Zápas, na který čekali 13 dní. Utkání, kvůli kterému si oddálili zimní přestávku. A zároveň rozlučka s Pohárem UEFA, po které nemohou juchat nad postupem, protože vyřazeni byli už s předstihem.

Fotbalisté Slavie se ovšem před duelem na stadionu Ajaxu Amsterodam horlivě brání označení „zbytečný“. V sázce jsou totiž mimo jiné i body do národního koeficientu.

UTKÁNÍ AJAX - SLAVIA MŮŽETE SLEDOVAT OD 20.30 ON-LINE NA ZDE DENÍKU!

„Nepociťoval jsem u mužstva, že by k tréninkům přistupovalo méně zodpovědně,“ ubezpečuje kouč Karel Jarolím. „Navíc kluci můžou hrát naprosto bez zábran, nemusejí se bát, že si pokazí postup,“ dodává.

Také by Slavia chtěla vstřelit první gól ve skupině F Poháru UEFA, což se jí – jako jedinému ze 40 týmů soutěže – nepovedlo. S jediným získaným bodem jí také patří poslední místo. Ajax už má postup zajištěn, ale v případě výhry se může vyhoupnout i na první místo tabulky.

„A kromě toho nám jistě bude chtít oplatit dvojitou prohru v loňské sezoně, kdy jsme na jeho úkor postoupili do Ligy mistrů,“ je si vědom záložník Vladimír Šmicer. „Takhle velké utkání je pro nás dostatečným lákadlem,“ hlásí mladý brankář Jakub Diviš.

Právě on se patrně postaví do slávistické branky namísto disciplinárně potrestaného Martina Vaniaka – přestože si zatím nepřipsal ani jeden ligový start!

Kromě „čaroděje“ mezi tyčemi se Slavia bude muset obejít také bez kormidelníka. I Karel Jarolím se naposledy, v utkání proti Hamburku, prohřešil. I on si bude muset odpykávat trest. A tudíž nebude smět na lavičku.

Jeho funkci si tak rozdělí asistenti Řehák s Vrabcem. „Podstatné je, aby věděli kluci na hřišti, jak se mají chovat. Pak nemusí být na lavičce nikdo,“ tvrdí Jarolím.

Ajaxu bude chybět ofenzivní eso Huntelaar, který už v lednu odejde do slovutného Realu Madrid, i tak je ale síla nizozemského týmu velká. „Hlavně bych zmínil Suáreze, ten stojí ještě o příčku nad ostatními,“ říká Diviš.

Dokáže se mu vyrovnat slávistický útok v čele s Tomášem Necidem, jenž v sešívaném dresu odehraje poslední utkání před odchodem do CSKA Moskva? „Rádi bychom. Ale utkání pro mě nijak emotivní nebude, tak jsem bral své poslední vystoupení v Edenu,“ říká mladý kanonýr.

PŘEDPOKLÁDANÉ SESTAVY

Ajax: Vermeer – Van der Wiel, Oleguer, Vertonghen, Vermaelen – Gabri, Sulejmani, Lindgren – Suárez, Cvitanich, Emanuelson.
Slavia: Diviš – Krajčík, Suchý, Brabec, Hubáček – Belaid, Tavares, M. Jarolím, Černý – Necid, Švento.