Od sobotního odpoledne je vše slavnostně otevřelo, o což se postaral slavnostním výkopem senátor za Rakovnicko a náměstek hejtmana Marcel Chládek, který umně nadkopl míč ještě lépe pálící nejslavnější občance Sýkořice – olympijské vítězce Báře Špotákové. „Pozor, Bára fotbal opravdu umí, mohla by hrát klidně druhou ligu,“ je přesvědčen předseda Sokola Zdeněk Dvořák.

Slavnostní výkop se tedy povedl stejně jako následný duel, v němž se původně měly utkat fotbalové legendy spolu se sýkořickým Sokolem proti staré gardě SK Rakovník. Bohužel, z plánu trochu sešlo. Fotbalové legendy se zčásti omluvily, zčásti ani to ne, a ze slavných tváří zbyl pouze moderátor rádia Impuls a televize Prima Vlasta Korec. „Vytrhl nám doslova trn z paty, zachoval se skvěle,“ děkoval Korcovi Dvořák, jehož osobnosti jako Petr Rada a další zklamaly. „U takových person to prostě nečekáte, přitom lidi se na to strašně těšili.“

Vlasta Korec se jen usmíval. „Když se něco slíbí, je třeba to splnit. Ale byla to honička, ještě ve dvě hodiny jsme na Primě dotáčeli upoutávku. Jízda autem do Sýkořice byla pak docela zajímavá,“ usmál se sympatický chlapík, jemuž ke štěstí scházel jen gól. „Tři šance a nic. Hrůza,“ bědoval.

Obě strany se nakonec ve výsledku shodly. Sýkořice sice už vedla 5:3, ale Rakovničtí s exligistou Bubeníkem, charismatickým náušnicovým sudím Sýkorou či bývalým ředitelem Mladé Boleslavi Kudelou v sestavě hráli výborně a srovnali na 5:5 (Prach, Hříbal, Roman Zelenka, Mutinský, Karas - Sýkora 3, Eck, Šuleř).

Stavba byla odstartována v květnu roku 2009 a podle předsedy Sokola Dvořáka ji podpořila nejen obec, bez jejíž podpory by se stavět nemohlo, tak také kraj, jmenovitě už zmíněný náměstek hejtmana Marcel Chládek.

„Samozřejmě to byla z velké části i 'akce Z'. Kdybychom to zadali firmě, náklady by byly mnohem vyšší,“ upozornil Dvořák, podle něhož se stejně proinvestovalo téměř půl druhého milionu korun.

„Je to vlastně splněný sen několika generací. Vždyť u nás jsme s takhle vzdálenými kabinami nemohli oslovit ani mládež a tu tady dělat chceme. Je to jeden z cílů, u áčka bychom samozřejmě přivítali návrat do okresního přeboru. Ale uvidíme, zatím jsme svou energii, sílu a peníze věnovali téhle stavbě,“ dodal bývalý brankář týmu a jak už na Rakovnicku je běžné, také výtečný volejbalista.

Senátor Marcel Chládek pomohl v první fázi radou, jak získat dotaci. Fond rozvoje měst a obcí nepřicházel v úvahu, protože hřiště patří Sokolu a nikoli obci. Vyšla ale sázka na fond sportu.

„Jsem rád, že podporu nacházejí i malé vesničky, jakých je na Rakovnicku, ale i na Kladensku a Berounsku hodně. Tvrdím, že pokud sem finanční prostředky nepůjdou, nic tam nebude a lidé tam přestanou žít,“ řekl Chládek, který s úsměvem říká, že kde dnes nebudou hasiči a fotbalisté, tam nebude život.

„Jsem rád, že v Sýkořici se dílo podařilo a věřím, že to vyjde i na jiných místech,“ dodal politik.