Co říkáte na změnu pravidel, kdy by po neúmyslném faulu ve vápně brankář nemusel dostat červenou kartu a na změnu počátečního výkopu?
Co se týká první pravidla, to byl nesmysl už od začátku, neboť ten mančaft je potrestaný třikrát – vyloučení, penalta a ještě disciplinární trest. Co se týká rozehrání, měli by zůstat u klasiky a neměli by to měnit.

Co si myslíte o novém přestupním řádu?
Co si o tom člověk může myslet… Pobije to malé oddíly, což tvrdíme všichni. Bohužel FIFA a UEFA dala FAČR nůž na krk a musí to být tedy takhle. Je třeba zajímavé, že může existovat hostování profesionálních hráčů, ale amatér hostovat nemůže. Tyhle střídavé starty a farmy tak musely padnout, ale hráčů je málo… Ať se bavím s kým se bavím, s Louňáky, Karlovaráky, tak to postihne všechny, hlavně to postihne malý fotbal a já jsem zvědavý, odkud bude brát velký fotbal hráče, protože zájem dětí o fotbal i přes jejich kampaně klesá. Dnes jdou raději hrát florbal, hokejbal a jiné sporty. Navíc tomu nepřispějí ani mediální škraloupy, když se rodiče rozhodují, na jaký sport mají dítě dát. Dnes je více možností, děti mají počítače, jednodušší je hrát fotbal na počítači.

Tento problém má třeba i hokej, HC Rakovník má dnes jen mladší žáky, juniory a přípravky, dříve byly obsazeny všechny kategorie a existovala také béčka. Okresní soutěž už se také dávno nehraje…
Je to pravda, dříve bylo na okrese jedenáct okresních oddílů dospělých, čtyři dorosty, čtyři žáci, ale to už je všechno pasé. Dnes se hraje maximálně tepláková liga s bývalými hráč HCR a to je hokej ještě ke střídavým startům benevolentní. A ubývání mančaftů nyní čeká i ve fotbale, hlavně ty mládežnické, protože velké oddíly si začnou stahovat hráče z vesnic, tam je to pochopitelně přestává bavit, takže mládež ruší a potom to dítě, které se nechytne na Tatranu nebo na SK už nepůjde nikam, protože se nemá kam vrátit, tak si vezme hokejku a půjde hrát třeba florbal, nebo hokejbal. Kdo na přestupním řádu naopak vydělala je třeba Olympie, která si Ecka, Kokšála a další stáhla zadarmo. Jediný přestup byl snad jen Standa Rous.

Přejděme ke krajskému fotbalu, co říkáte na to, že Nové Strašecí bude hrát opět krajský přebor a jak se díváte na trenérskou rošádu?
Já si myslím, že jestli měla být trenérská rošáda, tak po skončení soutěže a ne čtyři zápasy před koncem. Myslím, že to nebylo zapotřebí, a kluby se mohly dohodnout až po soutěžích.

Co se týče odhlášení divize, to se dalo čekat, já mám strach, aby vůbec udrželi krajský přebor. Tam se teď hodně týmů vyměnilo, je jich tam asi šest nových a člověk neví, jak bude soutěž vypadat. Bude i záležet s jakým kádrem do toho půjdou. Díky té farmě člověk ani neví, jaký hráč byl novostrašecký a jaký tam dojížděl. Ale samozřejmě bych jim přál, aby hráli v horních patrech, uvidíme.

V Novém Strašecí se rovněž uvažovalo o tom, že by sloučilo klub s SK Rakovník a hrála se divize…
Ono by to šlo, návrh by se musel podat výkonnému výboru FAČR do konce února, nebo března, ale uvažovat o tom v půli června je podle mě nesmysl. Předtím se v květnu mluvilo o tom, že by se Nové Strašecí sloučilo se Mšecí, ale na to mohlo zapomenout. Tam jsou předpisy jasně dané a poslední, kdo se tady slučoval, bylo Zátiší s Jesenicí, ale to už je skoro dvacet let.

Naopak druhý divizní zástupce v uplynulé sezoně Tatran v soutěži zůstává a jarní část se mu i docela povedla…
Já se přiznám, že jsem se byl na áčko podívat jen jednou, to spíš raději chodím na béčko. Z těch odchovanců jich tam moc nehrálo a i spousta diváků raději chodí na béčko, než na áčko. Je to hezké, když se v Rakovníku hraje divize, ale s jakými hráči… Třeba SK Rakovník hraje krajský přebor, ale hraje to vesměs se svými. Já si ty kluky pamatuji od přípravek – Červený, Tvrz, Sklenka… To hráli ještě v SKP a dnes hrají s přehledem v krajském přeboru a myslím, že při troše štěstí by mohli hrát i tu divizi. Kdyby postoupili, tak si myslím, že tu divizi hrát budou, ale chce to nejdřív postoupit. Třeba Tatran postoupil vloni z pátého místa… Chce to mít samozřejmě nějakou korunu, ale tihle kluci by na to měli a při troše štěstí by se pohybovali ve středu tabulky.

Co říkáte na výkony Zavidova? Nakonec se sice zachránili, ale na konec soutěže čekali jako na smilování…
Já si myslím, že na výkonech Zavidova se podepsalo vytvoření skupiny, jaká byla. Museli jezdit na dlouhé vzdálenosti a ty hráče to otráví, jezdit k zápasům přes celý kraj. Teď by se to mělo vrátit do starých kolejích, ale i tak jsem sám nepochopil, proč začali takto prohrávat. Vždycky to byl takový dravý mančaft, útočný, divácká kulisa byla také vynikající… Asi to bylo v hlavách, když se nedaří, tak se nedaří, podobně jako případ Kolešovic. Byla tam opravdu hrozná nálada a co jsem zaslechl, tak zvažovali i B třídu.

Myslíte, že se přes léto zmátoří?
Já si myslím že jo, že na to ten mančaft hráčsky má.

V I. B třídě válela rezerva Tatranu, co říkáte na její jarní tažení?
Já si myslím, že byť moc netrénovali, byly jejich výkony na hřišti dobré. Neměli žádné sestupové starosti a předváděli velice hezký fotbal, na který se dalo koukat. To i jindy ne moc chválící Zdeněk Weis své mužstvo chválil. Dříve říkal, že se na ně vykašle a skončí, ale teď ho to začalo zase bavit.

Myslíte si, že budou mít příští rok na postup do I. A třídy?
Záleží na tom, kdo tam vyskočí. Tam může někdo nakoupit hráče, tuším že teď nakupoval třeba Libušín a bude to vypadat jinak. Ale druhé místo bylo v podstatě postupové, Nelahozevsi se I. A třída nabízela, ale ta to nevzala. Třeba se jim to i podaří. Po těch letech, co se plácali u dna by to bylo příjemné.

Jak hodnotíte letošní návštěvnost?
Třeba na SK se lidi opět naučili chodit, v Městečku chodí, Hředle mají solidní návštěvnost, v Jesenici, v Kněževsi i v Kolešovicích také chodí. Samozřejmě záleží na tom, co zrovna hraje za soupeře, ale řekl bych, že chodí o něco více lidí. Naopak tragické jsou návštěvy v Rynholci, na Lány také chodívalo více diváků.

Co říkáte na úroveň okresních hřišť?
Dnes je úroveň hřišť úplně někde jinde, než byla třeba před pětadvaceti lety. To se nedá srovnávat. Dříve se to sekalo cepákem, dnes, když se člověk na ty hřiště podívá, tak si musí zout boty a projít se po něm bos, protože to je nádhera. Nedávno, asi rok nazpátek, byly problémy ještě v Senomatech a běžte tam dneska, to je nesrovnatelné… Pamatuji si, když jsem tam ztrácel boty v bahně a dneska je tam plácek jak víno. Takže můžu říci, že vesměs jsou hřiště na dobré úrovni. Ve IV. třídě budou některá hřiště horší, ale v okrese jsou pěkná, dokonce i v těch nešťastných Hředlích, které měly vždycky problém, když napršelo, mají dnes krásný plácek. Nové hřiště mají i ve Mšeci, v Kněževsi, i v Lubné je hřiště nádherné.

Jak je to s rozhodčími?
Je jich málo a řada končí… Skončil Tonda Sýkora a Michal Říha. S tím si bude muset komise poradit. Sice nějací rozhodčí přibyli na přelomu roku a na jaro, ale to je málo. Navíc končí dva kvalitní rozhodčí, jedni vůbec z nejkvalitnějších. Je to škoda, s Tondou jsem o tom mluvil a na pískání nemá kvůli práci vůbec čas.

Jaká je podle vás úroveň rozhodčích?
Já si myslím, že úroveň odpovídá celkové kvalitě fotbalu. Někdy se to povede, někde ne, ale co jsem viděl, tak zase tak špatné výkony rozhodčí nepodávali. A nebo jsem měl tu smůlu, že jsem odjel dříve a neviděl jsem potom co tam vyvedli.

Mluvil jste o tom, že mládežnický fotbal je na sestupu, je nějaký mančaft, který byste za práci s mládeží pochválil?
SK Rakovník to dělá velmi dobře a má i výhodu, že má SKP a měl by si ho hýčkat, protože všichni ti, co dnes hrají prošli SKP, a ještě řada kluků hraje všude možně na okrese. Jinak si myslím, že všichni, co dělají něco pro mládež si zaslouží pochvalu, ať jsou to dnes třeba Chrášťany s mladší přípravkou, Šanov… Pokud tito fotbaloví blázni jako je Sojka ze Senomat, Petr Čech z Pavlíkova vymizí, bude to špatné. Na druhou stranu jsem navštívil asi tři turnaje přípravek a když vidím to nadšení rodičů, dětí a všech kolem toho, mohlo by to mít budoucnost.