Ve své bohaté fotbalové kariéře jste prošel několika kluby. Můžete nám kariéru popsat?
Celou mládež a až do vojny jsem prožil na SK Rakovník. Po vojně jsem přestoupil do Zátiší Rakovník a to byla má dvě nejdelší angažmá. Dále jsem působil v Mutějovicích, na Kladensku v Braškově, Lubné, Pavlíkově, Olympii, Chrášťanech, Olešné. Snad vše.

Na který klub vzpomínáte nejraději a proč?
Když pominu, kde jsem vyrůstal, tak jednoznačně Zátiší. Jirka Halml spolu s dalšími zde tvořili mužstvo výborných lidí a fotbalistů. Za ta léta zde prošla řada skvělých fotbalistů a pro mě byla čest, že jsem toho mohl být součástí. Hrál se výborný fotbal, který nás bavil a myslím že i lidi, kteří na nás docela v hojném počtu chodili a fandili. Základ byl v dobré partě a ta byla neskutečná. Skoro každý rok nebo druhý jsme postupovali. Zastavili jsme se až v KP, kde jsme bojovali o postup do divize, který nevyšel, skončili jsme třetí, a následující rok se soutěž z ekonomických důvodů prodala do Jesenice a Zátiší zaniklo.

Nutno podotknout, že jsme hráli ve skromných podmínkách a prakticky zadarmo (pivo, zelená). Převlékali jsme se ve sportovní hale a jezdili na Zátiší autem. Prožili jsme spolu spoustu legrace. Od tréninků, zápasů, dokopných na Zátce, sportovních Zátišáckých plesů, zájezdů na Moravu, Itálie atd.. Když nás například trenér Chládek při cestě ze zápasu vysadil u Leontýna a mi pochodovali v dresech před autobusem a zpívali, nebo v Rakovníku, když jsme zpívali v Pražské bráně kvůli akustice, to byly krásné nezapomenutelné zážitky a vzpomínky, které nám už nikdo nevezme. Letos byla krásná akce u Šéby, kde jsme se sešli v hojném počtu k 45. výročí založení klubu. Krásně jsme si zavzpomínali.

Nyní působíte na poli trenérském…
Začátek byl v Zátiší, kde byl založen dorost a společně s Radkem Lédlem jsme se ho ujali. Pokračování bylo u žáků na SKR, ke kterým mě přivedl Honza Hlavsa a přes mladší dorost jsem se dostal až k panu Křivánkovi, kterému jsem pomáhal se staršími dorostenci. Po pauze jsem přešel jako hráč Pavlíkova k trénování dospělých v I.B třídě. Další angažmá jako trenér dospělých bylo na Branově, kde jsem působil s B. Kochem jednu sezonu v I.B třídě. A dospělý fotbal jsem zatím zakončil na Olešné. Nyní už nějaký rok trénuji na SKR. Momentálně divizní dorost. Zároveň působím jako trenér OFS Rakovník U11.

Jaký vidíte největší problém v momentálním fotbale, hlavně u mládeže?
Všeobecně je pravda, že přibylo hodně sportů a konkurence se tím zvětšila. Otázka je, co se dělá, abychom děti dostali zrovna k fotbalu, který je podle mě jeden z nejlevnějších na vybavení. Myslím pro rodiče. Druhá věc je ta, že na tak malé město je přepych nebo spíše zázrak mít dvě žákovská mužstva v nejvyšší krajské soutěži a dorosty podobně! Co se týče hráčů, tam mě mrzí jejich přístup. Skromné nebo žádné cíle, pohodlnost. Bohužel je v tom podporují i trenéři a rodiče a to je špatně! Vytratila se taková nepsaná výkonnostní pyramida, která fungovala napříč celým mládežnickým fotbalem.

Vídáme vás také v roli rozhodčího. Co vás k tomu vedlo?
Nebylo to rozhodnutí ze dne na den. Probírali jsme to doma, že je možnost se přidat k rozhodčím. Syn Vladimír do toho chtěl jít, tak manželka zavelela! A tak se stal „kozel zahradníkem“. Musím ale přiznat, že dělat rozhodčího je úplně jiný sport. Nikdy jsem si nepředstavoval, jak je to těžké. A tímto se omlouvám všem rozhodčím, co se mnou měli trápení. Plno lidí se mě ptalo, jestli jsem se nezbláznil, nechat si každý víkend nadávat. Vadí a hodně a někdy jsem z toho špatný dlouho, ale snažím se nad tím povznést, politovat ty lidi a jít dál.

Jste velkým fanouškem Slavie. Co říkáte na její současné výsledky?
SKS super. Hrají zajímavý, koukatelný fotbal. Třeba zápas v Petrohradě, to snad nehrálo ani české mužstvo. Doufám, že jim to vydrží!

Co vás při fotbale dokáže vytočit?
Mě už asi nic.

Jiří Týče, 45 letBydliště: Senec
Narozen: 14. července 1973
Zaměstnání: Eberspaecher Rakovník
Znamení: Rak
Další oblíbené sporty: sport jako takový
Oblíbené jídlo: vepřový řízek
Oblíbené pití: zbytečná otázka – pivo
Oblíbený film: české filmy
Oblíbená hudba: mimo vážné hudby vše

AUTOR: Miloslav Doležal