Skutečné „perly“ ze sebe vypouštěl Jan Makarský z Městečka. A ještě se postavil k natáčení videa ze zápasu okresního přeboru proti Mšeckým Žehrovicím. Zřejmě aby byl lépe slyšet. Na adresu nového rozhodčího OFS Dominika Svobody (přišel na Rakovnicko z okresu Praha-východ) neustále opakoval urážky, které tyhle řádky jednoduše neunesou, nicméně jako důkaz poslouží audionahrávka. Mládeži do 18 let je nepřístupná.

Vrcholem byly rasistické urážky rozhodčího. Jan Makarský si na nahrávce kromě jiného stěžuje, že v případě nenatočení videa by klub musel zaplatit pokutu 2000 korun, paradoxně takhle klubové kase Ohnivců spíš přitíží. „V zápise je vše uvedeno, nahrávku máme, takže disciplinárka určitě věc řešit bude,“ shodli se za komisi rozhodčích její předseda Marek Titlbach i obsazovák Jan Beneš.

Co asi Makarskému poví trenér a srdcař Městečka Stanislav Jansa, který před posledními volbami do OFS volal mimo jiné i po pokutování klubů za vulgarity diváků vůči rozhodčím? Asi ani on ho nepochválí…

Sám arbitr Dominik Svoboda ve svém vyjádření napsal, že výroky mu přišly za hranou už během utkání, proto je zanesl do zápisu. Sám ale netušil, že vše bylo ještě horší než pochytil. „Když si to poslechnu zpětně, vidím, že to bylo za hranou opravdu hodně, já se soustředil spíš na vypjaté utkání. Příště se poučím a vše budu řešit na místě s hlavním pořadatelem,“ dá si už pozor. Protože tohle na domluvu a přerušení mače bylo.

https://v.denik.cz/2023/04/05/020/aud-20230404-swa0000-02.mp4

https://v.denik.cz/2023/04/05/020/aud-20230404-swa0000-01.mp4

https://v.denik.cz/2023/04/05/020/aud-20230404-swa0000.mp4

„My máme rozhodčích málo a sháníme nové jak se dá. A pak je nám je takhle někdo hned na začátku otráví. Představte si, že někam pošlu patnáctiletého benjamínka a on tam na něj někdo bude křičet ty nejhrubší urážky. I kvůli tomu jsme natáčení zápasů mobilem zavedli, nicméně také už se stalo, že záběr hráči pomohl, protože ukázal, že neměl dostat červenou kartu,“ nabízí výhody natáčení Titlbach.

Jan Beneš dodává, že když se telefon nastaví dobře, mohou být záběry pro jednotlivé dostačující. „Zřetelnou chybu rozhodčího záběry odhalí, urážky jsou také dobře slyšitelné," říká syn bývalého prvoligového rozhodčího a Marek Titlbach doplňuje, že pokud budou jednotlivci neustále rozhodčí ostře napadat, jednoho dne si týmy budou muset řídit zápasy samy.

Rakovničtí šéfové rozhodcovské komise ještě doplnili, že OFS apeluje se slušností nejen na kluby, ale také na rozhodčí. „Chceme,  aby se v průběhu utkání také chovali slušně a šli svým chováním příkladem,“ hlásí oba.

Strašecký masér se také „předvedl“

Rasismus na Rakovnicku podruhé a dokonce ve vyšší soutěži? Ano, v Novém Strašecí při utkání I. A třídy s Chlumcem! Domácí se některé verdikty sudích v čele s hlavním Petrem Zuskinem vůbec nelíbily, ale masér Petr Sklenka šel za čáru příliš. V závěru se zle osopil s odkazem na barvu kůže na nigerijskou oporu hostů Ezealu Chimezieho. Zuskin ho vyloučil a také Sklenku čeká disciplinárka a trest. Přitom i vedení novostrašeckého klubu se od slov svého maséra distancovalo. „Mluvil jsem s předsedou Martinem Hrbkem a ten mi řekl, že tohle se nelíbí samozřejmě ani jemu. Já jako Rakovničák nerad střílím do vlastních řad, ale tohle prostě nejde, tohle se musí vymýtit,“ je nekompromisní člen komise rozhodčích SKFS Josef Váňa.

Němec si dovoláním zavařil

Za rasistické urážky rozhodčího Jakuba Mansoura v podzimním duelu krajského přeboru staršího dorostu Poděbrady – Velim už dostal trest bývalý reprezentant a nyní trenér Velimi Jaroslav Němec. Výše se mu nezdála a podal dovolání ke generálnímu sekretáři FAČR Martinu Valtrovi. Ten ho označil za důvodné, trest zrušil, ale vzápětí vynesl trest mnohem přísnější než středočeská disciplinárka – zákaz činnosti na 12 měsíců a pokuta pět tisíc korun. Valtr dal jasně najevo, že rasismus neprojde ani reprezentantovi…