

Poslední otázka, kde vás mohou případní zájemci o ragby kontaktovat?
Nejjednodušší kontakt najdou případní zájemci přímo na našich webových stránkách www.rugbyrakovnik.cz nebo na facebooku Rugby Club Rakovník. Jinak bohatě stačí mít kuráž a chuť zažít něco nového. Pak už si jen sbalit kopačky, tričko, trenky a dorazit na jeden z našich tréninků.